05 Ağustos 2021, Perşembe 00:44

Hamilelikte Konserve Ton Balığı Yenir mi Zararlı mı Faydaları Ne

Hamilelikte Konserve Ton Balığı Yenir mi Zararlı mı Faydaları Ne

Gebelik döneminde anne adaylarının tüketebileceği balıkları Dr. Kübra Zengin şöyle sıralamaktadır: istavrit, palamut, sardalya, hamsi, alabalık, uskumru ve ton balığı.

Hamilelikte ton balığı tüketimi ile ilgili Dr. Alper Mumcu şu bilgileri vermektedir;

Ton balığının omega-3 ve protein açısından zengin olup doymuş yağlar açısından fakir oluşu onu gebelikte tüketilecek en doğru balık türlerinden biri yapmaktadır.  O yüzden gebelik süresi boyunca haftada en fazla 2 kez 80 gram light ton balığı yemeye özen göstermelisiniz. Light olması daha iyidir çünkü ton balığının yağsız olduğunda daha sağlıklı olmaktadır. Haftada 2 porsiyonu geçmemeniz önemlidir.”

Dr. Önder Koç ise gebelik dönemindeki anne adaylarının tüketebileceği balıklar olan somon, sardalya, uskumru ve taze ton balığı olduğunu söylemektedir. Bu balıklar ise haftada 2 defaadan fazla tüketilmemelidir.

Hamilelikte Ton Balığı Tüketimi İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevaplar

SORU: Gebeyim ve konserve ton balığı tüketebilir miyim diye merak ediyorum. Sadece yaz mevsimindeyiz ve bu dönemde büyük balıklardaki civanın iyi olmadığını biliyorum. Bu konuda haklı mıyım acaba bana fikir verebilir misiniz?

CEVAP

Op. Dr. Güvenç Karlıkaya bu konuda şu bilgi vermektedir;”Haftada iki kez tüketmenizde bir sakınca yok”

Prof. Dr. Timur Gürgan bu konuda şu bilgi vermektedir;

İçinde bulunduğunuz gebelik süresi boyunca konserve gıdalardan uzak durmalısınız. Çünkü bu dönemde sağlıklı ve taze besinler tüketmeniz hem bebeğiniz hem de sizin için çok önemlidir.

SORU: Eşim hamile ve haftada 2 gün konserve ton balık tüketiyor. Bunun bir zararı var mıdır? Balığın içindeki civanın iyi olmadığını duymuştum. 

CEVAP

Prof. Dr. İsmail Fahri Öçer’in cevabı: Hiç bir zararı olmaz. Çünkü konserve balık kesinlikle cıva içermemektedir.”

Hamilelikte Ton Balığı Yemenin Faydaları Nelerdir?

  1. Ton balığında yüksek oranda omega-3, protein, D vitamin, B12 vitamini ve demir bulunmaktadır. Hamilelik süresince tüketeceğiniz ton balığı vücudunuza iyi gelecektir. Çünkü içeriğindeki bu etkili ve faydalı bileşenler hamilelik komplikasyon riskini azaltır ve doğumu kolaylaştırmaya yardımcıdır. 
  2. Hamilelik döneminde anne adayının alacağı omega-3 hem kendi vücudu hem de bebeği için çok faydalı olacaktır. Bunun için haftada 1-2 defa ton balığı tercih edilebilir. Omega-3 yağ asitleri bebeğin gelişimi için de olumlu etkileri vardır ve bunun için aşırıya kaçılmadan tüketilmesi önemlidir. Dozunda tüketilen omega-3 Preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), erken doğum ve düşüğü engelleyecektir. Öyle ki omega-3 annelerin doğum sonrası depresyon yaşama riskini de azaltmaktadır.
  3. Ton balığındaki zengin omega-3 yağ asitleri anne karnındaki bebeğin göz, beyin ve sinir gelişimine katkı sağlamaktadır.
  4. Ton balığı içeriğindeki protein, kalsiyum, D vitamini ve demir hem anne hem de bebeğin kemik ve kaslarının güçlenmesine yardımcı olur.
  5. Gebelik döneminde anne adayları köpekbalığı, kılıç balığı ve uskumru gibi balıklardan kesinlikle uzak durmalıdır. Çünkü bu balıkların içindeki cıva seviyesi çok yüksektir. Yüksek cıva hem bebek için hem de anne için hiç iyi değildir.

Not:Makalemizde geçen soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

Hamilelikte Ton Balığının Zararları Nelerdir?

Ton balığı, az da olsa bir miktar cıva içeren bir balıktır. Bu yüzden aşırıya kaçılması durumunda fazla civanın anne karnındaki bebeğin beyin ve sinir gelişimine zarar verme ihtimali yüksektir. Bunun dışında bebeğin gelişimi ve sağlığıyla ilgili farklı kötü komplikasyonlar da görülebilir.

Hamilelikte Zararlı Meyveler Ve Hamilelikte Yenmesi Gereken Meyveler Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT