04 Aralık 2021, Cumartesi 05:21

Hangi Meyveler, Meyve Suları Kompostolar Süt Yapar?

Hangi Meyveler, Meyve Suları Kompostolar Süt Yapar?

Bilindiği gibi anne sütü bebeklerin beslenmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Anne sütünün faydaları bebeğimizde daha çok görülsün istiyorsak süt yapan besinler tüketmemiz gerekir. Meyveler buna örnektir. Vitamin bakımından zengin oldukları için anne sütünün çoğalmasına yardımcı olurlar. Hem de anne meyve tüketerek kendi vücudu için gereken vitaminleri ve mineralleri almış olur.

Hangi Meyveler Anne Sütünü Artırır?

Sütü artıran meyveler arasında üzüm, hurma, ayva, dağ eriği, incir, elma ve muz bulunmaktadır. Lif içeriği yüksek olan meyveler sütü artırır ve bunun yanı sıra annenin bağırsak rahatsızlığı varsa ona da iyi gelir.

Emziren anneler her gün 3 – 3.5  litre sıvı tüketmelidir. Bu, en az miktar olup sıvı tüketimi bunun altına düşmemelidir. Günlük sıvı ihtiyacı bol su içerek karşılanabileceği gibi komposto ve buna benzer doğal meyve suları ile de giderilebilir. Bebeği emzirmeye başlamadan önce tüketilen bir veya iki bardak meyve suyu da sütün artmasına yardım eder.

Üzüm hoşafı, şeftali, armut, kuru erik, kuru kayısı kompostosu da anne sütü yapmaya yardımcı olur.

Sütümün daha çok gelmesi için ne yapabilirim? diye düşünüyorsanız bolca vitamin içeren aşağıdaki meyveleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu meyveler süt salgılanmasından sorumlu hormonu uyararak sütünüzü çoğaltacaktır:

 1. Armut
 2. Nar
 3. Şeftali
 4. Hurma
 5. Ayva
 6. İncir
 7. Taze beyaz üzüm
 8. Dut
 9. Kivi
 10. Muz

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Anne Sütünü Artıran Meyveleri Bildiriyor

Anne sütü yapan şeyler hakkında bilgi veren Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, 'sütümü nasıl artırırım?' diye merak eden annelerin işine yarayacak önemli tavsiyelerde bulunmuştur. 'Sorunun temel sebebi yanlış beslenmektir. Anne sütü çok olsa dahi, eğer anne sağlıklı ve dengeli beslenmiyorsa ne yazık ki sütünün besin değeri düşük olacaktır.' diyen Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu konuyla ilgili şu bilgileri paylaşmıştır:

"Sütünün çoğalmasını isteyen anneler her şeyden önce günlük yeterli su tüketmeye özen göstermelidir. Bununla birlikte incir, beyaz üzüm, dut ve tahin helvası da anne sütünü artıran gıdalar listesinde yer almaktadır. Bilhassa incir, anne sütünün artmasında büyük rol oynamaktadır. Öte yandan bu lezzetli meyve, vücudu güçlendirerek hastalıkların önlenmesinde fayda sağlamaktadır."

Dr. İbrahim Saraçoğlu anne sütünü artıran besinleri şöyle bildiriyor;

 1. Taze beyaz üzüm
 2. Dereotu
 3. İncir (taze veya kurutulmuş)
 4. İncir-havuç
 5. Taze beyaz dut
 6. Çilek
 7. Haşlanmış taze beyaz dut kurusu
 8. Taze Beyaz Üzüm
 9. Her gün 2 porsiyon kadar taze beyaz üzüm tüketirseniz sütünüzün miktarında artış olacaktır.
 10. Dereotu
 11. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa yemekten önce dereotu tüketmek anne sütünü artırıcıdır.
 12. Kuru İncir
 13. Haşlanmış kuru incir suyu da anne sütünü çoğaltmak için kullanılabilir. Yarım litre klorsuz suya 8-9 adet kuru incir eklenir ve 10 dakika haşlanır. Bu su iki kaba paylaştırılır ve sabah-akşam tüketilir.

Anne Sütünü Artıran Kuru İncir&Havuç Kürü

8-9 tane kuru incir ikiye bölünür ve Kaynamakta olan yarım litre klorsuz suya atılır. Kısık ateşte ağzı kapalı olarak 5 dk kaynatılır. 5 dakikanın ardından içine bir havuç dilimlenir. Yine ağzı kapatılır ve 3 dakika daha kısık ateşte kaynatmaya devam edilir. Ilıması beklenir ve süzülür. Öğleden önce bir su bardağı ve öğleden sonra tekrar bir su bardağı olmak üzere günde 2 kez tüketilir. Aç ya da tok karna içilebilir.

Not: Bu kürleri birlikte uygulamayın. Dereotu, kuru incir ve taze beyaz üzüm kürleri en fazla 7 gün uygulanır, daha sonra bırakılır. İncir-havuç kürü daha fazla uygulanabilir. Eğer 1 haftalık kürlerden birini bitirdikten sonra yeniden uygulamak isterseniz farklı bir kür ile devam edebilirsiniz. Mesela bir hafta kuru incir veya dereotu kürünü uyguladınız. Onu bıraktıktan sonra diğer hafta taze beyaz üzüm kürüne geçebilirsiniz.

Isırgan Otu Çayı Süt Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Dut Kurusu Süt Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT