2022-10-22 15:05:00 | Son Güncelleme : 2022-11-11 16:29:39

Hamilelikte su içmenin 9 faydası: Kabızlığı önler, mide bulantısına iyi gelir…

Su hayattır. İnsan su içmeden en fazla 3-5 gün yaşayabilir. Su içmek hamile kadın ve anne karnındaki bebek için de çok mühimdir. Peki hamilelikte su içmenin bebeğe ve anne adayına ne gibi faydaları var? Hamileler günde kaç bardak su içmeli?  

Hamilelikte günde ortalama 10-12 bardak su içmelisiniz.
Hamilelikte günde ortalama 10-12 bardak su içmelisiniz.

Hamilelikte su içmenin faydaları saymakla bitmez: kabızlığı önler, bebeğin gelişimini destekler, mide bulantısı, kusma gibi sık karşılaşılan gebelik semptomlarına iyi gelir. Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji hamile kadınların günde 8-12 bardak su içmelerini önermektedir. Su içmenin gebelere faydaları şöyledir:

HAMİLELİKTE SU İÇMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Vücudumuzun düzgün çalışması için her gün düzenli olarak su içmeye ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, hamileyken su içmek hem annenin hem de bebeğin sağlığı için normal zamana kıyasla iki kat daha önemli ve kritiktir. Bu heyecan verici gebelik döneminde su içmenin bebeğe ve anneye pek çok faydası vardır, gelin hamilelikte su içmenin faydalarına birlikte göz atalım:

İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNU ÖNLER

İdrar ve mesane enfeksiyonları gebelikte sık karşılaşılan sağlık sorunlarındandır. Günde 8-10 bardak su içmek mesaneyi bakterilerden temizler, idrar yolu enfeksiyonunu önler.

BEBEĞİN SAĞLIKLI GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUR

Su, vücudumuzdaki oksijen ve besin maddelerinin hücrelerimize, dokularımıza ve organlarımıza ulaşmasından sorumludur. Tüketilen temel besin maddelerinin bebeğinize ulaşmasını sağlar, bebeğin sağlıklı gelişimini destekler.

VÜCUTTAKİ TOKSİNLERİ TEMİZLER

Su içmek sindirim sisteminde hayati rol oynar. Vücutta biriken toksinlerin çözülmesine ve böbreklerden atılmasına yardımcı olur, idrarınızı seyreltir, bedenimiz için doğal detokstur.

KABIZLIĞA İYİ GELİR

Hamilelik döneminde hormonlarda değişime bağlı olarak kabızlık, şişkinlik, gaz gibi mide ve sindirim sorunları meydana gelir. Meyve ve sebze gibi lif açısından zengin gıdalar tüketmek, düzenli yürüyüş yapmak ve bol su içmek gebelikte kabız kalmanızı önleyecektir.

ÖDEM SORUNUNU ÖNLER

Ödem, hamilelikte vücudun su toplamasına bağlı ellerde, bacaklarda, yüzde ve ayaklarda görülen şişmedir. Çivi çiviyi söker hesabı ödemin ilacı da su içmektir. Günde 2-3 lt su içmeyi alışkanlık haline getirerek ödem sorunundan kurtulabilirsiniz.

SAĞLIĞINIZI KORUR

Su içmek hamilelik sırasında vücudunuzu nemli tutar. Hamilelikte yetersiz su içme kramplara, baş ağrısına, mide bulantısına vb. sağlık sorunlarına neden olabilir. Bol su içerek bu sorunlarla başedebilirsiniz.

HAMİLELİKTE SU İÇMEMENİN ZARARLARI NELERDİR?

 • Vücuttaki su eksikliği, bebeğinizi koruyan ve büyümesine yardımcı olan amniyotik sıvı seviyelerinin azalmasına neden olabilir.
 • Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde yetersiz su alımı erken doğuma sebep olabilir.
 • Dehidrasyonun (vücudun susuz kalmasının) yaygın bir sonucu olan baş dönmesi hissedebilirsiniz .
 • Dehidrasyon nedeniyle şiddetli baş ağrıları yaşayabilirsiniz.
 • Az su içme alışkanlığı hamilelik sonrası anne sütü tedarikini de olumsuz etkileyecek, sütün az gelmesine neden olacaktır.

HAMİLELİKTE GÜNDE KAÇ BARDAK SU İÇMELİDİR?

Gebelikte günde ortalama 10-12 su bardağı su içmelisiniz. Şayet spor yapıyorsanız veya çok hareketli bir yaşamınız varsa, sık terliyorsanız bu miktar biraz daha fazla olmalıdır.

Su ihtiyacınızı su içmenin yanı sıra, su içmeyi de ihmal etmeden çorba, meyve suyu, maden suyu gibi içeceklerle de karşılayabilirsiniz.

İdrarınızın rengini kontrol ederek yeterli sıvı alıp almadığınızı kolayca öğrenebilirsiniz. Renksiz veya soluk sarı renkli idrar, yeterli miktarda sıvı aldığınızı gösterir. Daha az idrara çıkıyorsanız ve idrarınızın rengi koyu sarı ise, su alımınızı artırmanız gerekir.

HAMİLELİKTE YETERLİ SU İÇMEDİĞİNİZİ GÖSTEREN BELİRTİLER NELERDİR?

Dehidrasyon vücudun susuz kalması demektir. Hamilelik sırasında yeterince su içmezseniz, vücudunuz susuz kalır. Bu durum, vücudunuzun aldığınızdan daha fazla su kaybettiği anlamına gelir. Gebelikte yetersiz su içtiğinizi gösteren belirtiler şöyledir:

 • Bağ ağrısı
 • Halsizlik
 • Koyu renkli idrar
 • Elde, ayakta yanma hissi
 • Daha az sıklıkta idrara çıkma
 • Aşırı susuzluk isteği duyma
 • Baş dönmesi
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon

Hafif dehidrasyon hafızanızı veya ruh halinizi de olumsuz etkileyebilir. Hafif dehidrasyon belirtileri genellikle su içtikten sonra geçer, ancak şiddetli veya sürekli dehidrasyon sorunu varsa tıbbi yardıma ihtiyacınız olabilir. Gebelikte yeterli su içmiyorsanız doktor serum reçete edebilir.

GÜNLÜK SU TÜKETİMİNİ ARTIRMAK İÇİN ÖNERİLER

 • Saat kurup saat başı su içebilirsiniz.
 • Elinizin altında pet şişe su bulundurun, sürekli gözünüzün önünde pet şişe bulunması size su içmeyi hatırlatacaktır.
 • Karpuz, salatalık gibi sulu meyve ve sebzeleri daha fazla tüketebilirsiniz.
 • Sade suyun tadını sevmiyorsanız suya aroma da katabilirsiniz. Limon veya portakal dilimi eklemek iyi bir fikirdir.
Mavi Kadın