10 Ağustos 2022, Çarşamba 03:02

Hamilelikte Beyaz Akıntı Beyaz Sümüksü Beyaz Sulu Akıntı Nedenleri

Hamilelikte Beyaz Akıntı Beyaz Sümüksü Beyaz Sulu Akıntı Nedenleri

Kadınlardan menopozo kadar vajinadan beyaz akıntı gelmesi normal bir durumdur. Hatta bu durum hamilelikte de meydana gelebilir. Hamilelikte gelen beyaz akıntıya tıp dilinde “lökore” denir. Hamilelikte vajinadan beyaz akıntı gelmesi genellikle gebelik

Kadınlardan menopozo kadar vajinadan beyaz akıntı gelmesi normal bir durumdur. Hatta bu durum hamilelikte de meydana gelebilir. Hamilelikte gelen beyaz akıntıya tıp dilinde “lökore” denir. Hamilelikte vajinadan beyaz akıntı gelmesi genellikle gebelikte görülen hormonal değişimlerden kaynaklanır. Gebelikte hormonlarda yaşanan değişimle birlikte vajinadan beyaz akıntı gelmeye başlar. Beyaz akıntı, beyaz yumurta akı gibi akıntı gelmesi, erken gebelik belirtilerinden biridir.Gebelerden gelen beyaz akıntı sümüksü kıvamda veya sulu kıvamda da olabilir.Cinsel ilişkiden sonra da beyaz akıntı gelmesi hamilelik belirtisi olarak görülebilir.

Hamilelikte Beyaz Akıntı Ne Zaman Başlar?

Beyaz akıntı çoğunlukla hamileliğin ilk haftalarında başlamaktadır. Yani hamilelik belirtileri arasında beyaz akıntı da vardır. Bu durum ilk defa gebe kalanlarda öteki hamilelik belirtilerinden daha evvel gerçekleşebilir.

Hamilelikte Beyaz Akıntı Normal Bir Durum mudur? Dr. Ali Osman Koyuncuoğlu Bu Konuda Şu Bilgileri Vermektedir

Hamilelikte beyaz ve sarı akıntı az miktarda geliyorsa normal olarak kabul edilir. Bunun sebebi hormonlardaki dalgalanmalardır. Bu akıntılar için günlük ped kullanmak yeterli geliyorsa, hafif kokulu veya tamamen kokusuz ise herhangi bir sorun olmadığı anlaşılır. Fakat gebelikte akıntı kan kırmızısı, koyu kahverengi veya yeşil gibi renklerde ise; günlük ped kullanımı kâfi gelmiyorsa ve kötü bir kokuya sahipse bunlar olağan şeyler değildir. Üstelik kaşıntı, yanma ve benzeri şikâyetler de görülüyorsa yüksek ihtimalle enfeksiyon söz konusudur. Yapılacak şey daha fazla beklemeden bir jinekoloğa muayene olmaktır.

Her anne adayı gebelikte beyaz akıntı ile karşılaşır. Bunun miktarı kişiden kişiye farklılık arz eder. Bu dönemde vajina duvarı çok genişler ve hormonlar vajina duvarına baskı yapar. Neticede beyaz akıntı oluşur. Beyaz akıntı gebelik boyunca kimi zaman azalırken kimi zaman artış gösterir.

Hamile kadınlarda meydana gelen beyaz akıntı kötü kokulu ve koyu renkliyse bir problem var demektir. Akıntıya ateş, kaşıntı, karın bölgesinde ağrı ve hassasiyet, idrar yaparken yanma, aşırı derecede kan pıhtısı gelmesi ve buna benzer yakınmalar eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir.

Hamilelikte Beyaz Akıntı Varsa Ne Yapmalıdır? Dr. Ali Osman Koyuncuoğlu Bu Konuda Şu Bilgileri Vermektedir

Hamilelikte vajinal akıntı bazı kişilere rahatsızlık verebilir. Akıntıyı engellemek amacıyla vajinal duş yapmaktan sakınılmalıdır. Ayrıca vajinanın dışını veya içini temizlerken sabun veya kokulu mendil kullanılmamalıdır. Vajinal parfümlerden ve deodorantlardan da uzak durulmalıdır. Zira vajinanın içerisine su tutmak veya kimyasal maddeler uygulamak vajinanın doğal florasında bozulmaya sebep olur. Bu da vajina ortamının zarar görmesine yol açar. Fakat hamilelikte vajinal akıntıdan muzdarip olanlara pamuklu iç çamaşırı tercih etmeleri önerilir. Öte yandan akıntı geldiği günlerde 2-3 defa iç çamaşırı veya ped değiştirilmesi genital bölgenin temiz tutulması açısından mühimdir. Bu önlemler enfeksiyon riskini düşürecektir.

Hamilelikte Beyaz Akıntı Nasıl Önlenir?

Beyaz akıntı hamilelikte veya hamilelik dışında gözlemlenebilen, vajina sağlığı için gerekli fizyolojik bir olaydır. Her kadın ergenlik döneminden itibaren menopoz sürecine kadar zaman zaman beyaz akıntı görür. Akıntının kıvamı ve miktarı herkeste farklıdır.

Hamilelikte rahim ağzı ile vajina eskisine göre daha yumuşak bir yapıdadır. Artan beyaz akıntı ise rahmin vajina yoluyla enfeksiyon kapmasını engeller. Gebeliğin başlangıcında sık sık beyaz akıntı olmasının bir sebebi de budur.

Hamilelikte beyaz akıntının önlenmesi ve geçmesi için şunlar yapılmalıdır;

  1. Yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin. Günde en az bir kâse yoğurt yiyin. Çünkü yoğurt, yararlı probiyotik bakteriler ihtiva eder. Bu sayede vajinadaki bakteri dengesinin korunmasında rol oynar. Probiyotik takviyesi almak da bir başka alternatiftir.
  2. Dar ve sentetik kıyafetlerden uzak durun, pamuklu iç çamaşırı kullanın.
  3. Sigara kullanan kadınlar daha fazla vajinal akıntı görebilir. Zira sigaradaki bazı maddeler beyaz vajinal akıntıyı tetikler. Gebelikte sigaradan uzak durun.
  4. Taharetlenirken veya duş alırken parfümlü ürünler kullanmaktan kaçının.
  5. Genital bölgenizin daima temiz ve kuru olmasına özen gösterin. Tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra vajinanızı temizlerken önden arkaya doğru yıkayın.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT