03 Aralık 2020, Perşembe 00:26

Hamilelikte Zerdeçal Yenilebilir mi?

Hamilelikte Zerdeçal Yenilebilir mi?

Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal, binbir derde deva olan harika bir baharattır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi hamilelikte yemeklere baharat olarak zerdeçal katmanın sakıncası olmadığını bildiriyor.

MedlinePlus'a göre hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda zerdeçalın fetüse herhangi bir olumsuz etkisi tespit edilmemiştir, bu nedenle hamile kadının zerdeçal tüketiminin bebekte doğum kusuruna yol açması olası değildir.

Bununla birlikte, MedlinePlus zerdeçalın astringent ve uyarıcı özelliği ile rahimde uyarılmaya neden olabileceğini ve doktora danışmadan gebelikte tüketilmemesi gerektiğini bildiriyor. Rahim uyarılması, özellikle 37 hafta yani tam süreli gebeliğe ulaşmadan önce, hamilelik sırasında tehlikeli olabilir.

Doktorunuz onay verirse, zerdeçal kullanmanın gebelere faydaları şunlardır;

  1. Zerdeçal anti-inflamatuar özellikleri ile hamile kadınları şişkinlik ve eklem ağrısından korur.
  2. Zerdaçalda bulunan antioksidanlar bağışıklığı güçlendirip, gebelik döneminde enfeksiyonal hastalıklara yakalanmanızı önlemeye yardımcı olur.
  3. Zerdeçal sindirim üzerinde de olumlu etkileri olan bir baharattır ve gebelikte çok sık karşılaşılan kabızlık ve hemoroid gibi sağlık sorunlarından sizi korur.
  4. Zerdeçalın bir diğer etkisi de doğmamış bebeğin akciğerlerini güçlendirmesidir.

Sual: Gebelikte zerdeçal tüketebilir miyim?

CEVAP

Prof. Dr. Erdem Yeşilada'nın cevabı: (Zerdeçal hamilelikte rahim hareketlerini artırabileceği için kullanılmasını önermediklerimiz arasındadır.)

Hamilelikte Mantar Yemek Zararlı mı? Tıklayınız

Hamileyken Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir? Tıklayınız

Hamileler Ne Yemeli? Tıklayınız

Gebelikte Beslenme Listesi İçin 3 Örnek Menü Tıklayınız

Etiketler : hamileler ne yemeli hamilelikte yenmesi gerekenler hamilelikte neler yenmeli

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT