2016-08-13 03:42:56 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:41

Haşlanmış Mısır Kaç Kalori, Kilo Yaparmı Yoksa Zayıflatırmı?

Uzmanlar yağsız, tuzsuz patlamış mısırı ve haşlanmış mısırı düşük kalorili, bol lifli, tahıl oranı yüksek, zayıflamaya yardımcı harika atıştırmalıklardan...

Haşlanmış Mısır Kaç Kalori, Kilo Yaparmı Yoksa Zayıflatırmı?

Mısır, B1 vitamini, B5 vitamini, C vitamini, folat, fosfor, lif ve manganezden oluşan oldukça faydalı bir yiyecektir. Uzmanlar yağsız, tuzsuz patlamış mısırı ve haşlanmış mısırı düşük kalorili, bol lifli, tahıl oranı yüksek, zayıflamaya yardımcı harika atıştırmalıklardan olarak tanımlıyor.

Polifenoller, serbest radikallerin hasarından hücreleri korumaya yardımcı olan antioksidanlardır. Scranton Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada, patlamış mısır çok büyük miktarda polifenol içerir. Polifenoller sağlık için de çok faydalıdır. Kan dolaşımını iyileştirir, sindirimi rahatlatır, pek çok hastalığı önler. Yapılan bazı bilimsel araştırmalar, polifenollerin, prostat ve meme kanseri dahil vücutta kanser riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Sual: Patlamış mısırın kalorisi yüksek mi, patlamış mısır kilo aldırır mı?

CEVAP

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Yusuf Yaşar'ın cevabı: (100 gr. yağlı ve tuzlu patlamış mısırda 450 kalori bulunur. Sinemalarda satılan orta boy patlamış mısırda 1000 kalori bulunur ki, günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000, erkeklerde 2200-2400 olduğu düşünüldüğünde evde yapılmayan, yağlı ve tuzlu patlamış mısırların kalorisinin ne kadar yüksek olduğunu görebiliriz.

100 gr. patlamış mısırı, yağsız ve tuzsuz olarak mikrodalgada patlattığımızda, 60-70 kalori yani bir ince dilim ekmeğe eş değer kalori miktarına gelir.)

Sual: Bugün diyete başladım, patlamış mısır yiyebilir miyim?

CEVAP

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Bahar Demirkıran'ın cevabı: (Yarım su bardağı yağsız tuzsuz patlamış mısırın kalorisiyle 1 ince dilim ekmeğinki aynıdır. Ekmek yerine alternatif olarak bu şekilde yiyebilirsiniz.)

Patlamış ve haşlanmış mısır kalori cetveli

  1. 100 gr. yağlı mısır 410 kalori
  2. 100 gr. yağsız 186 kalori
  3. 1 büyük tabak patlamış mısır 369 kalori
  4. 1 kase yağsız patlamış mısır 131 kalori
  5. 1 çay bardağı haşlanmış mısır 96 kalori (100 gr.)
  6. 1 su bardağı haşlanmış mısır 192 kalori (200 gr.)
  7. 1 adet orta boy haşlanmış mısır koçanı 99 kalori
  8. 1 adet küçük boy mısır koçanı 85 kalori

Prof. Dr. Banu Çaycı, (Patlamış mısır kilo verdirir mi?) sorumuzu şöyle cevaplıyor:

(1 kase yağsız patlamış mısır 162  kaloridir. Yağsız ve tuzsuz patlamış mısırın karbonhidrat değeri yüksektir, açlığı bastırır, ara öğünler için ideal atıştırmalıklar arasında yer alır.)

Sual: Diyet yaparken patlamış mısır yiyebilir miyim? Uzman diyetisyen olarak diyet listesinde patlamış mısır olmasını tavsiye eder misiniz?

CEVAP

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Dilara Koçak'ın cevabı: (1 su bardağı yağsız, tuzsuz patlamış mısırın kalorisi bir kalın dilim ekmekle aynıdır. Diyet yaparken 1 dilim ekmek yerine bazen 1 su bardağı yağsız, tuzsuz patlamış mısır tüketebilirsiniz. Patlamış mısırı kalorili hale getiren yağdır. Mısırı yağsız patlattığınızda gereksiz kalori almamış olursunuz.) 

Patlamış mısırdaki besin değerleri
Günlük lif ihtiyacı kadınlarda 25 gr, erkeklerde ise 38 gramdır. 100 gram patlamış mısır 15 gr. içeriği ile lif açısından zengin gıdalar arasında yer alır. Yapılan bilimsel araştırmalar lifli gıdaların kalp hastalığı, obezite ve tip 2 diyabet gibi birçok hastalık riskini azalttığını göstermiştir. Lifli besinler ayrıca zayıflamaya yardımcı olurlar ve sindirim sisteminin sağlığı için de çok önemli rol oynarlar. Keza 1 su bardağı haşlanmış mısır 4 gr. lif içeriğiyle de zayıflamaya yardımcı yiyeceklerdendir.

Patlamış mısır yüksek lifli, nispeten düşük kalorili ve enerji yoğunluğu düşük besinlerdendir. Tüm bunlar kilo verme dostu yiyeceklerde bulunması gereken özelliklerdir. Maryland Üniversitesinde yapılan bilimsel çalışmada, patlamış mısırın ve patates cipsin, yenildikten sonra tok tutma güçleri karşılaştırıldı. 15 kalorilik patlamış mısırın 150 kalorilik patates cipsi kadar doyurucu olduğu tespit edildiği görüldü.

100 gr patlamış mısırın içerisindeki besin değerleri şunlardır;

B1 Vitamini (Tiamin): RDI % 7.

Vitamin B3 (Niasin): RDI % 12.

B6 Vitamini (Piridoksin): RDI % 8.

Demir: RDI % 18.

Magnezyum: RDI % 36.

Fosfor: RDI % 36.

Potasyum: RDI % 9.

Çinko: RDI % 21.

Bakır: RDI % 13.

Manganez: RDI % 56.

Not: RDI, günlük mineral ihtiyacının % kaçını karşıladığını gösteren orandır.

Özetle şunu diyebiliriz ki, düşük enerji yoğunluğu, yüksek lif içeriği, tok tutucu olmasıyla yağsız, tuzsuz patlamış mısır, kilo vermeye yardımcı yiyecekler arasında yer alır.

Yoğurt Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

Kahve Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Süper Rejim Listesi Tıklayınız

Süt Mısırı Kaç Kalori, Kilo Yaparmı, Süt Mısırının Faydaları Neler? Tıklayınız

Haşlanmış Patates Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Şok Diyet Listesi Tıklayınız

Kabak Çekirdeği Kaç Kalori, Kilo Yaparmı, Yoksa Zayıflatırmı? Tıklayınız

Patates Kilo Yaparmı Ve Kaç Kalori? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Muz Kilo Aldırır mı, Muz Kaç Kalori? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Kuru Kayısı Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı Yoksa Kilo Verdirirmi? Tıklayınız

Mavi Kadın