Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2021-07-10 17:04:25 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:58:21

Hamileyken Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Listesi Neler Kilo Aldırır

Google News

Kadınlar hamilelikleri kesinleştikten sonra çok önemli bir sürece girerler. Bu sürecin sağlıklı ve kontrollü yürütülmesi ileride doğacak bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından hayati öneme sahiptir. Bu süreçte anne adayları beslenme düzeni, egzersiz

Hamileyken Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Listesi Neler Kilo Aldırır

Kadınlar hamilelikleri kesinleştikten sonra çok önemli bir sürece girerler. Bu sürecin sağlıklı ve kontrollü yürütülmesi ileride doğacak bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından hayati öneme sahiptir. Bu süreçte anne adayları beslenme düzeni, egzersiz ve yaşam tarzına dikkat etmelidir. Ayrıca anne karnındaki bebeğin sağlığı hakkında yorum yapabilmek için bebeğin ağırlığına bakılması iyi olacaktır. Hamilelikte anne karnındaki bebeğin olması gerekenden zayıf olması halinde annenin beslenmesine ekstradan dikkat etmesi gerekmektedir.

Anne Karnındaki Bebeğe Kilo Yapan Besinler Nelerdir?

Süt ve Süt Ürünleri

Günde 1-2 bardak süt içmenin anne karnındaki bebeğe kilo aldırdığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Sütün içerisinde yalnızca bol protein içermez aynı zamanda çok etkili bir kalsiyum kaynağıdır. İşte bu yüzden, süt hamilelikte faydalı ve etkili bir besindir.  Bu dönemde en sağlıklı süt sade olan olsa da sade süt sevmeyenlerdenseniz, milkshake olarak ya da yulaf veya gevrek ekleyerek de tüketebilirsiniz. Süt hamilelikte anne ve bebeğin kalsiyum, demir, A,C,D ve K vitaminleri ve mineral gibi birçok besin ihtiyacını karşılamasının yanında bebeğin kemik gelişimine destek olarak bebeğin sağlıklı kilo alımına yardımcı olur.

Yumurta

Yumurta çok sağlıklı bir doğal besindir. Çünkü içeriğinde çok faydalı ve kaliteli olan proteinleri içerir. Bu sayede özellikle hamilelik süresince anne ve anne karnındaki bebek için çok yararlıdır. Bebeğin sağlıklı kilo alımına yardımcı olan yumurta içeriğindeki kaliteli vitamin, mineral ve folik asitler sayesinde hamilelik sürecini kolaylaştırır. Bu yüzden anne adayları mutlaka düzenli yumurta tüketimine özen göstermelidir.

Et ve Et Ürünleri

Hamilelikte bebeğe kilo aldırmaya yarayacak besinlerin başında et ürünleri gelmektedir. Hem kırmızı hem de beyaz et içeriğindeki protein oranı  çok yüksektir ve bu da bebeğin sağlıklı kilo alımına ve gelişimine katkı da bulunmaktadır. Anne adayları haftada en az iki defa kırmızı veya beyaz et veya balık tüketmeye çalışmalıdır. Bu, anne karnındaki bebeğin kilo alımı için çok etkili olacaktır.

Muz

Hamilelikte bebeğin kilo almasına yardımcı olabilecek bir diğer doğal besin ise muzdur. Muzun içeriğinde yüksek oranda bulunan potasyum, kalsiyum, folik asit ve B6 başta olmak üzere birçok vitamin ve mineraller anne karnındaki bebeğin sağlıklı ve kaliteli kilo alımına yardımcıdır.

Baklagiller

Hamilelikte anne karnındaki bebeğin sağlıklı kilo alması için baklagillere de başvurabilirsiniz. Özellikle mercimek, nohut, kuru fasulye, yulaf ve soya fasulyesinde yer alan protein, demir ve folik asit sayesinde hem anne hem de bebek faydalı lif kaynağı tüketmiş olur. 

Kuruyemişler

Kuruyemişler içerisinde bolca bulunan protein, niasin, tekli doymamış yağ ve folat hamilelikte anne karnındaki bebeğin sağlıklı şekilde kilo alması için çok önemlidir. Kuruyemişleri aperatif olarak miktarına dikkat ederek düzenli tüketmeniz iyi olacaktır.

Tavuk

Hamilelik süresince anne karnındaki bebeğin kilo alımına katkı sağlayacak besinlerin başında tavuk gelmektedir. İçeriğindeki az yağ ve bol protein sayesinde bebeklerin kas ve hücre gelişimine iyi gelir. Ayrıca vurgulanmasında fayda vardır ki, tavuk ayrıca içeriğinde demir sayesinde de bebekte kansızlık görülme ihtimalini düşürür.

Fındık

Fındığın iyi bir enerji kaynağı olduğu halk arasında yaygın olarak bilinen bir gerçektir. İşte bu yönüyle fındık, hamilelik süresince düzenli tüketildiğinde anne karnındaki bebeğin hem kemik sağlığı hem de beyin gelişimi için çok faydalıdır. Dahası, fındıkta bolca bulunan kalsiyum bebeğin gelişimine katkı sağlar ve fındıkta bulunan yüksek kalori bebeğin kilo almasını sağlar.

Meyveler

Meyvelerden kivi, kavun, muz ve çilek C vitamini açısından zengin meyvelerdir. C vitamini de özellikle hamilelikte anne karnında bebeği koruyan plesenta için çok faydalıdır. C vitamini tüketimi anne karnındaki  bebeğin kilo alımına yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Avokado

Hamilelik döneminde anne karnındaki bebeğin kilo almasına yardımcı olmak için avokado tüketilebilir. Çünkü avokado içerisinde bolca lif, C ve E vitaminleri bulunmaktadır ve bütün bunlar bebeğin sağlıklı kilo alımı için önemli bileşenlerdir.

Badem

Badem içeriğinde zengin oranda vitamin ve mineral bulunduğu için hamilelik süresince anne karnındaki bebeğin sağlıklı şekilde kilo alımına yardımcı olmaktadır. Ayrıca bademde bulunan çinko annenin sütünü arttırdığı da bilinen bir gerçektir. Bu yüzden hamilelik döneminde anne adayları badem tüketimine mutlaka önem vermelidir.

Hamilelikte Kilo Alımı Ne Kadar Olmalı, Ay Ay Kaç Kilo Alınmalı? Tıklayınız

Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli? Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.