29 Kasım 2021, Pazartesi 12:01

Hamilelikte El Ayak Yanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte El Ayak Yanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte, hormonlarda görülen dalgalanmayla birlikte kadın bedeninde pek çok psikolojik ve fiziksel değişim gerçekleşir. Anne adaylarında en sık karşılaşılan sorunlardan biri de ellerde ve ayaklarda yanma hissidir. Bu durum çeşitli nedenlerden kaynaklanır, ve genellikle gebelik dönemine mahsus olup, doğumdan bir kaç hafta sonra kendiliğinden geçer. 

Hamilelikte el ve ayak yanması nasıl geçer?

Öncellikle yapmanız gereken doktora başvurup çeşitli vitamin testleri ile bu durumun neden olduğu teşhis edilmeye çalışılmalıdır. Gebelikteki el ve ayak yanması, şayet ciddi bir nedenden kaynaklanmıyorsa, yine doktorunuza danışıp, elle ayaklarınıza kolonya dökmek, ıslak bezi bu bölgelere uygulamak, küçük pet şişeyi buzluğa koyup dondurup el ve ayaklarınıza tutmak derdinize deva olabilir.

Hamilelerde el ve ayak yanması neden olur?

Gestasyonel diyabet

Hamilelikte görülen el ayak yanmasının en sık karşılaşılan nedeni gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığı yani gestasyonel diyabettir. Diyabet komplikasyonu olarak kabul edilen periferik nöropati, sinir hasarına yol açan, ayaklarda ve ellerde uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük ve yanma yapabilen bir sağlık sorunudur.

Vitamin eksikliği

B12 vitamini , B16  ve D vitamini gibi belli vitaminlerin yetersiz alımında da gebelikte el-ayak yanması sorunu yaşanabilir. Doktorunuza başvurup vitamin testi yaptırmalı, yetersiz vitaminler tespit edilip, gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Hipotiroidi

Bir tiroid hastalığı olan hipotiroidizm de gebelikte el ve ayak yanması hissini tetikleyebilir. Hipotiroit hastalığında, tiroid bezleri vücudun normal işleyişi için gerekli olan hormonları yeterli miktarda üretemez. Hipotirioidizn tedavi edilmezse ellerde ve ayaklarda eklem ağrısı ile yanma hissine yol açabilir.

Böbrek Fonksiyon Bozukluğu

Hamilelikte yaşanan böbrekle ilgili sağlık sorunları da el ve ayaklarda yanma hissinin nedenleri arasında yer alır. Kandaki toksik maddelerin birikimi ile meydana gelen ve kronik böbrek hastalığı olan üremi el ve ayak yanması yapabilir. 

Athlete's foot (Ayak mantarı )

Bu durum genellikle ayak parmakları ve topuk arasındaki cildi etkileyen bir mantar enfeksiyonudur. Athlete's footun ek sık karşılaşılan belirtileri ayak mantarı, ciltt aşırı kuruma, kuru, kırmızı ve kaşıntılı cilttir.

Karpal ve Tarsal Tünel Sendromu

Her iki sendromda el ve ayaklara karşı basınç meydana gelir. Bunun sonucunda elde ve ayaklarda karıncalanma, yanma gibi semptomlar yaşanabilir.

Hamilelikte el ayak yanmasının diğer nedenleri

 1. Ödem
 2. Gestasyonel diyabet
 3. Elektrolit dengesizliği
 4. Magnezyum eksikliği
 5. Kronik böbrek hastalığı
 6. Metal zehirlenmesi
 7. Guillain-Barre sendromu
 8. Amiloid polinöropati
 9. Lyme hastalığı
 10. Vaskülit (kan damarlarının iltihabı)
 11. Sarkoidoz
 12. HIV / AIDS
 13. Eritromelalji
 14. Yüksek kan basıncı
 15. İlaçların yan etkileri

Hamilelikte, Emzirirken Ve Bebeklerde Vicks Kullanımı Zararlımı? Tıklayınız

Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli? Tıklayınız

Ayak Yanmasına Ne İyi Gelir? Ayak Yanması Bitkisel Tedavi Yolları Tıklayınız

Linea Nigra Nedir? Hamilelikte Göbekteki Çizgi Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Hamilelikte İştahsızlık - Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Hamilelikte Kulak İltihabı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

26 Yorum

 1. Zeynep

  45 yaşındayim beş gūn adetim gecmiş

 2. Misafir

  45 yaşindayim ellerimayaklarįmda yanma var

 3. Gülşah

  Bende 7 haftalık hamileyim yürek bulantılarım baş dönmelerim var ve aşırı halsiz oluyorum.Ama yinede mutluyum.Ben de de ilk testimde 2 ci çizgi çoox selikdi adet günme bir gün kala yine test yapdım 2 çizgi çok belirtili çıktı..Allah her kese nasip etsin Amin

 4. Sevgi

  Buket hanım gözünüz aydın hamilesiniz bana da aynısı olmuştu test yaptığımda bi çizgi koyu bi çizgi açık renkti hamile kalmştım

 5. Misafir

  32 haftalık hamileyim bebeğim 2200 kg doktorum erken Doğum olabilir diyor bebeğim iri gittiği için

 6. Hülya kılıç

  28 haftalik hamileyim bebegim 950 gr normalmi

 7. Misafir

  Yeni gebeyim ve karnimda hem sertleşme var hemde sancı ne öyle oluyor?

 8. yusra

  ya ben 34haftalik hanileyim bebegimmin su anki kilisunu coknerak ediyorun hastaneye gitmedim daha bide karnim hic yok karnimin kucuk olnasi bebegimin kilolu olmasini engellermi lutfen yardimci olurmusun

 9. Misafir

  Hocam 35 haftalık hamiley im biraz geriden geliyor dedi doktor lütfen cevap verirmisiniz

 10. Elif

  Merhaba son adet tarihim 23 Ocak 2017 kaç haftalık oluyor birde doğum ne zaman gerçekleşir bebeğin kilosu boyu kaç olmalı

 
 
KAPAT