16 Temmuz 2020, Perşembe 06:56

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? Doktor Tavsiyeleri

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? Doktor Tavsiyeleri

Hamilelikte mide ağrısı, sık karşılaşılan sağlık sorunlarındandır. Hormonal değişiklikler, rahmin büyüyüp mideye baskı yapması, bakteriyel ve viral enfeksiyonlar, gebelik döneminde mide ağrısına yol açan nedenlerin başında gelir.

Braxton Hicks Kasılmaları (Yalancı Doğum Sancıları)

Gebe kadınlar, hamileliğin ikinci ve üçüncü trimestrinde (4.,5.,6, ve 7.,8.9.) aylarda kasılmalar yaşayabilirler. Bu kasılmalar, doğumun yaklaştığını gösteren kasılmalar değildir. Yalancı doğum sancısı denilen rahim kaslarının kısa süreli kasılmasından kaynaklanır. Genellikle kısa bir süre devam edip kendiliğinden geçerler; Ancak bu kasılmanız uzun süre devam ederse, mutlaka durumu doktorunuza bildirin.

Düşük

Düşük, bebeğin anne karnında ölmesi, özellikle gebeliğin ilk aylarında sıklıkla karşılaşılan sorunlardandır. Midenizde şiddetli ağrı hissedip, vajinal kanama yaşarsanız, bu durum muhtemelen düşük yaptığınızı gösterir. Acil tıbbi yardım gerektirir.

Böbrek iltihabı

Hamilelikte böbrek iltihabı geçiriyorsanız, bunun sonucu olarak da alt karında, pelvik bölgede ve midede ağrı sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Apandisit

Hamilelikte rahmin genişlemesi de apandise baskı yapıp, apandis iltihabına yani apandisite neden olabilir. Apandist organının yeri sağ kasığın biraz üzeridir. Bu bölgede ağrı hissettiğinizde, mide ağrısı hissettiğinizde en kısa sürede doktora başvurmalısınız. Ne yazık ki, gebelik döneminde apandiksproblemlerini tespit etmek zordur. Zamanında tedavi edilmezse sonucu ölümcül olabilir. Dolayısıyla, midenizde herhangi bir ağrı hissederseniz, hemen doktorunuza gitmeniz tavsiye edilir.

Gaz ve sindirim problemleri

Hamilelikte hormonların salgısındaki artış nedeniyle, gaz ve şişkinlik gibi sindirim problemleri ile sıklıkla karşılaşılır. Büyüyen uterusun mideye ve bağırsaklara baskı yapması da, gebelerde gaz sancısı ile mide ağrısı yapar.

Dış gebelik

Dış gebelik, embriyonun rahim boşluğunun dışında bir yerde oluşmasıyla ortaya çıkar. Çoğu dış gebelik olgusunda, implantasyon fallop tüplerinde meydana gelir. Ayrıca fallop tüpleri hariç, serviks bölge, yumurtalıklar veya karın bölgesinde de dış gebelik gerçekleşebilir. Dış gebelik de mide ağrısı, vajinal kanama gibi semptomlara yol açabilir. Dış gebelik yaşamak, gebe kadının yaşamını tehlikeye sokabilir ve derhal tıbbi müdahale gerektirir.

Gebelik zehirlenmesi

Hamilelikte mide ağrısının bir diğer nedeni de, gebeliğin ikinci veya üçüncü trimesterinde ortaya çıkan gebelik zehirlenmesidir. Preeklampsi gebeliğin 20.haftasından sonra, önceden yüksek tansiyonu olmayan bir gebede tansiyonun yükselmesi ve idrarında protein miktarının artması olarak tanımlanır. Tansiyonda çok az yükselme bile preeklampsi işareti olabilir. Müdahele edilmediğinde anne ve bebek için ölüme kadar gidebilen ciddi komplikasyonlara yol açabilir

HELLP Sendromu

HELLP sendromu, genellikle gebeliğin son üç ayında ortaya çıkan bir hastalıktır. HELLP sendromu tam olarak 'Hemoliz, karaciğer enzimlerinin yükselmesi ve düşük platelet sayısı' şeklinde tanımlanır. Kadının karın sağ üst kısmında şiddetli ağrı ve hassasiyet yaşaması HELLP sendromu belirtisidir. HELLP sendromu da gebelik zehirlenmesine yol açabilir.

Hamilelikte mide ağrısının diğer nedenleri

 1. İdrar yolu enfeksiyonu
 2. Safra taşı
 3. Böbrek taşı
 4. Erken doğum
 5. Plasenta dekolmanı
 6. Rahmin büyümesi

Hamilelikte mide ağrısı nasıl geçer?

Gebelikte mide ağrısından muzdaripseniz en kısa sürede bir kadın doğum uzmanına başvurmalısınız. Doktor çeşitli tetkikler uygulayıp gerekli tedaviyi  gerçekleştirecektir.

Hamilelikte mide ağrısının geçmesi için;

 1. Azar azar ve sık sık yiyin.
 2. Aşırıya kaçmadan doktorunuzun uygun bulduğu egzersizlere devam edin. En azından her gün yürüyüş yapın.
 3. Meyve sebze gibi lif açısından zengin gıdalarla beslenmeye dikkat edin.
 4. Günde 8-10 bardak su içmeye özen gösterin.
 5. Bol bol dinlenin, istirahat edin.
 6. Karın bölgesini sıkan giysilerden kaçının, rahat elbiseler giyin.
 7. Gece geç saatlerde yemek yemekten kaçının.
 8. Stres de mide ağrısı yaptığından, stresten uzak durun.
 9. Yavaş yavaş ve fazla çiğneyerek yemek yeyin, yemek esnasında fazla su içmeyin.
 10. Ağrıyan bölgeye sıcak su torbası tutmak da ağrıyı kısa süreli olarak dindirecektir.
 11. Sıcak su ile duş almak da sizi rahatlacaktır.

Gebelikte Kanama, Hamilelikte Kan Gelmesi Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. Ramil

  Salam bizde 6 Ayliq hamilelikdi dunen axsamdan mededen kut agrayir ne etmek olarki usaga ziyan olmasin

 2. Misafir

  9haftalik hamileyim midem çok agriyo ne yapmalıyım geçmesi için

 3. Merve

  Merhaba ben kasim 1 de adetim bitti 5 kasim gecesi esimle birlikte olduk. Bu nun üstünden 3 gun sonra bel agrim basladi ara ara tekrarliyordu bazen de mide bulantisiyla uyaniyorum yada kokulardan etkileniyorum karnimin uzerinede yatamiyorum baski oluyor rahatsiz ediyor ben duzenli ama sık araliklarda adet goruyorum bugun de hafif bir kanamam var normalde yarin yada öbür gün olmam gerekiyor adetimin gecikmesini bekliyordum test almistim fakat suan ne yapacağımi bilmiyorum sizce bu adet kanaması mi hamilelik mi yardimci olursaniz sevinirim

 4. Dilan

  Bebeğim 9 aylık ve geceden sabah a 12 bez degistidim ve bişey yemediği halde ? 2 dk bir yapiyo mide bulantısı var

 5. Çocuk doktoruna götürün.

 
 
KAPAT