Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2022-02-24 15:21:21 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:37

Harvard Üniversitesi bilim insanlarının yeni keşfi: Stres saç dökülmesi yapıyor

Google News

Kadın, erkek fark etmeksizin yaşanan saç dökülmesinin birçok farklı sebebi olabilir. Günümüzde bu sebeplerin başında stres gelmektedir. Stresin vücuda olumsuz etkilerinden birisi de saç dökülmesidir. Stres kaynaklı saç dökülmesi tedavi edilebilir, dökülen saçlar tekrar çıkabilir.

Harvard Üniversitesi bilim insanlarının yeni keşfi: Stres saç dökülmesi yapıyor

Stres, vücutta kortizol (stres hormonu) üretimine sebep olur. Bu hormon ise saçlarımız dahil tüm vücudu etkiler, saçlarda dökülmeye ve incelmeye sebep olabilir. Dolayısıyla, stresten uzak durmak; saç sağlığını da direkt olarak olumlu şekilde etkiler.

STRES SAÇLARI DÖKÜYOR!

Uzmanlar; hem kadın hem de erkeklerin ortak problemlerinden biri olan saç dökülmelerinin asıl sebebinin “stres” olabileceğini bildirmektedir. Uzmanlar özellikle boşanma, sevilen bir kişinin ölümü, sevilen kişiden ayrılık, iş kaybı gibi akut ve ciddi stres hallerinin saçta hızlı ve yoğun dökülmelere yol açabileceğini bildirmektedir.

STRESİN SAÇ DÖKÜLMESİ YAPTIĞI BİLİMSEL ARAŞTIRMALARLA İSPATLANDI

Harvard Üniversitesi’nin haberine göre saç dökülmesinin sebepleri hakkında araştırma yapan Harwardlı bilim insanları; vücutta stres hormonlarının saçta dökülme ve beyazlamaya sebep olduğunu bildirmiştir. Bu bilgi; saç dökülmesinin önüne geçmek için önemli bir adımdır.

Fareler üzerinde yapılan araştırmada, fareler strese sokularak deney yapılmıştır. Bu deney sonucunda, farelerin saç uzaması, dökülmesi ve yenilenmesi gibi durumları incelendiğinde; saç dökülmesinin yalnızca genetikle ilgili olmadığı, stresin de  dökülmede çok önemli bir etkisinin olduğu keşfedilmiştir.  

Harvard Üniversitesi bilim insanlarının yeni keşfi: Stres saç dökülmesi yapıyor

STRES KAYNAKLI SAÇ DÖKÜLMESİNE NE İYİ GELİR?

Stresten dolayı saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız öncelikle Dahiliye doktoruna gitmeli kan ve B12 gibi testleri yaptırmalıdır. Kansızlık ve b12 eksikliği depresyona bağlı saç dökülmesi yapabilir. Bu vitamin oranlarınız yükseldikçe zamanla saç dökülmesi durabilir. Sorun psikolojikse, Psikiyatri bölümüne gidip doktorun önerdiği ilaçlara başlayabilirsiniz. Aşağıda bildireceğimiz yöntemler de saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olacaktır.

Harvard Üniversitesi bilim insanlarının yeni keşfi: Stres saç dökülmesi yapıyor

PROF. DR. İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN SAÇ DÖKÜLMESİNE LAVANTA İLE ÇÖZÜM

Dr. İbrahim Saraçoğlu, saç dökülmesini geçiren çok etkili bir kür olan lavanta kürünü tavsiye etmiştir. İşte lavanta kürünün hazırlanışı:

Bir cezveye 2-3 su bardağı sıcak su koyun, içine 1 tepeleme yemek kaşığı lavantayı atıp kısık ateşte 5 dakika kaynatın. Ardından ocaktan alıp ılınmasını bekleyin. Ilınan lavanta kürünü süzün.

Hazırladığınız lavanta suyunu saçlarınız temizse saçlarınızı bununla yıkayın ve yarım saat bekletin. Sonrasında yalnızca su ile saçlarınızı durulayın. Fakat eğer saçlarınız kirli veya yağlı ise öncelikle saçtaki kiri yeşil sabun veya şampuan ile temizleyin. Ardından hazırlamış olduğunuz lavanta suyuyla saçlarınızı yıkayıp yarım saat bekletin. Son olarak saçlarınızı yalnızca su ile durulayın.

Lavanta kürünü saçlarınıza haftada 1-2 sefer saçtaki dökülme durana dek uygulayın. Saç dökülmesi durduğunda ise bu kürü dökülme önleyici olarak arada kullanabilirsiniz.Harvard Üniversitesi bilim insanlarının yeni keşfi: Stres saç dökülmesi yapıyor

PROF. DR. AHMET MARANKİ’DEN CEVİZ KABUĞU İLE SAÇ DÖKÜLMESİNE ÇÖZÜM

Saç dökülmesini engellemek için 1 litre suyun içine 20 adet cevizin dış kahverengi kabuklarını atın ve kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan aldığınız ceviz kabuğu suyuyla saçlarınızı her gün sabah ve akşam 2 defa yıkayın. 

KARANFİL İLE SAÇ DÖKÜLMESİNİ DURDURABİLİRSİNİZ!

1 bardak sıcak suyun içine 10-15 tane karanfili atıp 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin.  Hazırlamış olduğunuz karanfil çayı ılındığında saç derinize masaj yaparak güzelce sürün. Bu kür düzenli kullanımda saçlardaki dökülmeleri durdurur. Etkisini gördüğünüzde çok şaşıracaksınız.

Harvard Üniversitesi bilim insanlarının yeni keşfi: Stres saç dökülmesi yapıyor

STRES NEDENLİ SAÇ DÖKÜLMESİNE İYİ GELEN YİYECEKLER NELERDİR?

Balık: Saçlar proteinden oluşur. Bu nedenle düzenli olarak protein tüketimi saç sağlığı için çok mühimdir. İçeriğinde yüksek omega-3 yağ asidi bulunan somon balığını düzenli tüketmeniz halinde saç kökleriniz güçlenir, düzenli balık tüketimi stres nedenli saç dökülmesini önleyecektir.

Ispanak:Ispanakta bulunan demir ve demir emilimine yardımcı olan C vitamini; saçlarda dökülmeyi engeller.

Süt ürünleri: İçeriğinde bol miktarda çinko bulunan süt, peynir ve yoğurt saç köklerinde keratin üretimini arttırarak saç ve saç diplerinin çok daha sağlıklı olmasına yardımcı olur ve saçlarda dökülmelerin önüne geçer.

Meyve: Meyvelerden portakal, mandalina ve greyfurt gibi yüksek C vitamin içerikli olanları tüketmek vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve buna bağlı olarak da saçların daha güçlü çıkmasını sağlar.

Kuruyemiş: Saç köklerinin güçlenmesi ve saç dökülmesinin önlenmesi için en etkili besin maddelerinden birisi Omega-3 ve omega-6 yağ asitleridir. Fındık, ceviz, üzüm çekirdeği ve kabak çekirdeği gibi içeriğinde yüksek oranda bu yağ asitlerinden bulunan kuru yemişleri düzenli tüketmeniz saç dökülmelerini engellemede etkilidir.

Bal: Balın saçta birçok farklı probleme iyi geldiği bilinmektedir. Balı besin olarak tüketmek dışında, biraz bal ve limonu karıştırıp saç maskesi olarak haftada bir kez uygulayabilirsiniz.  Bu maske düzenli kullanımda saçlarınızın güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Saç Dökülmesi Karşı Saç Dökülmesini Önleyen Yağlar Hangileridir? Tıklayınız

Koronavirüs sonrası saç dökülmesine dermatolog önerileri Tıklayınız

Saçlarım Çok Dökülüyor, Ne Yapayım? Suna Dumankaya’dan Doğal Maskeler Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.