06 Temmuz 2020, Pazartesi 09:06

Hamilelikte Göbek Çizgisi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Göbek Çizgisi	Neden Olur, Nasıl Geçer?

Linea nigra da denilen hamilelikteki göbek çizgisi, göbek deliğinden kasıklara doğru uzanan cilt üzerindeki koyu renkli çizgiye denir. Bu durum genellikle hamilelikteki hormonlardaki değişimden kaynaklanır. Koyu ten rengine sahip kadınlarda linea nigra ile daha sık karşılaşılır. Uzmanlar her dört hamilenin üçünde göbek çizgisinin görülebileceğini bildiriyor. Çoğu zaman bu çizgi doğumla birlikte yahut hormon düzeylerinin normal seviyeye dönmesiyle kendiliğinden kaybolur veya hafif, silik iz şeklinde de kalabilir.

Hamilelikte göbek çizgisi nerede görülür?

Çoğu gebe kadında hamileliğin 4. ve 5. ayında bebeğin varlığı belirgin hale geldikçe linea nigra da belirgin şekilde görünmeye başlar. Linea nigra anne adayında karnın ortasından göbek hizasından aşağıya doğru uzanan, orta hatta düzgün bir çizgidir.

Hamilelikte karında oluşan çizgi (linea nigra) neden olur?

Hamilelikte karında oluşan çizgi gebelikte meydana gelen hormonal değişikle yani ciltte melanin pigmentinin artmasından dolayı ortaya çıkar. Hamile kadınlarda östrojen ve progesteron hormonlarının yüksek miktarda salgılanması, ciltteki melanin pigrmentinin üretiminin artmasına neden olur. Yani bu çizginin ortaya çıkmasından ve kaybolmasında genelde hormonlar sorumludur. Linea nigra,hormonal dengesizlik ve bazı ilaçların yan etkileri olarak hamile olmayan kadınlar ile nadir de olsa erkeklerde de görülebilir.

Hamilelik Belirtisi Olarak Linea Nigra

Çoğu tıp otoritesi hamilelikte göbek çizgisini gebelik semptomlarından olarak tanımlıyor. Linea nigra yani hamilelikte göbek çizgisi çoğunlukla koyu tenlilerde olmak üzere her yaştan ve her ırktan kadında meydana gelebilir. Açık tenli gebe kadınlarda karın bölgesinde görülen, şeffaf renk neredeyse hiç belirgin olmayan ve hiç bir zaman koyulaşmayan gebelikte göbek çizgisine ise linea alba denir. Hamilelik belirtileri kadından kadına hatta hamilelikten hamileliğe göre değişebilir. Örneğin ilk gebelikte göbek çizgisi görüp, diğerlerinde bu durumla karşılaşmayabilirsiniz.

Hamilelikte karın çizgisi nasıl geçer?

Linea negra herhangi bir soruna işaret etmez ve çoğu zaman gebelikten sonra hormonların normale dönmesiyle kendiliğinden kaybolur. Fakat doktorunuza danışıp da uygulayabileceğiniz şeyler de mevcuttur;

Kakao yağı

Kakao yağı cilt bakımı ürünlerinde en çok kullanılan terkiplerden biridir. Bu hoş kokulu yağ nemlendirici özelliği sayesinde linea nigranin rengini soldurmaya veya linea nigra oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Günde bir kaç kez karın bölgenizi kakao yağı sürebilirsiniz.

E Vitamini

Eczaneden temin edebileceğiniz E vitamini kapsülünü veya E vitamini ampülü kırıp doğrudan karın bölgesine uygulayın. Bu yöntem hamilelikte meydana gelen koyu renk linea negranın rengini açar, ve çatlak oluşumunu da önler.

Limon suyu ve rubbing alkol

Her iki maddede ciltte kahverengi lekeleri açmakta etkilidir. Fakat yan etki olarak cilt tahrişine neden olabilirler. Kullanmadan önce cildinizde küçük bir alanda deneyin ve asla doktorunuza sormadan kullanmayın.

Hamilelikte Ayak Yanması - Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Hamilelikte Nabız Kaç Olmalı? Hamilelikte Normal Nabız Değerleri Tıklayınız

Hamilelikte Öksürük Bebeğe Zarar Verirmi? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Hamilelikte İştahsızlık - Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Hamilelikte Hapşırmak Bebeğe Zarar verirmi? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

3 Yorum

 1. Seva

  Salam menim gobeyimin yuxarisindadi qizariqliq sizce nedir by?

 2. pakize

  4. 5. Aya gelindiginde belirgin hale gelir denmesi 1. Ay vardir ancak 4. 5. Aya gelindiginde belirgin hale gelir demekmi

 3. Mavikadına hoş geldiniz. Her kadının göbek çizgisinin çıkma zamanı farklıdır efendim. Fakat 4.-5. ayda belirgin hale gelir.

 4. Makbule

  Bu cizgi var fakat kac gunluk yada aylik hamileyken olusur yada sadece hamilikde mi olusur hamilelik kac gunde belli olur

 5. Efendim uzmanlar linea nigra olarak da bilinen hamilelikte göbek çizgisinin hamile kadınlar 4. v 5. aya geldiklerinde belirgin bir hale gelebileceğini bildiriyor. Evet bu çizgi yalnızca gebelerde olur.

 
 
KAPAT