Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-07-16 10:57:44 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:33

Hamilelikte Kan Pıhtılaşması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Google News

Hamilelikte kan pıhtılaşması yaygın görülen bir durumdur, doğumdan sonraki olası aşırı kanamayı önlemek için vücudun savunma sisteminin buna uygun hale..

Hamilelikte Kan Pıhtılaşması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kan pıhtlaşması yaralanma, ameliyat, doğum veya herhangi bir durumda aşırı kan kaybını önlemek için bölgede kan pıhtısı oluşması ve böylece kanın akıp gitmesinin engellenmesine denir. Hamilelikte kan pıhtılaşması yaygın görülen bir durumdur, doğumdan sonraki olası aşırı kanamayı önlemek için vücudun savunma sisteminin buna uygun hale gelmesinden kaynaklanır.

Hamilelikte kan pıhtılaşması belirtileri

  1. Bir bacakta şişme veya ağrı
  2. Özellikle yürürken şiddetlenen ağrı
  3. Normalden daha büyük görünen damarlar

Hamilelikte kan pıhtılaşması nelere yol açabilir?

  • Plasentada yani anne ve fetüse ait iki dolaşım sistemini birbirinden ayıran bir organda kan pıhtılaşması
  • Kalp krizi
  • İnme
  • Pulmoner emboli
  • Düşük

Hamilelikte kan pıhtısı oluşumu düşük belirtisine işaret edebilir veya bebeğe herhangi bir zarar vermeyen gebelikte hormonlardaki değişimle ilgili bir durum da olabilir.

Trombofili bozukluğu kanın pıhtılaşmasını uyaran bir hastalıktır. March of Dimes doktorları trombofili bozukluğu olan hastaların gebelik döneminde ve doğumdan özellikle sezeryanden sonra kan pıhtısı ile karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğunu bildiriyor.

Gebelikte DVT yaşamanız da kan pıhtısı sorununa yol açabilir. Derin ven trombozu ya da DVT vücudunuzdaki önemli bir damarda oluşan kan pıhtısıdır.  Kan pıhtısı bacağın ana damarında, bazen kollar ya da pelvis bölgede meydana gelebilir. Bacak, ayak bileği, baldır gibi bölgelerde şişlik ve ağrıya neden olabilir.

Ulusal Kalp Akciğer ve Kan Enstitüsü düşük, ölü doğum ve gebelik sırasında preeklampsi veya yüksek kan basıncının, gebelik döneminde kan pıhtılaşmasından kaynaklanabileceğini bildiriyor.

Amerikan Hematoloji Derneği gebelikte kan pıhtılaşmasının büyük ölçüde önlenebilir olduğunu bildirmektedir. Risk faktörlerinizi yani mevcut hastalıklarınızı, genetik yatkınlığınızın olup olmadığını doktorunuzun bilmesi hayati önem taşımaktadır. Gebelikte kan pıhtılaşmasını önlemek için doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

Hamilelikte kan pıhtılaşması nasıl önlenir ve nasıl tedavi edilir?

Doktorunuzun onayıyla her gün 1 saat yürüyüş yapın ve yine doktor onaylı sporunuza devam edin.

Sigara kullanıyorsanız sigarayı bırakmaya çalışın, sigara en önemli kan pıhtılaşması nedenlerindendir.

Sağlıklı gıdalarla beslenin.

Tipik olarak, kan pıhtılaşması antikoagülan olarak adlandırılan kanın pıhtılaşmasını önleyen bir ilaç ile tedavi edilir. Bazı antikoagülanların hamilelik sırasında kullanımı güvenlidir.

Kan Pıhtılaşması Nedir, Kan Pıhtılaşması Belirtileri Nelerdir? Tıklayınız

Hamilelikte Neler Yemeli? Tıklayınız

Hamileler Hangi Ağrı Kesiciyi Kullanabilir? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Hamilelikte Öksürük Bebeğe Zarar Verirmi? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Hamilelikte İştahsızlık - Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Hamilelikte Hapşırmak Bebeğe Zarar verirmi? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.