Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
21-09-2023 15:43 | Güncelleme : 21-09-2023 16:13

Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer? Uzmanlar öneriyor: Şekerli içecekler yerine tuzlu ayrana yönelin!

Google News

Hamilelik kadınların vücudunda fiziksel ve psikolojik değişimlerin görüldüğü bir dönemdir.  Bu dönemde özellikle ilk aylarda görülen mide bulantıları anne adaylarını hayattan soğutabilir. Peki Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer?  

Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer? Uzmanlar öneriyor: Şekerli içecekler yerine tuzlu ayrana yönelin!

Ebeveyn adayları için en heyecan verici dönemlerin ilk basamağı olan hamilelik süreci her zaman kolay atlatılamıyor. Vücutta meydana gelen fiziksel ve psikolojik değişimler anne adaylarını bazen zorlayabiliyor.

Hormonlarda yaşanan ani değişimler nedeniyle mide bulantıları birçok annede görülebiliyor. Hamileliğin ilk belirtileri arasında yer alan bulantı hali bazen öyle bir hal alıyor ki anne adayları bu süreci ilaç almadan atlatamıyor.  Pek çok anne arama motorlarından ‘’ Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer?‘’ şeklinde arama yaparak durumlarına çare arıyor.

Özellikle ilk aylarda 6. Haftada başlayan bu durum genellikle 10. Haftaya kadar sürüyor. Tabi ki herkeste farklı durumların yaşanması da çok normal kabul ediliyor. Kimi anne adayı bu durumu hiç yaşamayabiliyor.

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISI NEDENLERİ NELER?

Liv Hospital Vadistanbul Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doğum Op. Dr. Gamze Baykan Özgüç konuyla alakalı şu bilgileri aktarıyor…

Anne adaylarının en çok merak ettiği durumlar arasında gösterilen mide bulantısı için net cevap vermek mümkün değil. Kimi annede mide bulantısı hiç yaşanmazken kimi anne ilk haftadan gebeliğin sonuna kadar bu durumla karşı karşıya kalabiliyor.

Mide bulantısına neden olan başlıca faktörler şöyle sıralanabilir:

 -Fetüsün rahme tutunmasında büyük bir görevi olan Beta-HCG isimli hormonun aniden yükselmesi,

- Östrojen hormonunda gerçekleşen artış,

-Yorgunluk ve stres hali

-Hamilelik öncesinde var olan mide rahatsızlıkları mide bulantısının başlıca nedenleri arasında karşımıza çıkıyor.

hamilelikte bulantı

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISI İYİ BİR ŞEY Mİ?

drbanuciftci.com’da yer alan bilgilere göre; 3. Aydan sonra azalan mide bulantısı zamanla kaybolur. Bu bulantılar bebeğe veya anneye zarar vermez. Genellikle bir sorun olduğunu düşünen anneler bu konuda rahat olabilir. Mide bulantısı bazı durumlarda aslında bebeğin iyi olduğunu da gösteren bir durumdur.

GEBELİKTE BULANTI VE KUSMALAR NE ZAMAN BİTER?

Gebeliğin ilk zamanlarında ortaya çıkan mide bulantısının görülmesi çok normaldir. Kısa veya uzun bir dönemi kapsayabilen bu sürecin genellikle 10-14. Haftalarda bitmesi beklenir.

MİDE BULANTISINI NE DURDURUR? 

Hamilelikte yaşanan mide bulantısına elbette iyi gelen besinler vardır. Öncelikle anne adayı temiz ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmalıdır. Paketli işlenmiş gıdalar ve ağır yemeklerden uzak durmak ilk adım olacaktır. Kısa aralıklarla hafif şekilde beslenmek doğru bir tercihtir. Bunun dışında eğer çok daha ağır geçen durumlar varsa da anne adayı doktoruna başvurabilir. Muhtemelen doktorunuz size zarar vermeyecek bir ilaçla bu durumu atlatmanıza yardımcı olacaktır.

HAMİLELİKTE HALSİZLİK VE MİDE BULANTISINA NE İYİ GELİR?

Hamilelikte anne adayı kafasını dağıtacak aktiviteler yapabilir. Sadece kendine ve bebeğine odaklanması çok da sağlıklı bir durum sayılmaz. Yine doktor kontrolünde yürüyüş, yoga ve yüzme gibi aktiviteler yapabilir. Yapılan egzersizler hormonların dengelenmesine yardımcı olacaktır. Bunun dışında zencefilin kontrollü kullanımıyla da bulantının önüne geçmek mümkündür.

HAMİLELİKTE TUZLU AYRAN MİDE BULANTISINA İYİ GELİR Mİ?

Ana öğünler haricinde anne adayları midelerini çok doldurmayacak şekilde kuruyemişlere yönelebilir. Ağza tek tek atılacak fındığın ve tuzlu ayranın bulantıya iyi gelmesi beklenir. Şekerli içeceklerin daha çok midenizi bulandıracağını unutmadan ara öğünlerinizde ılık şekersiz süt de içebilirsiniz.

Kaynak : livhospital.com, drbanuciftci.com, bebek.com
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.