13 Ağustos 2022, Cumartesi 08:33

Hamilelikte pembe akıntının 7 farklı nedeni ve tedavisi

Hamilelikte pembe akıntının 7 farklı nedeni ve tedavisi

Gebelikte pembe vajinal akıntı sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak ilk defa böyle bir şey yaşayan kadınlar doğal olarak endişe duyar. Peki hamilelikte pembe akıntı neden olur? Pembe akıntı gelmesi gebelik belirtisi midir? Hamilelikte pembe akıntı ne zaman gelir ve kaç gün sürer? İşte tüm bu soruların cevapları:

Hamilelikte pembe akıntı implantasyon kanaması gibi normal kabul edilen, hamileliğin doğal bir sürecinden kaynaklanabildiği gibi düşük yapma gibi bebeğin kaybı ile sonuçlanan durumlar da gebelikte pembe akıntı nedeni olabilir. Hamilelikte pembe akıntınız varsa mutlaka bu durumu doktorunuza danışın.

HAMİLELİKTE PEMBE AKINTI NEDEN OLUR?

Gebelikte pembe akıntı rahimde enfeksiyon, dış gebelik, düşük, implantasyon kanaması gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Hamilelikte pembe akıntı gelmesinin en sık karşılaşılan nedenleri şöyledir:

İMPLANTASYON KANAMASI

Gebelik döneminde hamile kadınlarda kanama meydana gelebilir. Gebe kadın bu kanamayı normal adet kanaması zannedebilir. Ancak bu tür kanamalar aslında adet kanaması değil implantasyon kanamasıdır. İmplantasyon kanaması, embriyonun rahme tutunduğu ilk günlerde görülen bir kanamadır. Bu durum toplumda üstüne görme ve yerleşme kanaması olarak da bilinir. İmplantasyon kanaması; gebe kaldıktan yaklaşık altı ila 12 gün sonra meydana gelebilir. İmplantasyon kanaması pembe renk de olabilir. İmplantasyon kanamasının rengi; açık pembeden kırmızıya ve kahverengiye kadar çeşitli renklerde olabilir. Bazı kadınlar hiç yerleşme kanaması yaşamazken, hamilelerin bir kısmında bu kanama ile karşılaşılabilir. Pembe akıntının nedeni implantasyon kanaması ise hamile kaldıktan 1-2 hafta sonra bu akıntı görülür ve pembe akıntı 1-2 gün sürebilir.

DÜŞÜK YAPMA

Tüm gebeliklerin %26 kadarı düşükle sonuçlanır. Bu kayıpların çoğu ilk trimesterde erken ortaya çıkari. Pembe akıntı, hamileliğin ilk 10 haftasında çok sık görülen bir düşük belirtisi de olabilir. Fetüsün düzgün gelişmemesi, anne adayının alkol veya ilaç kullanması veya karına darbe alınması nedeniyle bu durum gerçekleşebilir.  Genellikle düşükte belirti ve semptomlar aniden ortaya çıkar, ateş, şiddetli karın ağrısı, baş ağrısı ve pıhtılarla daha fazla kan kaybına dönüşebilen pembe akıntıyı içerebilir. Yapılması gerekenler: Düşük yaptığınızdan şüpheleniyorsanız, doğrudan acil servise gidin.

ENFEKSİYON

Yukarıda bildirdiğimiz gibi implantasyon yani yerleşme kanamasından sonra, hamilelikte pembe vajinal akıntının bir diğer yaygın nedeni,  bel soğukluğu veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur (CYBE). Bazen, bakteriyel vajinoz veya mantar gibi cinsel yolla bulaşmayan bir enfeksiyon, serviksin enfeksiyonuna ve iltihaplanmasına neden olarak pembemsi akıntıya neden olabilir. Yani cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşmayan vajinal enfeksiyonlar da gebelikte pembe akıntı nedenleri arasında yer alır.

YOĞUN EGZERSİZ

Hamileliğin erken döneminde çok fazla ağırlık kaldırıyorsanız veya yorucu egzersiz yapıyorsanız, bu durum pembe akıntıya neden olabilir.

DIŞ GEBELİK

Dış gebelik döllenmiş bir yumurtanın rahim dışında bir yere yerleşmesidir. Dış gebelikte döllenmiş yumurta genellikle fallop tüplerine yerleşir. Dış gebelik görülme oranı 100’de 1’dir. Pembe kanama, bu tip gebelik belirtilerinden biridir, diğer belirtileri ise karnın bir tarafında ağrı, baygınlık hissi ve mide bulantısıdır. Dış gebelik yaşadıysanız, doktorun döllenmiş yumurtayı vücuttan çıkartması gerekmektedir. Bebek rahim dışında bir yerde büyüyemez. Gebelik sonlandırılmalıdır.

YUMURTALIK KİSTİ PATLAMASI

Yumurtalık kisti bir kadının yumurtalıklarından birinde veya her ikisinde oluşan içi sıvı dolu keselerdir. Bazen hamilelik sırasında bu yumurtalık kistleri yırtılabilirler ve pembe renk kanamaya veya lekelenmeye neden olabilir, ancak bu durum genellikle herhangi bir soruna yol açmaz.

PELVİK İNFLAMATUAR HASTALIK

Pelvik inflamatuar hastalık, vajinada başlayan ve uterusu, fallop tüplerini ve yumurtalıkları etkileyen bir enfeksiyondur. Ayrıca pelvik bölgenin büyük bir kısmına ve hatta karına da yayılarak pembe, sarımsı veya yeşilimsi renkli akıntı, cinsel ilişki sırasında kanama, pelvik ağrı gibi semptomlara neden olabilir.

PEMBE AKINTI HAMİLELİK BELİRTİSİ MİDİR?

Pembe akıntı erken gebelik belirtisi olabilir. Embriyonun rahme tutunmasından yani implantasyon kanamasından kaynaklanabilir. Hamile kalan kişilerin yaklaşık %30'u ilk üç aylık dönemde hafif kanama fark eder. Bu pembe veya kahverengimsi akıntı gibi görünebilir.

Tüm kadınların başına gelmese de implantasyon sırasında gebelikte pembe akıntı tamamen normal kabul edilir. Ancak kanamanın şiddeti artarsa doktorunuza bildirin.

HAMİLELİKTE PEMBE AKINTI NASIL GEÇER?

Hamilelikte pembe akıntı ile karşılaşınca bu durumu mutlaka doktorunuza bildirip danışın. Özellikle akıntı 1 hafta gibi uzun süre geçmediyse en kısa zamanda doktora gidin. Dış gebelik ve düşük söz konusu ise doktor kürtaj uygulayabilir. Enfeksiyon varsa antibiyotik tedavisi uygulayacaktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT