2022-07-30 00:21:17 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:26

Hamilelikte topuk ağrısı neden olur? Nasıl geçer? En etkili çözümler

Gebelikte topuk ağrısı sık karşılaşılan bir problemdir. Hamilelikte hormonlarda artış, kilo alımına bağlı yürüyüşteki değişiklikler gibi koşullar anne adayında ayak topuklarında ve ayaklarda ağrıya neden olabilir.

Hamilelikte topuk ağrısı neden olur? Nasıl geçer? En etkili çözümler

Gebelikte topuk ağrısı yaygın görülür her 10 kadından birinde bu sorunla karşılaşılır. Ayaklara masaj yapmak, ortopedik ayakkabı kullanmak, doktorun önereceği ağrı kesicileri içmek ağrının geçmesine yardımcı olacaktır.

HAMİLELİKTE TOPUK AĞRISI NEDEN OLUR?

Hamilelik süresince alınan fazla kilolar anne adaylarının bazı sağlık problemleri yaşamasına sebep olabilir. Bu sağlık problemlerinin başında ayak topuğuna fazladan yük binmesine bağlı olarak topuk ağrıları gelmektedir. Dolayısıyla anne adaylarının bu dönemde aldığı kilolara dikkat etmesi, kontrollü kilo alımı önemlidir. Çünkü alınan kilolar vücudun ağırlık merkezini değiştirdiği için diz ve ayaklara olması gerekenden fazladan yük biner. Anne adaylarının hamilelik süresince topuk dikeni, ayakta ödem ve düz tabanlık gibi ayak problemlerini çok sık yaşarlar. Bu problemler ayak kavisinde şiddetli ağrılar yol açabilir.

Hamilelikte hormonal artış da topuk ağrısına neden olabilir. Bu durumdan sorumlu olan relaxin denilen hormondur. Rahatlama hormonu relaksin hormonu vücuttaki bağların gevşemesini sağlar. Hamilelikte doğumun kolaylaşması için son üç aya girildiğinde relaksin hormonunda artış olur. Relaxin hormonu ayak tabanı dahil vücuttaki tüm bağ dokularını gevşetir.Bu gevşeme ayak tabanındaki bağların da gevşemesine de sebep olduğundan buna bağlı olarak ayak tabanına aşırı yük biner. Bunun sonucunda da ayak tabanındaki zara zarar verdiği için anne adaylarında topuk ve ayak ağrısı şikayeti meydana gelir.

Hamilelikte topuk ağrısının bir diğer nedeni de topuk dikenidir. Gündelik yaşamda uzun süre ayakta kalmak, kilo artışı, yanlış ayakkabı giymek ya da ayak tabanına ani yük binmesi ayaktaki fasya olarak adlandırılan liflerde yırtılma ve kopmaya sebep olabilir. Ayak tabanını topuk ve ayak parmaklarını birleştiren ve kalın yapıdaki cilt altı bağ dokusunda yangı oluşması topuk dikeni olarak adlandırılmaktadır. Topuk dikenine bağlı oluşan ağrı ayak tabanının genelinde veya topuğun iç kısmında belirli bir noktada olabilir. Topuk dikeni sıklıkla sürekli ayakta kalmak, taban desteksiz sert ayakkabılar giymek, obezite, hamile ve menopoz dönemindeki kadınlarda görülmektedir. Dolayısıyla hamilelikte alınan kilolar nedeniyle hamilelikte ayak ağrıları yaşanabilmektedir.

HAMİLELİKTE TOPUK AĞRISI NASIL GEÇER?

Hamilelikte topuk ağrısı çoğu zaman gebelikte hormonlarda artışa bağlı gerçekleşir ve doğumla birlikte bu ağrıda geçer.

  1. Hamilelikte topuk ağrısıyla baş etmek için doktorun vereceği gebelikte kullanımı güvenli olan ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.
  2. Sıcak veya soğuk kompres uygulamak da gebelikte topuk ağrısını geçirmeye yardımcı olacaktır. Buzluktan buz küplerini çıkarıp, temiz bir beze sararak topuklarınıza bunu tutabilirsiniz. Ayak topuklarınıza sıcak su torbası tutmak da ağrıyı kesecektir.
  3. Tuzlu ve sirkeli su da topuk ağrısının geçmesine yardımcı olacaktır:
  4. Leğen veya kova gibi geniş bir kabı ılık su ile doldurun. Daha sonra içine yarım çay bardağı üzüm ya da elma sirkesi ve 2 yemek kaşığı da doğal tuz (okyanus tuzu) ekleyin. Hazırlamış olduğunuz bu suyun içinde ayaklarınızı 2 saat bekletin. Bu yöntem ayaktaki ağrıya iyi gelir ve şişlikleri azaltmaktadır.

Topuk ağrısının geçmesi için diğer önerilerimiz:

Ayakkabı seçimi çok önemlidir. Bu yüzden ayağa yeterli desteği veren, esnek taban ve süspansiyonlu ayakkabılar tercih etmelisiniz. Ayrıca ayakkabılarınız  küçük veya büyük olmamalıdır, tam numaranıız almanız önemlidir. Ek olarak, ayağınızın rahat etmeyeceği sivri burunlu ve topuklu ayakkabıları tercih etmemelisiniz. Bu ayakkabılar ayakları sıkıştırır ve bu da ayaktaki sağlıklı kan dolaşımını engeller ve buna bağlı olarak da topuk ağrısı kaçınızılmaz olur.

Gün sonunda ayaklarınıza nemlendirici bir krem ile masaj yapmalısınız.

Uzun süreli oturmanız gerektiğinde ayaklarınızı yüksekte tutmalısınız. Bu yöntem sayesinde kan akışı daha sağlıklı olacak, ödemin önüne geçilecek ve ayaktaki ağrılar azalacaktır.

Düzenli olarak sağlığa çok faydası olan kalsiyum, magnezyum ve potasyum içeren besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Doktora danışarak takviyeler da kullanabilirsiniz.

Mavi Kadın