03 Aralık 2020, Perşembe 04:21

Hamilelikte Miyom Bitkisel Tedavi Yöntemi

Hamilelikte Miyom Bitkisel Tedavi Yöntemi

Hamilelikte Miyom Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Kadınlar, hayatlarının herhangi bir döneminde miyom sorunuyla karşılaşabilirler. Bu rahatsızlık hamilelikte de oluşabilmektedir. Rahim içinde meydana gelen tümörlere, miyom denir. Çoğunlukla iyi  huylu olan bu tümörlerin seyrek de olsa kötü huylu olanlarına da rastlanmaktadır. Yaklaşık her 100 kadından 8'i, gebelik döneminde miyom problemiyle karşı karşıya gelebilir.

Hamilelikte Miyom Belirtileri Nasıldır?

Gebelikte ortaya çıkan miyomlar genellikle herhangi bir belirti vermemesine rağmen, aşağıdaki belirtilerin yaşanması da muhtemeldir;

  1. Kasıklarda oluşan ağrı ve basınç
  2. Bacak ağrıları
  3. Sırt ağrısı
  4. İdrara çıkarken ağrı hissedilmesi
  5. Vajinal kanama
  6. Kabızlık
  7. İdrar sıklığında artış
  8. Cinsel birliktelik esnasında ağrı hissetme
  9. Hamilelikten önceki adet döngülerinin yoğun kanamalı ve uzun süreli olması
  10. Peş peşe düşük yapmak

Hamilelikte Miyom Tedavisi Nasıl Olur?

Anne adayında miyom mevcutsa, devamlı takip altında tutulması gerekebilir. Fakat bu durum, gebelikteki her miyom teşhisi için zorunlu değildir. Bazen de doktorlar miyom tanısı koyulan hastalara yatak istirahati önermektedir.

Miyomlar alınabilmektedir ancak bu oldukça seyrek uygulanan bir tedavi yöntemidir. Zira bu cerrahi girişimin çeşitli komplikasyonlara yol açma riski söz konusudur. Bu operasyon, bazen sezaryen doğum sırasında yapılsa da genellikle doğumun ardından gerçekleştirilmektedir. Her miyomun mutlaka alınması gerekmemektedir.

Miyom Bitkisel Tedavi

Bazı bitkisel kürlerin, rahim içerisinde meydana gelen miyomların eriyerek küçülmesini sağladığı ifade edilmektedir. Soğan kürü de bu doğal tedavilerden biridir. Miyomları yok edici soğan kürünün hazırlanışı son derece pratik olduğundan, çok sayıda kadının da ilgi odağı olmaktadır. İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen ve miyomlara iyi gelen bitkisel kür için aşağıda yer alan tarif uygulanabilir.

Öncelikle 1 adet kuru soğanın kabukları soyulur ve dört parçaya bölünür. Ardından soğanlar, 2 bardak suyla 5 dakika boyunca kaynatılır. Bu kür, her gün 2 veya 3 bardak olmak üzere 15 gün süreyle düzenli olarak tüketilir. Kullanılan su çeşme suyu değil, marketlerden alınan kapalı su olmalıdır.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun önerdiği miyom tedavise başlamadan önce, doktorunuza sormanız yararlı olacaktır. Eğer doktorunuz da bu kürün gebelikte uygulanabilir olduğunu ve bebeğinize bir zararının olmayacağını belirtirse, güvenle kullanabilirsiniz.

Miyom Kısırlık Yapar mı?

Rahmin içinde oluşan miyomların kısırlık yapma tehlikesi vardır. Hamile kalamayan kadınların %2'si, genelde miyomlar sebebiyle çocuk sahibi olamamaktadır. Miyomlar yumurtanın rahme tutunmasını, yerleşmesini ya da spermin yumurtaya ulaşmasını önleyebilirler.

Hamilelikte Miyomun Zararları Nelerdir?

Anne adayında miyom tespit edilirse, muhakkak sürekli takip edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde miyomlar büyüyerek anne ve bebek için ciddi risk oluşturabilir. Gebelikte oluşan miyomlar sıklıkla düşük tehlikesini de beraberinde getirmektedir. Bunun dışında miyomlar erken doğuma da yol açabilir. Miyom sebebiyle plasenta erken ayrılabilir veya doğumun ardından plasentanın ayrılmadığı da görülebilir. Miyomların kanamaya da sebep olma ihtimali vardır. Ayrıca miyomlar, gebelikte suyun erken gelmesine de neden olabilir. Çoğunlukla miyomlar, gebelikte bir rahatsızlık oluşturmazlar ancak bazen de bu gibi problemleri de ortaya çıkarabilirler. Genel olarak, miyomların gebeliğe engel teşkil etmediği söylenebilir. Fakat rahim içi zarında meydana gelen miyomların gebeliği önleme olasılığı da mevcuttur.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT