04 Aralık 2021, Cumartesi 04:17

Hamsi Buğulama Fırında Hamsi Kızarmış Hamsi Kaç Kalori

Hamsi Buğulama Fırında Hamsi Kızarmış Hamsi Kaç Kalori

Hamsi Kaç Kaloridir Kilo Aldırır mı?

Hamsi, neredeyse kimsenin hayır diyemeyeceği enfes bir balık türüdür ve en fazla Marmara ile Karadeniz sularında avlanmaktadır. Karadeniz bölgesinde daha çok tüketilen hamsi, çeşit çeşit yemeklerin vazgeçilmez bir malzemesidir.

Hamsi Kaç Kaloridir?

 1. 1 tane kızarmış hamsi; 15 kaloridir.
 2. Yarım porsiyon kızarmış hamsi ise 380 kalori içerir.
 3. Kızarmış hamsinin orta boy porsiyonunda 555 kalori bulunmaktadır.
 4. 100 gr. kızarmış hamside 152 kalori vardır.

Fırında Pişmiş Hamsi Kaç Kalori Eder?

Fırında pişmiş 100 gram hamsi 98 kalori bulundurur. Fırında pişmiş orta porsiyon hamsi ise 360 grama karşılık gelir ve 353 kalori içerir.

Hamsili Pilav Kaç Kalori Eder?

 1. 1 yemek kaşığı hamsili pilavda 15 kalori bulunur.
 2. Tepeleme 1 yemek kaşığı hamsili pilavın kalorisi  22 kcal’dir.
 3. Orta porsiyon hamsili pilavda 334 kalori mevcuttur.
 4. Büyük boy porsiyon hamsili pilav ise 436 kaloridir.

Hamsilerin una bulanıp yağda kızartılmasıyla elde edilen lezzet, hamsi tava olarak bilinir. Yoğun kalori içeren hamsi tava seyrek aralıklarla tüketilmelidir. Yarım porsiyon tüketmek kafi gelecek ve fazlasıyla doymanızı sağlayacaktır.

Hamsi Buğulama Kaç Kalori?

 1. 1 adet hamsi buğulamanın kalorisi 12 kcal’dir.
 2. Orta porsiyon hamsi buğulamanın  kalorisi 191 kcal’dir.
 3. Büyük porsiyon hamsi buğulamanın kalorisi 399 kcal’dir.
 4. 100 gram hamsi buğulamanın kalorisi 80 kcal’dir.

Hamsi Kilo Aldırır mı?

Hamsi düşük kalorilidir fakat vitamin, mineral ve protein içeriği yoğundur. Bu sebeple diyet yapanların gönül rahatlığıyla tüketebileceği bir üründür. İçeriğinde bulunan protein sayesinde tok tutucu etki göstermekte ve yeme isteğini azaltmaktadır. 2006 tarihinde yapılan bir çalışma, kahvaltıda bol protein içerikli beslenilmesi gerektiğini, böylece acıkmaya sebep olan ghrelin hormonunun azalacağını ve midenin daha uzun süre dolu kalacağını ortaya koymuştur.

Bir başka çalışma 12 ise hafta boyunca yoğun protein içeren besinler tüketmenin, zayıflamayı iki kat hızlandıracağını göstermiştir. Az kalorili olan hamsi, istenmeyen kilolardan şikayetçi olanların yapabileceği en doğru seçimlerdendir.

Balığın hangi çeşidi ne kadar çok tüketilse bile kilo aldırmayacağına inanılır. Oysa balık kızartması hiç de öyle değildir. Yağda kızartılarak tüketilen balık sürekli olarak yenirse kilo yapma riski vardır. Bu yüzden hamsiyi fırınlamak daha doğru bir davranıştır.

Hamsinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Hamsi, omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. En önemli protein kaynaklarından olan hamsi, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Omega 3 yağ asitleri vücudumuzun temel ihtiyaçlarından biridir ve hamsi tüketmek bu ihtiyacın doğal yoldan giderilmesini sağlamaktadır. Fakat hamsi ve başka balık çeşitleri kızartıldığında maalesef besin değerini yitirmektedir. Bundan dolayı imkanınız varsa kızartmayıp buğulamasını yapmanız veya fırına vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

Karadeniz mutfağının ayrılmaz bir parçası olan bu balık, A ve D vitaminleri açısından da iyi bir kaynaktır. Potasyum, magnezyum ve kalsiyum barındıran hamsi, sodyum, fosfor, iyot gibi minerallere de sahiptir.

Kolesterolünüz yüksek ise hamsi tüketmeniz bu sorunla mücadele etmenize yardımcı olacaktır. Tansiyonun dengelenmesinde de rol oynayan hamsi, ritim bozukluğu için güçlü bir tedbirdir. Kan pıhtılaşmasına engel olan hamsinin migreni de hafiflettiği belirtilmektedir. Öte yandan hamsi yemek, sinirlere iyi gelir ve enerji verir.

Hamsinin cilt sağlığına da pozitif etkileri vardır. Cillt hücrelerini yenileyen bu besin, parlak ve canlı bir görünüme kavuşturur. Hacimli ve ışıldayan saçların hayalini kuruyorsanız sık sık hamsi tüketerek başarıya ulaşabilirsiniz. Hamsi yalnızca saçları değil, tırnak ve deri sağlığını da desteklemektedir.

1 porsiyon hamsi, lezzeti ve faydalı içeriğiyle hem damak zevkimize uygundur hem de vücudumuza çok yararlıdır. Hamsinin yapısında bulunan bileşenler, kemikleri de güçlendirmektedir. Kalsiyum da bunlardan biridir ve hamsinin içerisinde bolca kalsiyum mevcuttur. Sağlıklı bir iskelet sistemi için kalsiyum hayati öneme sahiptir.

Hamsi görme yetisini daha da iyileştirmekte, katarakt ve bulanık görme gibi problemlerin önüne geçmektedir.

Vücudumuzun gereksinim duyduğu elementlerden birisi de iyottur. İşte hamsi, yeterli miktarda iyot almayı sağlayan eşsiz bir gıdadır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT