02 Aralık 2020, Çarşamba 21:49

Hamileyken Adet, Regl Olunurmu Kaç Gün Sürer, Belirtileri Neler?

Hamileyken Adet, Regl Olunurmu Kaç Gün Sürer, Belirtileri Neler?

Hamilelikte adet gören kadınlar olduğunu çoğumuz duymuşuzdur. Peki bu mümkün mü? Bu soruyu doktora sorduk. Hamileyken adet olunur mu sorusuna Kadın Doğum Uzmanı Dr. Bülent Tıraş şu cevabı veriyor; (Gebelikte adet görmek nadir de olsa mümkündür. Yani evet gebelikte adet görebilirsiniz. Normalde kadının yumurtlaması ile birlikte hamile kalıp adet dönemi son bulur. Bazı kadınlarda yumurtalama gerçekleşip hamilelik başlasa bile adet görme devam edebilir. Ancak gebelikte gerçekleşen her kanama, adet kanaması değildir. Hamilelik sürecinin her aşamasında çeşitli nedenlerden dolayı kanama görülebilir.)

Hamilelikte adet sanılan kanamaların nedenleri

Düşük

Gebelikte düşük yapma, hamilelikte adet kanaması ile karıştırılan, adet kanaması sanılan kimi zaman adet krampı gibi sancılara neden olan bir sorundur. Hamilelikte düşük yaşama ihtimali %20'dir. Kanama veya lekelenme hamilelikte düşüğün belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Düşük genellikle hafif bir kanama ile başlar. Ancak bir süre sonra kanama şiddetlenir. Düşük şüphesi varsa mutlaka doktora başvurmalıdır.

Dış gebelik

Hamilelikte dış gebelik adet kanaması gibi kanama ve kanamaya bağlı karın ağrısına neden olabilir. Ayrıca dış gebelik kanamalarınla ilgili olarak baş dönmesi, omuz ağrısı, şiddetli karın ağrısı gibi belirtilerle karşılaşılabilir.

Yerleşme kanaması

Hamilelikte döllenmiş yumurta yani fetüs rahim içinde yerleşmek için kendine yer arar. Döllenmiş yumurta (ceninin) bu yerleşmesi esnasında rahimdeki bazı damarlar sıkışarak kanamaya neden olabilir. Yerleşme kanaması az miktarda gelir ve rengi pembemsidir. Genellikle bu kanamayla yumurtalamadan 10 gün sonra karşılaşabilmektedir. Bu yüzden yerleşme kanaması adet kanaması ile karıştırabilmektedirler. Ancak ikisi birbirinden farklıdır, normal adet kanamasındaki kan miktarı daha fazladır ve kan rengi kırmızı renktedir. Yerleşme kanaması çok az miktardadır ve kırmızı renkte değildir. Bir ya da en fazla iki gün sürer.

Doğum kontrolü sonrası kanama

Doğum kontrol hapları kullanmaya başlayan kadınların bazılarında adet düzensizliği görülür. Kısa süre önce doğum kontrol hapını kullanmayı bırakmış ve hamile iseniz hormonlardaki değişikliklerden dolayı geçici kanamalarınız olabilir.

Hormonal Değişiklikler

Gebelikte kanamaya neden olabilecek bir diğer sebep vücudun hormonal seviyesinde değişikliklerdir. Gebelik dönemi vücutta çeşitli hormonal değişikliklere yol açtığından, genellikle regl kanaması ile karıştırılan vajinal kanamalar görülebilir.

Hamilelikte üstüne adet görmek

Üstüne adet görmek hamile kadınlarda çeşitli nedenlerden dolayı görülen ve çok az miktarda gelen kana denir. Bu kanın adet kanamasından farkı adet kanamaları daha fazla miktarda olur ve pıhtı pıhtı gelir. Üstüne adet de görülen kan miktarı ise çok azdır, damla damladır ve pembemsi renktedir.

Hamilelikte adet kanamasıyla karıştırılan diğer kanamalar

 1. Düşük tehdidi olan kanamalar
 2. Tam olmayan  ( kısmi ) düşük kanaması
 3. Tam düşük kanaması
 4. Boş gebelik ( anembriyonik gebelik ) kanaması
 5. Mol gebelik ( üzüm gebeliği ) kanaması
 6. Dış gebelik kanaması
 7. Anne karnında bebeğin ölmesi durumunda oluşan kanama ( intrautarin ex fetus )
 8. Bebeğin eşinin ayrılması ( dekolman plasenta )
 9. Bebeğin eşinin rahim ağzını kapatması  ( plasenta previa )
 10. Erken doğum kanaması
 11. Nişan kanaması
 12. Çatı kemiği muayenesinin yapılması (pelvik muayene )
 13. Rahim ağzında bulunan polip ( servikal polip )
 14. Cinsel ilişkiye bağlı vajina yırtılmasının sebep olduğu kanama
 15. Rahim yırtılması ( uterin rüptür )
 16. Rahim ağzında veya vajinada bulunan kitleler
 17. Rahim ağzı iltihabı ( servisit )

Hamilelikte adet kaç gün sürer?

Kadın Doğum Uzmanı Bülent Tıraş'ın cevabı: (Aslında hamilelik gerçekleştiği zaman, adet görmek denildiğinde her ay düzenli bir şekilde adet görmesini beklemeyiniz. Bu bir nevi kanama olarak kabul görür. Kısacası bu durum, hamilelik sürecinin kimi aylarında rastlanabilir ya da tüm hamilelik süreci içerisinde bir iki defa da görünmüş olabilir.)

Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli? Tıklayınız

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Hamilelikte Mide Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? Doktor Önerileri Tıklayınız

Hamilelikte Öksürük Bebeğe Zarar Verirmi? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Hamilelikte Sırt Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

50 Yorum

 1. remziye

  hamileyken 3 ay düzenli adet olan varmi

 2. gul

  Benim adetim 8gun gejikdi ve su an adetim gozukdi normalde bu kadar sancli olmuyor ama bu sefe sancymym cok midem bulaniyor cok uykum var halsizim acaba hamilemiyim

 3. Sevgi

  Meraba hocam Ben 2 bucuk aydir hamileyim 2 gunde bir adet goruyorum hemde normal adet kanamasi

 4. Misafir

  İyi günler hocam normalde 6 gün adet oluyorum ve çok sancılı geçiyor aşırı derecede ağrım oluyo fakat bu ay hiç ağrım olmadı bide neredeyse 15 gün filan sürdü 1 aydır da kasığımda ağrı var sürekli bir ağrı değil ama girip çıkıyo etimi yoluyorlarmis gibi sanki ne olabilir sizce

 5. Merve

  8 gün boyunca adetim gecikti kan testi yaptırdım hamile olduğumu öğrendim ama şuan regl oldum hamile değil miyim şuan lütfen yardım edin

 6. Sevgi123

  Merhabalar hocam.. ben cinsel ilşkiden sonra regl dönemimde regl oldum her ay olduğum gibi sürdü . Ve ilşkiye girmedim şuana kadar bir daha ki ay regl dönemim 6 gün geçti hala adet görmedim hamile olma şansım varmı ? Yumurtaya yerleşme zamanından 1 gün snra regl oluyormuyum çünkü 36 gündür regl olmadım hala

 7. Evindar

  Hocam bn her ay düzenli adet oluyorum ve bu ay adetim gecikti ben test yaptim çift çizgi cikti ve adetim altı gün gecikti 6 çi gun adet oldum sizce bu neden böyle oldu

 8. Zeynep

  Eşimle ilişkiye girdim adet olmadan önce nefes darlığı bel ağrısı kasık ağrısı yaşadım daha sonra adetim 8 gün geciktikten sonra adet oldum ama normalde hiç sancı çekmem bu seferki adetim çok sancılı geçti. Adetim bittikten sonra hala kasık agrım bel agrım devam etti ve yemek yerken hem nefes almakta hem yemek yemekte zorlanıyorum. Sizce adet görmeme rağmen hamile olabilirmiyim yada başka bişey mi var yardım edin lütfen!!

 9. Merve 37

  Ayin 18 inde adet gördüm 4 5 gün sürdü bittim ve 30 unda tekrar az az kanama oluyo bugün test yaptım çift çizgi çıktı neden olabilir

 10. Sevil

  Adetime 8 gün var adet gibi kanamam oldu azdı sonra devam etmedi sizce hamile miyim

 
 
KAPAT