27 Mayıs 2019, Pazartesi 13:05

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Vurdurtmak Şart mı Nerden Yapılır?

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Vurdurtmak Şart mı Nerden Yapılır?

Gebelik dönemi çok önemli bir dönemdir.  Bu dönemde anne ve bebek sağlığını korumak adına yapılan aşılar yaşanabilecek riskleri önlemek adına büyük önem taşır. Yapılan aşılar anne ve anne karnındaki bebeği korur,antikorların bebeğe geçmesini sağlayarak bebek doğduğunda ilk 6 ay dirençli olmasına yardımcı olur. Gebelik döneminde yapılan önemli aşılardan biri ise tetanoz aşısıdır. Tetanoz; tetanoz clostridium tetani isimli bakteri sebebiyle oluşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Günümüzde doktorlar gebelik döneminde tetanoz aşısının yapılmasını önermektedir. Tetanoz aşısı; sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yapılmaktadır. Diğer hastalık aşılarına (kızamık,kabakulak ve suçiçeği) kıyasla tetanoz aşısının anne sağlığı için hiçbir sakıncası yoktur,güvenlidir. Bu aşı yapıldığında anne vücudunda tetanoz bakterisine karşı antikor oluşur ve bu antikorlar bebeğin vücuduna geçer. Bu şekilde bebek doğduğunda tetanoz hastalığına karşı korunur. Tetanoz aşısı; anne adayının kolundan tok karnına yapılmaktadır.

Gebelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Gebeliğin ilk 3 ayında tetanos aşısı olunmaz. Aşı; gebeliğin ilerleyen uygun döneminde ise doz doz yapılır:

 1. 1.Doz:  Gebeliğin 4.ayında yapılır. Koruma süresi yoktur.
 2. 2.Doz: Bu doz ise ilk dozdan en az 4 hafta sonra yapılır. 1-3 yıl koruma süresi bulunmaktadır.
 3. 3.Doz: 2.dozdan en az 6 ay sonra yapılır. 5 yıl koruma süresi vardır.
 4. 4.Doz: Bu doz 3.dozdan en az 1 yıl sonra veyahut sonraki gebelikte yapılır.10 yıl koruma süresi vardır.
 5. 5.Doz: Bu doz 4.dozdan en az 1 yıl sonra veyahut sonraki gebelikte yapılır.  Bu aşı bir kadını doğurganlık dönemi boyunca tetanozdan korur. 

Tetanoza karşı aşı olmak çok büyük önem taşımaktaır. Özellikle de gebelik döneminde hem anne hem de bebeğin sağlığı için tetanoz aşısı mutlaka olunmalıdır.

Tetanoz Aşısı Gebelikte Ne Zaman ve Kaç Kere Yapılır?

Gebelik döneminde tetnaoz aşısı ilk 3 aydan sonra yapılmaya başlanır. Eğer anne adayı tetanoz aşısını önceden olmuş ve 10 yıl geçmişse tekrar aşı olunmasına gerek yoktur. Ancak eğer tetanoz aşısı 10 yıldan fazla süre önce yapılmışsa tek doz aşı yapılmalıdır. Önceden tetanoz aşısı olmamış kişilerde ise ilk dozdan 6 ay sonra ikinci bir doz alınır. Gebelik döneminde paslı çivi veya metal ile temas eden anne adayları mutlaka bir doktora başvurmalıdır. Aşıyı aç veya tok yaptırmanız farketmez.

Hamilelikte Tetanoz Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

 1. Cilt üzerinde kızarıklık
 2. Aşı olunan bölgede ağrı ve sertlik
 3. Hafif ateş
 4. Aşırı vurulan yerde şişlik
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Aysun

  Merhaba ben 04 02 1979 Doğum tarihliyim 25 05 2019 adet son tarihim Haziran ayında hamile kalırsam bebeğin cinsiyeti ne olur

 
 
KAPAT