10 Ağustos 2022, Çarşamba 05:15

Hamilelikte Hangi Bitki Çayları İçilmez İbrahim Saraçoğlu Görüşleri

Hamilelikte Hangi Bitki Çayları İçilmez İbrahim Saraçoğlu Görüşleri

Anne adayının gebelik süreci karnındaki bebeği ve kendisi için çok önemli bir süreçtir.

Anne adayının gebelik süreci karnındaki bebeği ve kendisi için çok önemli bir süreçtir. Hamilelik döneminde sağlıklı besinler tüketmelidir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlunun bu konu hakkında söylediklerini aşağıdaki yazımızda derledik.

Hamilelikte Hangi Bitki Çayları Kullanılamaz Hangi Yiyecekler Tüketilemez? Dr. İbrahim Saraçoğlu Önerileri

Emziren anneler,hamile kalmak isteyen hanımlar ve hamilelik sürecinde olanlar adaçayına bir süre ara vermeli kesinlikle tüketmemelidir.  Ayrıca tüp bebek veya aşılama yöntemi uygulayacak kadınların adaçayından mutlaka uzak durmaları gerekmektedir. Adaçayı, erkeklerin üreme bozukluğuna sebebiyet verdiği için baba adayları da bu konuda titiz davranmalı, aşırı adaçayı tüketiminden kaçınmalıdır.

 Sağlığımıza birçok fayda sağlayan adaçayı, mistik kokusuyla herkes tarafından sevilmektedir. Ancak adaçayının içerisindeki madde, düşük yapmayı dürtüklediği için gebelik sürecindeki hanımların asla tüketmemeleri gerekmektedir. Anne adayının doktora başvurmadan herhangi bir ilaç içmesi ne kadar tehlikeliyse, bitkisel ürünler kullanmakta keza öyledir. Hamileliğin ilk 3 ayı çok riskli ve önemlidir. Bu yüzden yavrunuzun ve kendinizin sağlığı için doktorunuza danışmadan, kendi kafanıza göre bitkisel besin ve ilaçları kullanmamalı sağlığınızı tehlikeye atmamalısınız.

Sağlığa sayısız yararı olan çoban çantası bitkisi de hamilelik sürecindeki anne adayları için tüketilmesi zararlı olan bitkiler arasındadır. Çoban çantası,  rahimdeki kan akışını azalttığı için anne karnındaki bebek beslenme konusunda sıkıntı çeker. Hamilelikte ilk 4 ay çoban çantası tüketmek düşük yapmayı tetikler. Ayrıca bu bitkiyi tüketmek rahimde kasılmalara sebep olur. Çin’de, hangi bitkilerin hamile kalınmasına engel olduğu doktorlar tarafından araştırılmıştır. Sonuç olarak çoban çantası bitkisi 7. Sırada yer almıştır. Demek oluyor ki gebelik sürecinde olanlar ve bebek isteyenler çoban çantası tüketmeleri çok sakıncalıdır, kesinlikle kullanılmamalıdır. Yapılan bir diğer araştırma sonucuna göre çoban çantası çayı rahim ağzını uyardığından doğum kasılmasını arttırdığı kanıtlanmıştır. Bu yüzden bazı Uzak Doğu ülkelerinde doğuma hazırlanan kadınlara çoban çantası çayı verirler ki rahim kasılsın ve doğumun başlamasında etkili olsun.

Ayrıca uzmanlara göre hamile kadının emziren annenin ve gebe planlaması yapanların nane ve hibiskus bitkisini tüketmesi tehlikelidir. Ayrıca hamileliğin ilk 3 ayında tere tüketmek bebeğiniz için çok sakıncalıdır.

Hamilelikte Hangi Bitkiler Kullanılabilir? Dr. İbrahim Saraçoğlu Önerileri

Asırlardır şifalı bitkileri hastalıklardan korunmak ve iyileşmek için kullanırız. Örneğin çok eski dönemlerden itibaren testere dişli arslanperçesi Avrupa ve Rusya da çoğu kadınların birçok sorununa deva olmuştur. Çağımızda da testere dişli arslanperçesi sıklıkla kullanılmaktadır. Birden fazla doğum yapan kadınların düşük yapma ihtimalleri daha çoktur. Bu nedenle Testere dişli arslanpençesi kadınların gebelik döneminde rahim kaslarını güçlendirdiğinden düşük riskini azaltmaktadır. Testere dişli arslperçesi çayını hamileliğinizin 12.haftasından itibarek, sabah akşam olmak üzere düzenli kullanırsanız, rahim kaslarınız daha güçlü olacak, düşük yapmanızı önleyecektir. O zaman arslanperçesi çayımızın tarifine geçelim;

Malzemeler;

1 su bardağı (200ml) su

1 tatlı kaşığı (3-4 gr.) kurutulmuş testere dişli arslanpençesi

Hazırlanışı;

Bir cezvenin içerisinde 1 su bardağı su kaynatın. Kaynayan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı arslanperçesi bitkisini ilave edin. 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynamasını sağlayın. Arslanperçesi çayını ılık şekilde süzerek tüketebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT