2016-04-29 20:56:26 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:27

Hamilelikte İştahsızlık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde pek çok kadında özellikle hamileliğin ilk aylarında iştahsızlık sorunu yaşanmaktadır.

Hamilelikte İştahsızlık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde pek çok kadında özellikle hamileliğin ilk aylarında iştahsızlık sorunu yaşanmaktadır. Kimi zaman iştahsızlığa halsizlik, mide bulantısı ve kusma gibi semptomlarda eşlik edebilmektedir. Bazı hamile kadınlar yemek kokularına karşı çok hassastır ve bu durum iştahlarını giderir. Kimi kadınlar ise gebelikte ağızlarında tuhaf bir tat duyduklarını ve yemek yemek istemediklerini bildirirler. Bu kadınlar, açlık sebebiyle mide ağrısı çekseler bile, uzun saatler yemek yemek istemezler. Belli başlı yiyeceklere aşerirken, bazı yemekleri görmek dahi istemeyebilirler. Hamilelikte hormonların etkisiyle modlarında meydana gelen değişimler de yemeğe olan ilgilerini azaltır. Kadınlar genelde iştah kaybı sebebi ile erken hamilelik döneminde kilo kaybederler. Bu durum 12. haftadan sonra azalmaya başlar.

Hamilelikte iştahsızlık nedenleri

İştah kaybının sebepleri

Mide bulantısı, iştahsızlık ve kusma, hamilelik döneminin ilk üç ayında en yaygın görülen sorunlardandır. Fakat bu yaşanılan şeyler gayet doğaldır ve endişelenmeye gerek yoktur. Bu sorunlar ilk üç aydan sonra da kendini gösterebilir yalnız eskisi kadar sık bir şekilde olmaz ve geçicidirler. Şayet gebelikteki iştahsızlık uzun sürerse mutlaka doktora başvurmalı, tıbbi bir çözüm aranmalıdır.

Mide bulantısı

Mide bulantısı, hamileliğin ilk aylarında iştahsızlığa yol açan temel nedenlerdendir. Midesi bulanan kadın yemek yeme arzusunu da yitirir. Bulantı ve kusma, 'hamilelikte sabah bulantıları' olarak adlandırılır. Çünkü bu durum genellikle sabahları meydana gelir, bununla birlikte hamileler, bulantıyla günün her saatinde karşılaşabilirler. Mide bulantısı, çok şiddetli hal alırsa, sıvı ve besin yetersizliğine sebep olabilir. Bu durum uzarsa tıbbi yardım almanız tavsiye edilir çünkü bebek ve sizin sağlığınız için tehlike teşkil edebilir.

Hormon değişiklikleri

Hamilelik döneminde,vücut rahimdeki fetusun büyüyüp gelişmesi amacıyla kendisini bu yönde adapte eder. Kadınlık hormonu, rahmin genişlemesine sebep olur. Öte yandan, bu hormon sindirim sistemini yavaşlatarak iştahınızı kaçırır.

Kabızlık

Birçok kadın, hamilelik döneminde kabızlık sıkıntısı çeker. Bu durumun sebebi, kadınlık hormonunun artması ve doğum uzmanları tarafından verilen yardımcı demir alımıdır. Kabızlıkta, dışkının sertliği ve boşaltım zorluğu, iştahsızlığa da yol açar. Kabızlık dönemi hamileliğin geç dönemlerinde de görülebilir. Bunun nedeni, bebeğin büyümesi ve bağırsaklara baskı yapmasıdır. Bu durum sizi tok hissettirir ve iştahınızı azaltır.

Stres

Stres,hamileliğin herhangi bir döneminde meydana gelebilir ve bu durum iştahsızlığa ve bunun devamında da halsizlik, davranış değişikliği gibi diğer sorunlara yol açar.

Bebeğin büyümesi

Bazı kadınlar da gebeliğin geç evrelerinde de iştah kaybı ile karşılaşır. Bebeğiniz büyüdükçe, rahim midenize baskı yapar, ve midenizi dolu hissedip, açlık duymazsınız. Ayrıca tok hissetmeniz yemek yemenizi de güçleştirir.

Hamilelikte iştahsızlık nasıl geçer?

 1. İştahsızlıktan çok muzdaripseniz doktorunuz gerek görürse serum takviyesi yapabilir.
 2. Yemek yemek için özellikle de sabahları kendinizi zorlamayın.
 3. Küçük ara öğünleriniz olsun.
 4. Salatalara ve yemeklere taze nane ve kekik serpmek iştahın açılmasına yardımcı olabilir.
 5. Açık havada yürüyüş yapın
 6. Gün boyu azar azar fakat sık sık yiyin.
 7. Yağlı yiyeceklerden ve sindirimi zor olan gıdalardan uzak durun.
 8. Kabızlığı önlemek ve sağlığı korumak için meyve ve sebze gibi lif yönünden zengin gıdalarla beslenin.
 9. Mide bulantısını tetikleyebilen baharatlı gıdalar, balık veya yumurta gibi güçlü kokusu veya tadı olan yiyeceklerden kaçının.
 10. Strese girmeyin, yorulmayın.
 11. Dehidratasyonu önlemek için bol su içmek.
 12. Bazı kadınlara kraker yemek iyi gelir bulantıyı giderir, böylece bulantı dolayısıyla meydana gelen iştahsızlığı giderir.
 13. Limon koklama da bulantıyı rahatlatmaya yardımcı olabilir, ve bulantı kaynaklı iştahsızlığı önleyebilir.
 14. Semptomları azaltmak için zencefil çayı içebilirsiniz.

Hamileyim Çok İştahsızım, Yemek Yiyemiyorum, Ne Yapmalıyım? Tıklayınız

Hamilelikte Neler Yemeli? Tıklayınız

Hamilelikte Ayak Yanması - Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Hamilelikte Nabız Kaç Olmalı? Hamilelikte Normal Nabız Değerleri Tıklayınız

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Tekno Kadın
|
09 Eylül 2022 - 13:09
Apple Watch 8 Serisi kadınları da düşündü: Doğurgan dönemi haber veriyor
Apple'ın beklenen lansmanı gerçekleşti! Apple, her yıl Eylül ayında gerçekleştirdiği ve yeni ürünlerini tanıttığı ‘Apple Event’ı düzenledi. Tanıtımda başta İphone 14 modelleri olmak üzere Apple Watch Series 8 özellikleri ile dikkatleri üzerine çekti. Peki, Apple Watch 8 Serisi özellikleri neler? Detaylar haberimizde…
Tekno Kadın
|
14 Aralık 2021 - 01:05
En az yakan, elektrik faturasının en az geleceği, uygun fiyatlı 6 elektrikli ısıtıcı
Elektrikli soba olarak da bilinen elektrikli ısıtıcılar, elektrik enerjisini ısıya dönüştürür ve ortamı ısıtır. Doların yükselmesi ve elektrik faturalarına gelen zamlarla beraber vatandaşlar sıcak bir evde oturmak için tasarruflu, az yakan ısıtıcıya ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Peki hem ekonomik hem de en az yakan elektrikli soba markaları hangileri?
Yaşam
|
24 Eylül 2022 - 12:00
Oscar ödüllü ‘Avatar’ 4K olarak yeniden beyazperdede
Başarılı yönetmen James Cameron'un gişe rekorlarını alt üst eden filmi Avatar, tam 13 yıl aradan sonra devam filmiyle gösterime girdi. Avatar 2 filminin konusu nedir?' sorularının cevabı sorgulanmaya devam ederken; Avatar 2 The Way Of Water (Suyun Yolu) filmin vizyon tarihi, konusu ve oyuncu kadrosu haberimizde...
Yaşam
|
28 Temmuz 2022 - 18:21
5 farklı yöntem ile ayna temizliği nasıl yapılır? Ayna iz bırakmadan nasıl silinir?
Evinizdeki aynaların yüzeyinde bulunan lekeleri bir türlü çıkaramıyor musunuz? Leke ve iz bırakmadan aynalarda kusursuz parlaklık sunacak yöntemler yazımızın devamında sizleri bekliyor. Ayna temizliği nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…