2017-07-22 21:38:15 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:51

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur? Mide Bulantısına Çözüm Yöntemleri

Bazı anne adaylarının gebelik süreci sorunsuz atlatılırken, çoğu anne az veya çok bazı problemlerle baş başa kalır. Hamilelikte mide bulantıları ve kusma en sık

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur? Mide Bulantısına Çözüm Yöntemleri

Bazı anne adaylarının gebelik süreci sorunsuz atlatılırken, çoğu anne az veya çok bazı problemlerle baş başa kalır. Hamilelikte mide bulantıları ve kusma en sık rastlanılan rahatsızlıklardan biridir. Hatta hamilelikte aşırı mide bulantısı da meydana gelebilir. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında sabahları ortaya çıkan bulantı hissi gayet doğal bir durumdur. Bu sıkıntı anne adaylarının yaklaşık % 70 inde görülmektedir. Gebelik sırasında oluşan bulantıların kesin sebebi hala tam olarak bilinemese de; hormonal değişimler veya vücudun bebeği başka bir organizma gibi algılaması gibi birçok iddia tıp literatüründe tartışılmaktadır.Bunun yanında mide bulantısını tetikleyici birçok etmende vardır. Bunların arasında; bazı kokular, yorgunluk, fiziksel zayıflık, stres, kimi yiyecek veya içecekler, vitamin veya mineral eksiklikleri sayılabilir. Sabahları sık karşılaşılan bu sorun, genelde günün ilerleyen saatlerinde düzelmektedir. Az sayıda kadında ise gün boyu değişik şiddette devam edebilir. Bazı ipuçları ve uygulamalar ile bu sorunu daha rahat atlatmanız veya bulantıdan kurtulmanız mümkündür. Biz de bu yazımızda gebelikte mide bulantılarını önleme yöntemlerini konu edindik.

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Hamilelikte Mide Bulantısını Ve Kusmayı Geçiren Doğal Kür Tarifi

Sual: Altı aylık hamileyim. Son günlerde çok bulantım oluyor. Doktorumun tavsiyelerine uyuyorum. Bu süreçte destek amacıyla yararlanabileceğim bitkisel bir formülünüz var mı?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’nın tarifi; (Öncelikle doktorunuzun söylediklerine harfi harfine uymayı sürdürün. Ayrıca bir tutam taze zencefili soyup rendeledikten sonra iki su bardağı kadar suyun içinde yaklaşık beş dakika kaynatın. Her gün sabah-akşam, bu karışımı balla tatlandırıp için. Bu formül, her türlü mide bulantısına karşı birebirdir.)

İşte Hamilelikte Mide Bulantıları ve Kusmaları Önleme Yolları

Su İçmek

Gebeliğe bağlı mide bulantılarında su içmek en doğal yöntemlerden biridir. Su hem anne için hem de bebeği için hayati öneme sahip temel içeceğimizdir. Sabah kalktığında mide bulantısı ile güne başlıyorsanız ilk yapmanız gereken yarım bardak su içip tekrar yatağa uzanmak olmalıdır. Daha iyi hissetmeye başladığınızda 1 er bardak suyu her saat başı içmeye devam edin.

Zencefil

Genel mide sorunlarında ve hamilelik dönemlerindeki mide bulantısı ve kusma durumlarında etkili bir ilaç görevi gören zencefil yararlı bitkiler arasında ilk akla gelenlerdendir. Sindirim sistemi sorunlarında da etkisi bilinen zencefil, aroması sayesinde mideyi yatıştırır aynı zamanda zindelik verici etkisi vardır. Bunun için bulantı başladığında küçük bir parça zencefil çiğnemelisiniz. Arzu ederseniz çiğnemeden önce biraz bala bulayıp tatlandırabilirsiniz. Bunun yanında sabahları kalktığınızda bir bardak zencefil çayı içebilirsiniz. Bunun da içine birkaç damla limon ve bal ilave edebilirsiniz.

Limon

Limonun kendine has kokusu ve aroması sayesinde gebeliğe bağlı kusmalarda etkili bir diğer çözümdür. Ayrıca içinde bulunan C vitamini hem annenin hem de bebeğin genel sağlığını olumlu yönde etkiler. Sabah kalktığınızda bir bardak suya üç beş damla limon sıkın, içine isteğinize bağlı olarak 1 çay kaşığı bal ilave edin ve aç karnına için. Ayrıca limon kabuklarını bıçak ile ince ince keserek ortaya çıkan kokuyu koklamakta mide bulantılarını kesen kolay bir yöntemdir. Aktarlardan satın alabileceğiniz veya evde yapabileceğiniz limon yağını bir peçeteye dökerek bulantı anlarında bunun koklamakta bulantıların durdurulmasında etkilidir.

Nane

Mide sakinleştirici ve bulantı önleyici etkiye sahip olan nanede listemizde bulunmayı hak eden bir bitkidir. Bir bardak sıcak suya, 1 tatlı kaşığı nane katın ve demlenmesi için 7-8 dakika bekleyin. Demlenmesinin ardından süzün ve için. Nane çayına da bal ve limon ilave edebilirsiniz. Bunun yanında nane yağını koklamak ta bulantıları önlemeye yardımcı olur. Bunun için nane yağı kavanozunu başucunuzda bulundurun ve bulantı başladığında kapağını açın ve çalkalayarak kokusundan faydalanın. Peçeteye veya parmak ucunuza sürerek burnunuza yaklaştırın ve nane kokusunu içinize çekin. Not: Bazı annelerin nane kokusunda bulantıları arttığı gözlemlenmiştir. Bunu kendinizde deneyin, bulantı artıyorsa nane tedavisini uygulamayın.

Rezene

Hamilelik dönemindeki mide bulantıları ve kusmalarda diğer bir etkili yöntem de rezene kullanımıdır. Sindirim sistemini rahatlatıcı enzimler barındıran ve aromatik lezzeti sayesinde mideyi sakinleştiren etki sağlar. Başucunuza yakın bir yerde rezene tohumlarını bulundurun. Bulantılar başladığında biraz rezene tohumunu ağzınıza atın ve çiğneyin. Ayrıca 1 bardak sıcak suya bir çay kaşığı öğütülmüş rezene atın ve 10 dakika sonra süzerek için. Rezene çayına da limon sıkabilir ve bal ilave edebilirsiniz.

B6 Vitamini

Kesin nedeni bulunamasa da B6vitamininin, bebek bekleyen annelerde sabah bulantılarını engellediği ve daha dinç bir şekilde yataktan kalktıkları bildirilmektedir. Ayrıca B6 vitamininin bebeğe hiçbir zarar vermediği tıbben onaylanmıştır. Genel kullanımı günde 3 defa 25 mg şeklindedir. Anne adaylarına tavsiyemiz, jinekoloğunuza danışarak oranı belirlemesidir. Ayrıca B6 vitamini yönünden yüksek olan; esmer pirinç, avokado, muz, balık, mısır ve fıstık gibi B6 vitamini yüksek yiyecekleri  tüketerek, B6 vitaminini doğal yollardan da alabilirsiniz.

Kraker Yemek

Birçok annenin sabah bulantı sorunlarında kullandığı pratik bir yolda kraker yemektir. Sabah kalktığınızda 2-3 adet kraker yemektir. Bu mide asitlerini yatıştırmaya yardımcı olur ve bulantıları keser.

Ek Bilgiler

  1. Her annede bulantıyı tetikleyen farklı faktörler görülebilir. Sizin bulantınızın sebebini tespit etmeye çalışın.
  2. Düzenli yürüyüş ve hafif egzersizler yaparak daha kolay bir gebelik dönemi geçirirsiniz.
  3. Tıka basa yemek yerine gün içine yayılmış öğünleri tercih edin
  4. Kızartmalar ve yağlı yiyeceklere ara verin
  5. Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın
  6. Karbonhidrat ve protein açısından zengin besinler tüketin
  7. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler yiyin.
  8. Şiddetli kusmalar veya kuvvetli karın ağrıları ortaya çıkarsa doktorunuza görünün.

Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli? Tıklayınız

Hamilelikte Elma Yemenin Bebeğe Ve Hamile Kadına Faydaları

En Yeni, Modern Kız Bebek İsimleri Ve Anlamları 2017 Tıklayınız 

Mavi Kadın