Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
29-11-2016 00:26 | Güncelleme : 12-09-2022 17:00

Hamileyim Dizlerim Ağrıyor, Nasıl Geçer, Hangi Doktora Gitmeli?

Google News

Gebelikle beraber alınan kilolar, dizdeki eklem bölgesine baskı yaptığından,diz ağrısı hamilelikte oldukça yaygın görülen bir sağlık sorunudur.

Hamileyim Dizlerim Ağrıyor, Nasıl Geçer, Hangi Doktora Gitmeli?

Gebelikle beraber alınan kilolar, dizdeki eklem bölgesine baskı yaptığından,diz ağrısı hamilelikte oldukça yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Hamilelik boyunca hormonlarda yaşanan değişim de gebelerdeki diz ağrısına yol açan bir diğer nedendir. Üçüncü trimesterde, yani hamileliğin 7., 8. ve 9. aylarında, pelvik kaslarını rahatlatıp vücudu doğuma hazırlamak için relaxin ismindeki hormon salgılanmaya başlar. Bu durum, diz kapağında olanlar da dahil olmak üzere, vücudun diğer bağ ve tendonlarını rahatlatır, eklemlere fazladan yük binmeye başlayıp, dizde ağrı meydana gelir. Hamilelik dönemi boyunca sürekli ayakta durarak çalışmak da gebelikte diz ağrısı yaşamanıza neden olabilir.

Hamilelikte diz ağrısının nedenleri

Hormonal değişiklikler

Hormonlardaki değişim, gebelikte yaşanan diz ağrısının en sık karşılaşılan nedenidir. Hamilelik döneminde diz ağrısının en büyük sorumlusu,hormonların salgılanmasındaki artış denilebilir.

Damarlardaki gerginlik

Gebelik, damarlar üzerindeki baskı ve gerginliğin arttığı bir dönemdir. Bu durum da diz ağrısına yol açabilir.

Kilo alma

Kilo alma gebeliğin doğal süreçlerindendir. Bunun sonucu olarak eklemlere normalin üstünde yük binip, diz dahil eklem bölgelerinde ağrılar ortaya çıkar.

Stres

Stres, gebelikte veya gebelik dönemi haricisinde de kasları, sinirleri kasar, gerginleştirir. Stres, üzüntü ve depresyon da hamilelikteki diz ağrısının olası nedenlerindendir.

Kalsiyum eksikliği

Kalsiyum ve D vitaminleri, kemik sağlığınız için çok önemli rolü olan vitaminlerdendir. Gebelikte yetersiz kalsiyum alımında vücudunuz anne karnındaki bebek için ihtiyacı olan kalsiyumu mevcut kemiklerinizden karşılama yoluna gider. Bu da dizde, kolda ve bacaklarda kemik ağrılarına yol açar.

Ödem

Hamilelikle birlikte meydana gelen ödem yani vücudun su tutması da dizler üzerinde fazladan yük bindirip diz ağrısına neden olur.

Spor yapmak

Gebelikte spor yapmadan mutlaka doktora danışmak gerekir. Bazı spor dalları da kasları gerip diz ağrılarına yol açabilir.

Hamilelikte diz ağrısı nasıl geçer?

  1. Gebelikte diz ağrısından muzdaripseniz, bu durumu kontrolü altında olduğunuz kadın doğum uzmanına bildirin. Doktorunuz gerek görürse, size gebelikte kullanımı güvenli olan ağrı kesiciyi reçete edecektir.  
  2. Kalsiyum ve D vitamini testi yaptırın. Vitamin eksikliğiniz varsa doktorun vereceği vitamin ilaçlarını kullanın. Yahut bu ihtiyacı doğal yollardan karşılama yoluna gidin.
  3. Hamilelikte ağrıyan diziniz için soğuk veya sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Buzluktan buz küpünü çıkarıp pamuklu atlete sarıp ağrıyan yerlere tutun. Bazı diz ağrılarını sıcak, bazı diz ağrılarını ise soğuk kompres dindirir. Şayet soğuk uygulama iyi gelmediyse dizinize sıcak su torbası tutmayı da deneyebilirsiniz.
  4. Uzmanlar, hamilelik boyunca 11-13 kg alımının normal olduğunu kabul ediyorlar. Aşırı kilo almak diz ağrısına yol açabileceğinden, gebelik süresince alınan kiloya dikkat edin.

Hamilelikte Nar Yemek Ve Gebe İle Bebeğe Faydaları Tıklayınız

Hamilelikte Mandalinanın Gebeye Ve Bebeğe Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Hamilelikte Ayva Yemenin Gebeye Ve Bebeğe 10 Faydası Tıklayınız

Hamileyken Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir? Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.