Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Hamilelikte El Ayak Yanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Mavikadin>Anne çocuk>Hamilelikte El Ayak Yanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Anne adaylarında en sık karşılaşılan sorunlardan biri de ellerde ve ayaklarda yanma hissidir.

Hamilelikte El Ayak Yanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte, hormonlarda görülen dalgalanmayla birlikte kadın bedeninde pek çok psikolojik ve fiziksel değişim gerçekleşir. Anne adaylarında en sık karşılaşılan sorunlardan biri de ellerde ve ayaklarda yanma hissidir. Bu durum çeşitli nedenlerden kaynaklanır, ve genellikle gebelik dönemine mahsus olup, doğumdan bir kaç hafta sonra kendiliğinden geçer. 

Hamilelikte el ve ayak yanması nasıl geçer?

Öncellikle yapmanız gereken doktora başvurup çeşitli vitamin testleri ile bu durumun neden olduğu teşhis edilmeye çalışılmalıdır. Gebelikteki el ve ayak yanması, şayet ciddi bir nedenden kaynaklanmıyorsa, yine doktorunuza danışıp, elle ayaklarınıza kolonya dökmek, ıslak bezi bu bölgelere uygulamak, küçük pet şişeyi buzluğa koyup dondurup el ve ayaklarınıza tutmak derdinize deva olabilir.

Hamilelerde el ve ayak yanması neden olur?

Gestasyonel diyabet

Hamilelikte görülen el ayak yanmasının en sık karşılaşılan nedeni gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığı yani gestasyonel diyabettir. Diyabet komplikasyonu olarak kabul edilen periferik nöropati, sinir hasarına yol açan, ayaklarda ve ellerde uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük ve yanma yapabilen bir sağlık sorunudur.

Vitamin eksikliği

B12 vitamini , B16  ve D vitamini gibi belli vitaminlerin yetersiz alımında da gebelikte el-ayak yanması sorunu yaşanabilir. Doktorunuza başvurup vitamin testi yaptırmalı, yetersiz vitaminler tespit edilip, gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Hipotiroidi

Bir tiroid hastalığı olan hipotiroidizm de gebelikte el ve ayak yanması hissini tetikleyebilir. Hipotiroit hastalığında, tiroid bezleri vücudun normal işleyişi için gerekli olan hormonları yeterli miktarda üretemez. Hipotirioidizn tedavi edilmezse ellerde ve ayaklarda eklem ağrısı ile yanma hissine yol açabilir.

Böbrek Fonksiyon Bozukluğu

Hamilelikte yaşanan böbrekle ilgili sağlık sorunları da el ve ayaklarda yanma hissinin nedenleri arasında yer alır. Kandaki toksik maddelerin birikimi ile meydana gelen ve kronik böbrek hastalığı olan üremi el ve ayak yanması yapabilir. 

Athlete's foot (Ayak mantarı )

Bu durum genellikle ayak parmakları ve topuk arasındaki cildi etkileyen bir mantar enfeksiyonudur. Athlete's footun ek sık karşılaşılan belirtileri ayak mantarı, ciltt aşırı kuruma, kuru, kırmızı ve kaşıntılı cilttir.

Karpal ve Tarsal Tünel Sendromu

Her iki sendromda el ve ayaklara karşı basınç meydana gelir. Bunun sonucunda elde ve ayaklarda karıncalanma, yanma gibi semptomlar yaşanabilir.

Hamilelikte el ayak yanmasının diğer nedenleri

 1. Ödem
 2. Gestasyonel diyabet
 3. Elektrolit dengesizliği
 4. Magnezyum eksikliği
 5. Kronik böbrek hastalığı
 6. Metal zehirlenmesi
 7. Guillain-Barre sendromu
 8. Amiloid polinöropati
 9. Lyme hastalığı
 10. Vaskülit (kan damarlarının iltihabı)
 11. Sarkoidoz
 12. HIV / AIDS
 13. Eritromelalji
 14. Yüksek kan basıncı
 15. İlaçların yan etkileri

Hamilelikte, Emzirirken Ve Bebeklerde Vicks Kullanımı Zararlımı? Tıklayınız

Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli? Tıklayınız

Ayak Yanmasına Ne İyi Gelir? Ayak Yanması Bitkisel Tedavi Yolları Tıklayınız

Linea Nigra Nedir? Hamilelikte Göbekteki Çizgi Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Hamilelikte İştahsızlık - Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Hamilelikte Kulak İltihabı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...