21 Haziran 2021, Pazartesi 13:10

Hamilelikte Kaçıncı Aya Kadar İlişkiye Girilir Son Ayda İlişkiye Girilirmi

Hamilelikte Kaçıncı Aya Kadar İlişkiye Girilir Son Ayda İlişkiye Girilirmi

Çocuk sahibi olmayı bekleyen çiftler için hamilelik döneminde cinsel ilişkinin mümkün olup olmadığı büyük bir merak konusudur.Hamilelikte 9. Ayda, hatta gebeliğin son günlerine kadar doktorunuz aksini bildirmediği sürece ve tıbbi engel yoksa cinsel yaşam sürmenizin sakıncası yoktur.

Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar Devam Edebilir 9 Aylıkken Cinsellik Sakıncalı mıdır?

Dr. Banu Çiftçi bu konuda şu bilgiyi vermektedir:

Eğer anne adayı için özel bir durum yoksa hamilelik döneminde son günlere kadar dahi cinsel yaşam sürdürülmesinde bir sakınca yoktur. Diğer bir deyişle, eğer anne karnındaki bebek için herhangi bir risk durumu söz konusu değilse çiftler hamilelik süresince cinsel yaşamlarına eskisi gibi devam edebilirler. Hamilelikte anne karnında bebek zarlar, rahim kasları ve rahim girişindeki tıkaç tarafından korunur vaziyettedir. Yani bu yapılar bebeği hem travmalara karşı hem de bakteri virüsün sebep olacağı olası enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Cinsel ilişki sırasında anne adaylarının yaşayacağı orgazm rahimde hafif kasılmalara yol açabilir. Ancak eğer bu kasılmalar kısa ve geçici olduğu için bebeğe zarar vermez. Ayrıca hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girildikten sonra da bazı kısa süreli kasılmalar hissedilebilir, bunlar kısa olduğu sürece normaldir. Fakat eğer cinsel ilişki sonrasında yaşanan bu kasılmalar kısa sürede geçmez ve kanama gibi durumlar görülürse mutlaka zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. “

Hamilelikte 9. Ayda Cinsel İlişki Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte cinsel yaşamın bebeğe zarar vereceği düşüncesi halk arasında yanlış bilinen mitlerden biridir. Çiftler hamilelik döneminde de cinsel hayatlarına devam edebilirler fakat dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Diğer bir deyişle, çifler hamileliğin seyrine göre ve anne ve bebeğin zarar görmeyeceği şekilde en uygun pozisyonda cinsel ilişkiye girmelidir. Hamilelik ilerledikçe ve annenin karnı da büyüdükçe cinsel ilişkiye girmek güçleşebilir. Kaşık pozisyonu hamileliğin son 3 ayında en güvenli cinsel pozisyondur. Bu pozisyonda, kadın yan yatar haldedir ve erkek eşinin arkasında durarak onu kavrar ve vajinaya bu şekilde ulaşarak cinsel ilişkiye girilir.

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Sakıncalı Olduğu Durumlar Nelerdir?

Hamilelikte cinsel ilişki şu durumlarda sakıncalıdır:

 1. Eğer anne adayı önceden iki veya daha fazla düşük yapmışsa.
 2. Anne adayı ikiz veya daha fazla çoklu bebek taşımak gibi riski yüksek gebelik yaşıyorsa.
 3. Hamilelikte nedeni bilinmeyen vajinal kanamalar yaşanıyorsa.
 4. Düşük tehlikesi varsa.
 5. Bebeğin eşi rahim ağzına yakın bir yerdeyse.
 6. Anne adayında rahim ağzı yetmezliği varsa.
 7. Anne adayı önceden erken doğum yapmışsa.
 8. Erken doğum tehlikesi mevcutsa.
 9. Gebelik kesesi olması gereken zamandan önce açılmışsa.
 10. Annenin suyu erken gelmişse.
 11. Babada cinsel yolla bulaşan bir hastalık söz konusuysa veya bu hastalığın taşıyıcısıysa.

Hamilelikte Cinsellikte Nelere Dikkat Etmelidir?

Hamilelikte cinsel ilişkiye girilirken dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle sıralanabilir:

 1. Hamilelik süresince cinsel ilişkiye girilirken pozisyonlara dikkat edilmeli. Doktorun önereceği en doğru pozisyon seçilmelidir.
 2. Eğer doktorunuz hamilelikte cinsel ilişkiye girmeyi sakıncalı görüyorsa ve yasaklamışsa cinsel ilişkiye kesinlikle girilmemelidir.
 3. Hamilelik döneminde esanslı prezervatifler kullanılmamalı, mutlaka normal ve katkısız prezervatifler kullanılmalıdır.
 4. Hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girilirken karın ve rahim çok zorlanmamalı, hassas olunmalıdır.
 5. Cinsel ilişkiye girildikten sonra eğer kanama meydana gelmişse zaman kaybetmeden doktora kontrole gidilmelidir.
 6. Hamilelikte cinsel ilişki esnasında eğer meme uçları fazla uyarılırsa vücutta oksitosin hormonu salgılanacağından erken doğum meydana gelebilir. Bu yüzden meme uçları fazla uyarılmamalıdır.
 7. Hamilelik döneminde cinsel ilişki sayısında abartıya kaçılmamalıdır, anne zorlanmamalıdır.
 8. Hamilelik döneminde kayganlaştırıcılar kullanmamalıdır.
 9. Cinsel ilişki esnasında rahim ağzı spermde bulunan prostaglandin isimli madde tarafından uyarılır. Bu da rahim ağzında kasılmalara yol açar. Bu yüzden hamilelik döneminde cinsel ilişkide spermin vajina içine akmasına izin verilmemelidir.  Bu durumda geri çekme yöntemi uygulanabilir veya prezervatif kullanılabilir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT