29 Kasım 2021, Pazartesi 12:43

Hamilelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Kesin Doğal Çözümler

Hamilelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Kesin Doğal Çözümler

Hamilelikte boğaz yanması ve boğaz ağrısı sık karşılaşılan bir sorundur. Bu durum gebelik reflüsü, hamilelikte hormonlardaki değişim, sigara kullanımı, hava kirliliği gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir.

Hamilelikte Boğaz Yanması Nedenleri Nelerdir?

  1. Gebelikte sık kusma nedeniyle boğazın tahriş olması
  2. Alerji
  3. Uzun süre yüksek sesle konuşma
  4. Mantar enfeksiyonu
  5. Hava kirliliği
  6. Viralenfeksiyon
  7. Bakteriyel enfeksiyon
  8. Mantar enfeksiyonu
  9. Sinüzit hastalığı

Asit reflü: Midedeki asit gibi mide içeriklerinin geri yemek borusuna gitmesi durumunda asit reflü rahatsızlığı görülmektedir.

Hamilelik hormonları: Hamilelikte, kadın vücudundaki hormon seviyeleri sabit durmayıp sürekli olarak değişkenlik gösterdiği için boğazda yanma, ağız kuruluğu, aşırı susama ve boğazda ağrı benzeri oral problemlere yol açabilir. Bunlar korkulacak şeyler değildir, normal kabul edilmektedir.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması: Hamilelik döneminde kadınların bağışıklık sistemi vücutlarında farklı hormonal salgılanmalardan kaynaklı zayıflamaktadır. Bu da vücudun en temel koruyucu olan bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı daha az korunaklı olması demektir. Bunun sonucunda daha sık soğuk algınlığına yakalanırsınız ve boğaz yanması, ağrısı gibi belirtiler yaşayabilirsiniz.

Virüsler: Hamilelikte ve normalde yaşanan boğaz ağrılarının en büyük nedeni virüslerdir. Virüsler vücuda girerek soğuk algınlığı ve mevsimler gribe neden olmaktadır ve bu durumda kişide boğaz ağrısı görülmektedir.

Çevresel tahriş edicilere maruz kalma: Burunda ve boğazdaki ağrının sebebi çevredeki tahriş etkenleri olabilir. Örneğin kuru hava, toz, polen veya diğer birçok farklı alerjen, duman ve kimyasallar boğazda tahrişe sebep olabilir. Bu durumda tahrişin kaynağını tespit edip ondan uzak durmaya çalışmalısınız. Bu sayede boğazınızdaki ağrıdan kurtulabilirsiniz.Evde buhar makinesi kullanmak da bu soruna çözüm olabilir.

Gebelikte Boğaz Yanması İçin Kesin Çözümler

Hamilelikte boğaz yanması için doktorunuzun vereceği gebelikte kullanımı güvenli olan ilaçları, gargaraları, pastil kullanabilir yahut aşağıda bildireceğimiz doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Adaçayı

Prof.Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, adaçayının hamilelerde boğaz yanması, boğaz enfeksiyonu, faranjit, kronik faranjit, diş eti iltihabı ve bademcik iltihabı gibi birçok boğaz problemlerine iyi geldiğini bildirmektedir. Bunun için 1 bardak sıcak su içine 1 poşet sallama adaçayı ya da varsa 1 tatlı kaşığı taze adaçayını ekleyin ve daha sonra ağzını kapatın demlemeye bırakın. Demlendikten sonra hazırladığınız bu adaçayıyla günde 2-3 defa gargara yaparak boğazınızdaki problemlerden kurtulabilirsiniz.

Bol Su İçin

Günde 10-12 bardak su içmek boğaz yolunu enfeksiyondan, mikroplardan temizleyip ağrıyı, yanmayı geçirecektir.

Keçiboynuzu Pekmezi

Hamilelikte yaşadığınız boğaz yanması ve ağrısını geçirmek için keçiboynuzu pekmezini deneyebilirsiniz. Bunun için küçük bir tencerede tereyağını kızdırın ve ardından ocaktan alın. Daha sonra içine keçiboynuzu pekmezi ekleyin ve ılımasını bekleyin. Ilıdıktan sonra 1-2 kaşık kadar içerek boğazınızdaki yanmayı azaltabilirsiniz.

Ballı Limonlu Çay

Hamilelikteki boğaz yanması ve ağrısı için ballı limonlu çay da tüketebilirsiniz. Çünkü limonun bakterilere karşı savaşma özelliği vardır ve boğazı temizlemektedir. Bu yüzden sıcak su içine önce limonu sıkıp sonrasında biraz bal ekleyip bunu için. Bu çaydaki limon boğazınızı temizlerken bal ise boğazınızı yumuşatacaktır. Bu sayede boğazınızdaki yanma dinecektir.

Tuzlu Su İle Gargara Yapın

Hamilelikte muzdarip olduğunuz boğaz ağrısını geçirmek için tuzlu su ile gargara yöntemini deneyebilirsiniz. Bu yöntem genellikle birçok doktorun da tavsiye ettiği bir yöntemdir. Tuzlu tuzun boğazın zarlarını nemlendirme etkisi vardır. Bunun için 1 bardak ılık suya yarım tatlı kaşığı tuz koyup karıştırın. Ardından bu tuz ile gargara yapın. Bu yöntemi günde birkaç kez tekrarlayın.

Zencefil Çayı

Zencefil içeriğindeki bakteri ve mantar karşıtı özellikleriyle çok faydalı bir sebzedir. Bu yüzden hamilelikte boğaz ağrısı yaşadığınızda zencefil çayını içebilirsiniz. Bu çayı hazırlamak için 1 bardak sıcak su içine biraz zencefil rendeleyip birkaç dakika kadar kaynatın. Ardından bir süzgeç ile süzüp soğumasını bekleyin. İsteğe bağlı olarak içine bal ekleyerek içimini kolaylaştırabilirsiniz. Hazırladığınız zencefil çayını içebilirsiniz.

Papatya Çayı

Papatya çayının iltihap sökücü etkisi sayesinde hamilelikte yaşadığınız boğaz ağrısını geçirmeye yardımcıdır. Ayrıca papatya çayı bakterilerle de savaşan çok etkili bir bitki çayıdır. 1 bardak suyu kaynatın içerisine 1 tatlı kaşığı papatya bitkisinden yahut sallama papatya çayı koyup 5 dk demleyip için, bununla gargara da yapabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi antibakteriyel içeriği ile gebelikte boğaz yanmasına doğal çözümdür. Bunun için 1 bardak su içine 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi koyun. Hazırladığınız bu sirkeli su ile günde 2-3 kez gargara yapmalısınız.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT