2019-08-23 22:10:46 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:09

Haşlanmış Nohut Kalori Nohut Yemeği Kalori Etli Nohut Kalori Değeri

Nohut, besin değerleri açısından hayli zengin bir baklagildir. Aynı zamanda tokluk hissi vermesi, kişiyi uzun süre tok tutması dolayısıyla zayıflamak için ideal bir besindir. Bu nedenle özellikle fazla kilolarından kurtulmaya karar veren kişilerin beslenme programlarında sıklıkla yer

Haşlanmış Nohut Kalori Nohut Yemeği Kalori Etli Nohut Kalori Değeri

Nohut Kalori Miktarı Nedir Nohut Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı?

Nohut, besin değerleri açısından hayli zengin bir baklagildir. Aynı zamanda tokluk hissi vermesi, kişiyi uzun süre tok tutması dolayısıyla zayıflamak için ideal bir besindir. Bu nedenle özellikle fazla kilolarından kurtulmaya karar veren kişilerin beslenme programlarında sıklıkla yer verilmektedir.

Feridun Kunak Nohut ile Zayıflama

Doktor Feridun Kunak, doğru şekilde nohut tüketmenin formülünü açıklayarak birçok insanın fazla kilolarından kurtulmasına yardımcı olmuştur. Bu formülü uygulamak için öncelikle 3 su bardağı sirke ile 1 su bardağı nohut karıştırılır. Ardından buzdolabına konur ve bir gece bekletilir. Sabah uyandığınızda nohutların biraz şiştiğini göreceksiniz. Hazırlanan nohutlar, her öğünden önce 10 ila 15 tane kadar yenir. Hemen üzerine bir şişe maden suyu içilmesi gerekir. Bu sayede nohutlar midede iyice şişer ve kapladığı yer sayesinde uzun süreli tokluk hissi verir. Tüketilen yemek miktarı ile birlikte vücuda alınan kalori miktarı da azalacağı için kısa sürede ve aç kalmadan kilo vermek mümkün olmaktadır.

Nohut Kilo Aldırır mı?

Vücuda alınan kalori miktarı, yakılan kalori miktarından fazlaysa kilo artışı başlar. Bu nedenle kilo vermek isteyen kişilerin diyet listelerine sadık kalmaları ve porsiyonları arttırmamaları gerekir. Günlük kalori sayımınız izin veriyorsa 1 porsiyon nohut tüketebilirsiniz. Ancak almanız gerekenden fazla kalori aldıysanız nohutta kilo almanıza sebep olacaktır.

Nohut Kilo Verdirir mi?

Nohut, zengin besin değerleri ve uzun süreli tokluk hissi sağlaması nedeniyle kilo vermeyi hedefleyen kişilerin sık sık başvurduğu bir bakliyat türüdür. Nohutu düzenli olarak tüketmek kilo verilmesini sağlamaz. Ancak haftada 1 kez muhakkak tüketilmesi tavsiye edilir.

Sadece nohut tüketerek kilo vermek mümkün olmadığı için, haşlanmış nohut kilo verdirir mi gibi soruların yanıtlarıyla vakit kaybetmemek gerekir. Nohut, açlık hissini bastırdığı ve vücut direncini güçlendirdiği için kilo verme sürecinde önemli bir destekçi olur. Ancak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu diğer besin ögelerini de tüketmeniz ve doğru porsiyonda nohut yemeniz gerekmektedir.

Nohudun Kalorisi ve Besin Değerleri

100 gram nohutun içerisinde 78 gram karbonhidrat ve 10.1 gram protein vardır. Ayrıca demir, kalsiyum C, B1, B2 ve A vitamini de içerir.

Nohut Kalori Miktarıları

  1. 1 porsiyon nohut ta 350 kalori vardır. 
  2. 1 kase nohut yemeği: 193 kalori
  3.  1 kilo haşlanmış nohut: 346 kcal. 
  4. 1 porsiyon etli nohut: 428 kcal
  5. 1 kâse kuru nohut: 193 kcal
  6. 1 porsiyon nohut salatası 272 kcal.

Nohutu haşlayarak tüketmeyi tercih edersiniz daha sağlıklı, besleyici ve düşük kalorili bir seçim yapmış olursunuz. Bu yüzden kilo verme sürecinde sık sık haşlanmış nohut tüketilmesi tavsiye edilir. Haftanın bir öğününde haşlanmış nohut tüketerek diyet programınızın dışına çıkmamış ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin ögelerini karşılamış olursunuz.

Kalori sayımı yapan kişiler, evde nohut yemeği varsa yalnızca bir porsiyon (3- 4 yemek kaşığı dolusu) tüketmeye dikkat eder. Fakat genel olarak bir öğünde bir yemek tabağını doldurup yiyenlerin sayısı daha fazladır. Yemek tabağını tamamen dolduracak kadar nohut yemeği, ortalama 450 kcal değere sahiptir ve bu değer kilo vermek isteyen kişiler için hayli yüksektir. Bir porsiyon nohut yemeği tüketerek vücudunuzun günlük ihtiyaç duyduğu protein miktarını rahatlıkla karşılamış olursunuz. Bu nedenle porsiyonların arttırılmaması ve kalori sayımı yapmaya dikkat edilmesi gerekir. 

Diyet Nohut Yemeği Tarifi İçin Malzemeler

  1. 1 su bardağı nohut
  2. 2 adet kuru soğan(lezzeti soğan sağlıyor)
  3. 1 çorba kaşığı zeytinyağ
  4. 1 çay kaşığı tatlı toz kırmızı biber, isteğe bağlı pul biber, tuz

Üzerini 2 parmak geçecek kadar soğuk su (nohutunuzun cinsine göre su oranını ayarlayabilirsiniz)

Diyet yaparken yeterli miktarda baklagil tüketmek oldukça önemli. Oldukça lezzetli ve kalori miktarı düşük olan bu yemeği, baklagil salatalarına alternatif olarak hazırlayabilirsiniz.

Öncelikle yemeği yapmadan bir gece önce nohutları ıslatın. Ertesi gün bir düdüklü tencerenin içerisine ıslattığınız nohutları, pul biber ve toz kırmızı biber gibi damak tadınıza uygun olan baharatları, ince ince doğranıp hazırlanmış kuru soğanları ve soğuk suyu ekleyin. Tencerenin kapağını kapattıktan sonra 45 dakika kadar pişirin. Nohutların iyice yumuşamasını istiyorsanız biraz daha fazla pişirebilirsiniz. Ben, soğanların lezzetini kaybetmemesi için genellikle 45 dakika pişirmeyi tercih ediyorum. Yemeğin suyunu mümkün olduğunca az koymalısınız. Gayet pratik ve lezzetli bir tarif. Deneyecek herkese afiyet olsun diyorum. 

Mavi Kadın