Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Hamilelikte İştahsızlık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Mavikadin>Anne çocuk>Hamilelikte İştahsızlık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde pek çok kadında özellikle hamileliğin ilk aylarında iştahsızlık sorunu yaşanmaktadır.

Hamilelikte İştahsızlık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde pek çok kadında özellikle hamileliğin ilk aylarında iştahsızlık sorunu yaşanmaktadır. Kimi zaman iştahsızlığa halsizlik, mide bulantısı ve kusma gibi semptomlarda eşlik edebilmektedir. Bazı hamile kadınlar yemek kokularına karşı çok hassastır ve bu durum iştahlarını giderir. Kimi kadınlar ise gebelikte ağızlarında tuhaf bir tat duyduklarını ve yemek yemek istemediklerini bildirirler. Bu kadınlar, açlık sebebiyle mide ağrısı çekseler bile, uzun saatler yemek yemek istemezler. Belli başlı yiyeceklere aşerirken, bazı yemekleri görmek dahi istemeyebilirler. Hamilelikte hormonların etkisiyle modlarında meydana gelen değişimler de yemeğe olan ilgilerini azaltır. Kadınlar genelde iştah kaybı sebebi ile erken hamilelik döneminde kilo kaybederler. Bu durum 12. haftadan sonra azalmaya başlar.

Hamilelikte iştahsızlık nedenleri

İştah kaybının sebepleri

Mide bulantısı, iştahsızlık ve kusma, hamilelik döneminin ilk üç ayında en yaygın görülen sorunlardandır. Fakat bu yaşanılan şeyler gayet doğaldır ve endişelenmeye gerek yoktur. Bu sorunlar ilk üç aydan sonra da kendini gösterebilir yalnız eskisi kadar sık bir şekilde olmaz ve geçicidirler. Şayet gebelikteki iştahsızlık uzun sürerse mutlaka doktora başvurmalı, tıbbi bir çözüm aranmalıdır.

Mide bulantısı

Mide bulantısı, hamileliğin ilk aylarında iştahsızlığa yol açan temel nedenlerdendir. Midesi bulanan kadın yemek yeme arzusunu da yitirir. Bulantı ve kusma, 'hamilelikte sabah bulantıları' olarak adlandırılır. Çünkü bu durum genellikle sabahları meydana gelir, bununla birlikte hamileler, bulantıyla günün her saatinde karşılaşabilirler. Mide bulantısı, çok şiddetli hal alırsa, sıvı ve besin yetersizliğine sebep olabilir. Bu durum uzarsa tıbbi yardım almanız tavsiye edilir çünkü bebek ve sizin sağlığınız için tehlike teşkil edebilir.

Hormon değişiklikleri

Hamilelik döneminde,vücut rahimdeki fetusun büyüyüp gelişmesi amacıyla kendisini bu yönde adapte eder. Kadınlık hormonu, rahmin genişlemesine sebep olur. Öte yandan, bu hormon sindirim sistemini yavaşlatarak iştahınızı kaçırır.

Kabızlık

Birçok kadın, hamilelik döneminde kabızlık sıkıntısı çeker. Bu durumun sebebi, kadınlık hormonunun artması ve doğum uzmanları tarafından verilen yardımcı demir alımıdır. Kabızlıkta, dışkının sertliği ve boşaltım zorluğu, iştahsızlığa da yol açar. Kabızlık dönemi hamileliğin geç dönemlerinde de görülebilir. Bunun nedeni, bebeğin büyümesi ve bağırsaklara baskı yapmasıdır. Bu durum sizi tok hissettirir ve iştahınızı azaltır.

Stres

Stres,hamileliğin herhangi bir döneminde meydana gelebilir ve bu durum iştahsızlığa ve bunun devamında da halsizlik, davranış değişikliği gibi diğer sorunlara yol açar.

Bebeğin büyümesi

Bazı kadınlar da gebeliğin geç evrelerinde de iştah kaybı ile karşılaşır. Bebeğiniz büyüdükçe, rahim midenize baskı yapar, ve midenizi dolu hissedip, açlık duymazsınız. Ayrıca tok hissetmeniz yemek yemenizi de güçleştirir.

Hamilelikte iştahsızlık nasıl geçer?

 1. İştahsızlıktan çok muzdaripseniz doktorunuz gerek görürse serum takviyesi yapabilir.
 2. Yemek yemek için özellikle de sabahları kendinizi zorlamayın.
 3. Küçük ara öğünleriniz olsun.
 4. Salatalara ve yemeklere taze nane ve kekik serpmek iştahın açılmasına yardımcı olabilir.
 5. Açık havada yürüyüş yapın
 6. Gün boyu azar azar fakat sık sık yiyin.
 7. Yağlı yiyeceklerden ve sindirimi zor olan gıdalardan uzak durun.
 8. Kabızlığı önlemek ve sağlığı korumak için meyve ve sebze gibi lif yönünden zengin gıdalarla beslenin.
 9. Mide bulantısını tetikleyebilen baharatlı gıdalar, balık veya yumurta gibi güçlü kokusu veya tadı olan yiyeceklerden kaçının.
 10. Strese girmeyin, yorulmayın.
 11. Dehidratasyonu önlemek için bol su içmek.
 12. Bazı kadınlara kraker yemek iyi gelir bulantıyı giderir, böylece bulantı dolayısıyla meydana gelen iştahsızlığı giderir.
 13. Limon koklama da bulantıyı rahatlatmaya yardımcı olabilir, ve bulantı kaynaklı iştahsızlığı önleyebilir.
 14. Semptomları azaltmak için zencefil çayı içebilirsiniz.

Hamileyim Çok İştahsızım, Yemek Yiyemiyorum, Ne Yapmalıyım? Tıklayınız

Hamilelikte Neler Yemeli? Tıklayınız

Hamilelikte Ayak Yanması - Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Hamilelikte Nabız Kaç Olmalı? Hamilelikte Normal Nabız Değerleri Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
1 Görüş
Büşra okuyucu 22 Kasım 2022 - 02:04
Beğendim
Sonraki Haber Yükleniyor...