15 Ağustos 2022, Pazartesi 07:50

Hamilelikte Nar Suyu Ve Narın Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Nar Suyu Ve Narın Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte narı meyve olarak yemek de, nar suyu içmek de güvenlidir ve anne adayı ile bebek için çok faydalıdır.

Hamilelik, heyecan verici bir süreçtir, bu süreçte doğru gıdalarla beslenmek, sizin ve bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Nar meyvesinin içerisinde hamilelik döneminde gerekli çeşitli bileşenler bulunur. Hamilelikte narı meyve olarak yemek de, nar suyu içmek de güvenlidir ve anne adayı ile bebek için çok faydalıdır. Ancak nar özünün etkileri tam olarak bilinmediğinden, gebelikte nar özünden uzak durmalısınız. Narın aşağıda bildirdiğimiz faydalarından yararlanmak için isterseniz narı meyve olarak yiyin, isterseniz de suyunu tüketin, her halükarda bu faydalara kavuşabilirsiniz.

Nar, hamilelerin vitamin ihtiyacını karşılar

Hamilelik sırasında ikinci ve üçüncü trimesterde, her gün yaklaşık ekstra 300 kaloriye ihtiyacınız vardır. Bu kalori alımı tercihinizi yağlı ve ağır yiyecekler yerine faydalı meyve-sebzelerden yana kullanmanızı öneririz. Nar, hamileler için ideal meyvelerdendir. Kalsiyum, folat, vitamin D, demir ve protein deposudur. Yarım su bardağı nar tanesi yalnızca 72 kalori içerir, hamilelikte günlük kalsiyum ihtiyacınız 1.000 miligramdır, folat ihtiyacınız 800 mg'dır. Bir narda 9 miligram kalsiyum, 33 mg folat bulunur. Ayrıca yarım bardak nar 8.9 mg C vitamini içerir, bu vitamin demir emilimi için gerekli vitaminlerdendir. Gebelik sırasında tavsiye edilen meyve ve sebzelerin tüketim miktarı boy ve kilonuza bağlı olarak değişir. Ancak, günlük toplamda 2-3 su bardağı, meyve-sebze almanızda yarar vardır.

Hamilelikte kabızlığı önler

Amerikan Hamilelik Derneği, hamile kadınların günde 25-30 gr lif tüketmelerini önerir. Nar, lif açısından zengin meyveler arasında yer alır. Yarım su bardağı nar tanesinde 5 gr lif bulunur. Lifli yiyeceklerle beslenmek sindirimi rahatlatır, hemen hemen her hamile kadında görülen kabızlığı önler.

Hamile kadının demir ve C vitamini ihtiyacını karşılar

Nar, Demir ve C vitamini bakımından zengindir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre sanayileşmiş ülkelerde gebe kadınların yaklaşık yüzde 18'inde demir eksikliği anemisi görülüyor. Gebelikte kansızlık da bebeğin genel sağlığını etkiliyor, düşüklere ya da erken doğuma sebep olabiliyor. Doktorlar anemiyi önlemek için hamile kadınlara demir takviyeleri yazsa da, nar gibi demir içeren gıdaların tüketimi de demir eksikliğinin önlenmesinde çok etkilidir.

Anne karnındaki bebeğin beynini korur

Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, nar suyunun rahim içindeki yavrunun beynini koruduğu saptanmıştır. Yapılan bu çalışmada, nar suyunun oksijen yetersizliğinde bile beyin dokusunun zarar görmesini engellediği belirlenmiştir. Aynı faydayı insanlarda gösterip göstermediği ise henüz bilinmiyor.

Hamilelikte narın ve nar suyunun diğer faydaları;

 1. Nar, kalbin sıhhati için gerekli olan ve gebeliğin ileri evrelerinde kan basıncını düşürme etkisi gösteren fitokimyasal bileşikler içerir. Antosiyanin, pelargonidins, siyanidin, ellajik asit gibi fitokimyasal anti-viral özelliği ile hamile kadında enfeksiyon oluşumunu engeller.
 2. C vitamini açısından zengin olan nar, anne ve gelişmekte olan bebeğin bağışıklık sistemi için mükemmeldir.
 3. Büyüyen ceninin kemik sağlığını ve kemik yoğunluğunu korumada yardımcı harika bir besindir.
 4. Nar, kızılcık ve yeşil çaydan daha fazla antioksidan içerir. Antioksidan açısından zengin özleriyle annenin ve bebeğin sağlığını korur.
 5. Nar suyu, düşük oksijen ve kan akışının meydana geldiği durumlarda bebeğin beynini hasar görmekten muhafaza eder.
 6. Nar, A vitamini ve E, potasyum ve folik asit deposudur. Anne karnındaki bebeği de sizi vitamin eksikliğinden korur.
 7. Kırmızı kan hücresi (RBC) ve DNA oluşumu için gerekli bileşenler içerir. Bebekte nöral tüp defektlerini önler.
 8. Nar, yüksek demir içeriği ile hamilelik sırasında hemoglobin yüzdesini artırarak kansızlıkla mücadele eder.

Hamilelikte nar yemek zararlı mı?

MedlinePlus doktorlarına göre, bazı kadınlar hamileliklerini sonlandırmak için nar kullanıyormuş. Mart 2010’da "Üreme Bilimleri" adlı bir çalışmada, nar çekirdeği özünün sıçanlarda rahim kasılmalarını desteklediği belirlenmiştir. Bu nedenle, gebelik sırasında nar özlerini tüketmemek en doğrusu olacaktır.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, nar ekstreleri uterus kasılmalarını uyaran meyve kabuğu içermektedir. Medline Plus doktorlar, narı meyve olarak tüketmenin ve suyunu içmenin aynı etkiyi göstermediğini, meyve olarak ya da nar suyu olarak tüketiminin güvenli olduğunu söylemiştir.

Hamilelikte Mandalinanın Gebeye Ve Bebeğe Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Hamilelikte Ayva Yemenin Gebeye Ve Bebeğe 10 Faydası Tıklayınız

Hamileyken Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir? Tıklayınız

Gebelikte Hurma Yemek Ve Gebe İle Bebeğe Faydaları Tıklayınız

Hamilelikte Avokado Yemenin Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. Misafir

  narın faydalı olduğunu düşünüyorum yani sonuçta bir meyve her meyvenin faydalı olduğu gibi

 2. Tuba

  Nar suyu düşük yapıyor bu nedenle doktoralı kesinlikle nar yemeği yasaklıyor

 3. gönül

  Ben narı cok seviyorum cokta yiyorum ama çekirdeğini çikartıyorum kabızlıktan dolayı. Faydalı olduğnu sayenizde oyrendim.içim çok rahatladi çok teşekkür ederim.

 4. Nigar

  "Nar özü" narın neresıdır?? Qabugumu, içindekı beyaz perdelermı yoksa çekırdegımı

 5. Nar özü, narın çekirdeğinden, kabuğundan ve tohumundan elde edilir efendim.

 
 
KAPAT