2021-10-11 23:48:47 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:28

Hamilelikte limon yemenin 9 faydası ve bilinmeyen 3 zararı

Hamilelikte anne adaylarının tüketip tüketmemesi konusunda dikkatli olması gereken birçok farklı besin vardır. Bu konuda anne adayları hangi besinin iyi olacağı konusunda kararsızdır. Bu yazımızda limonun hamilelikte fayda ve zararlarından bahsedeceğiz.

Hamilelikte limon yemenin 9 faydası ve bilinmeyen 3 zararı

Limon içeriğindeki kalsiyum , magnezyum , demir, potasyum, fosfor A Vitamini, B1 Vitamini (Tiamin), B2 Vitamini (Riboflavin), B5 Vitamini (Pantotenik asit), B6 Vitamini ​​(Piridoksin) ve E Vitamini gibi zengin ve faydalı bileşenler sayesinde hem anneye iyi gelir hem de anne karnındaki bebeğin gelişimini destekler. Çünkü tüm bu vitamin ve mineraller hem hamile kadının hem de bebeğin büyümesi ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu şeylerdir.

Limonun ana maddesi olan C vitamini ve antioksidanlar vücudun bağışıklığını güçlendirir, kalp hastalıkları riskini düşürür, demir emilimini destekler, böbrekte taş oluşmasını engeller ve cilde iyi gelir.

Hamilelikte Limon Yemek Faydalı mıdır?

  1. Hamilelik döneminde limon tüketmek sabah bulantılarını önleyecektir. Çünkü limonun sindirim sistemini destekleme özelliği bulunmaktadır ve bu sayede midenin rahatlamasına yardımcı olduğu için kusmanın önüne geçmektedir.
  2. Limonun içeriğindeki C vitamini vücudun hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olur ve işte bu yüzden özellikle hamilelik döneminde vücudu bakteri ve virüslere karşı iyi şekilde koruyup güçlenmesini sağlar.
  3. Limonun bir diğer faydası ise kemiklere çok iyi gelmesidir. Bunun sebebi yapısında kalsiyum ve magnezyum bulundurmasıdır ve bu bileşikler sayesinde kemik sağlığını geliştirmektedir.
  4. Limon, kemikler için de oldukça faydalıdır. Kemik sağlığını geliştirmede yardımcı, kalsiyum ve magnezyum açısından iyi bir kaynaktır.
  5. Hamilelikte anne adayları çok yaygın olarak halsizlik yaşamaktadır. Bunu önlemek adına limonlu su içebilir veya yemeğinize limok ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak daha enerjik hissetmenize yardımcı olur. ek olarak bu sayede endişe halinden ve depresyondan uzak olmuş olursunuz.

  1. Hamilelikte limon suyu içerek ağız kokusu probleminden kurtulabilirsiniz. Limonun nefesi tazeleme özelliği çok iyidir.
  2. Limonun başka bir faydası ise sindirim sistemine iyi gelmesidir. Limon bağırskları çalıştırır ve hamilelikte yaşanan kabızlığı ortadan kaldırır.
  3. Limon çok etkili bir anti-bakteriyel olduğu için hamile anne adaylarını ateşli enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcıdır. 
  4. Limon yüksek tansiyonu (hipertansiyon) düşürme özelliğine sahiptir. Bu yüzden hamilelikte anne adaylarının yükselen kan basınçlarını düşürür, kan damarlarını yumuşatır ve esnek tutar.
  5. Limon A ve C vitamini, tiamin, niasin, kalsiyum, tiamin, niasin, folat, fosfor, magnezyum, bakır, manganez, pantotenik asit, vitamin B-6 ve riboflavin gibi vitamin ve mineralleri içeriğinde bolca bulundurduğu için sağlığa çok faydalıdır. Ek olarak limonun yağ içeriği sıfıra yakındır.

Gebelikte Limonun Ne Gibi Zararları Vardır?

Midede Yanma Yapabilir

Limon asidik yapıda olduğu için midede yanmaya sebep olabilir. Ek olarak hamilelikte anne adayları çok sık olarak mide ekşimesi yaşayabilir. Bu yüzden mide ekşimesi veya mide yanması olan kadınlar hamilelikte limon ve limon suyu tüketiminden uzak durmalıdır.

Dişlere Zarar Verebilir

Hamilelik döneminde dişler ve kemikler daha hassas hale gelir ve bu yüzden anne adayları kalsifikasyon yaşamaya daha yatkın hale gelir. Bu yüzden limon sitrik asit içerdiği için diş minesine zarar verip diş problemlerine sebebiyet verebilir. Bunu yaşamamak için hamilelik döneminde limon tükettikten hemen sonra mutlaka dişlerinizi yıkamalı ve ağzınızı durulamalısınız. Bu sayede limon dişlere daha az zarar verecektir.

Boğazı Ağrıtabilir

Limon sitrik asit içerdiği için yaygın olmasa da hamilelikte bazı anne adaylarında boğaz ağrısına sebep olabilir.

Hamilelikte Hangi Meyveler Yenmeli, Yenmemesi Gereken Meyveler Ne Tıklayınız

Mavi Kadın