Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-08-06 04:32:15 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:41

Haşlanmış Patates Kilo Aldırırmı, Zayıflatır mı, Kalorisi Kaç?

Google News

Patates tüm bu özellikleri ile zayıflamak isteyen kişiler için de ideal gıdalardandır.

Haşlanmış Patates Kilo Aldırırmı, Zayıflatır mı, Kalorisi Kaç?

Uzmanlar, insanların en az M.Ö 500 senesinden beri patates yediğini bildiriyor. Patates nispeten düşük kalorili, kolestrol ve yağ içermeyen, önemli miktarda C vitamini, potasyum, B6 vitamini ve demir muhtevalı bir yiyecektir. Haşlanmış ve fırınlanmış patates tüm bu özellikleri ile zayıflamak isteyen kişiler için de ideal gıdalardandır.

Kaliforniya Üniversitesi'nden Dr Tissa Kappagoda önderliğinde yapılan bilimsel çalışmada, kişiler çeşitli gruplara ayrıldı, bir kısmına düşük kalorili diyet programı uygulandı, bir kısmına ise glisemik indeksi yüksek veya düşük besinler verildi. Bir gruba da ne kalori kısıtlaması yapıldı, ne de glisemik indeks kısıtlaması getirildi. Tüm bu gruplara haftada 5-7 porsiyon patates yemesi bildirildi. 12. haftanın sonunda bu gruplarının hepsinin verdiği kiloların aşağı yukarı aynı olduğu görüldü. Uzmanlar araştırma sonucunda patatesin kilo aldırmadığı hatta zayıflamaya yardımcı olduğunu kanıtlamış oldu.

“Journal of the American College of Nutrition” tıp dergisinde 2014 yılında yayımlanan çalışmaya göre, beslenmesine patatesi dahil eden ve etmeyen, düşük kalorili diyet yapan kişilerin kilo kaybı karşılaştırıldı ve patatesin kilo aldırmadığı tespit edildi.

Patates Kalori Cetveli

  1. 100 gr haşlanmış patates 103 kalori
  2. 1 su bardağı haşlanmış patates 166 kalori
  3. 100 gr fırında pişmiş patates (kabuksuz) 92 kalori
  4. 100 gr. fırında pişmiş patates (kabuklu) 109 kalori
  5. 113 gr evde kızartılmış patates 150 kalori

Patatesi sağlıklı bir diyet programına dahil etmek isteyen kişilere patates yemek pek çok avantaj sağlar. Sağlıklı bir diyete patatesi ekleyip zayıflamak isteyen kişilere The European Food Information Council (Avrupa Gıda Bilgi Konseyi),patatesin mideyi tatmin eden bir besin olduğunu, kişiyi uzun süre tok tutup gereksiz kalori alımını önlediğini bildiriyor.

Mayo Klinik doktorları lif oranı yüksek yiyeceklerin kilo vermek isteyenlere mükemmel bir alternatif olduğunu bildiriyor. Lifli besinler tok tutucudur, bağırsakları çalıştırır ve yenilen yiyeceklerin yağ olarak depolanmasını önlemeye yardımcı olur. USDA (Amerikan Tarım Bakanlığı) 1 büyük fırınlanmış patatesin 6.5 gr. lif içeriği ile önemli lif kaynaklarından olduğunu bildiriyor. Fırınlanmış patates lif açısından zengin yapısıyla uzun süre tok tutar, sindirim sistemini çalıştırır ve şişkinliği giderir.

Patatesi zayıflama diyetine eklemenin mantıklı olmasının nedenlerinden biri de,patatesin önemli miktarda vitamin ve mineral içeriği sayesinde diyet yapan kişiyi vitamin eksikliğinden korumasıdır. Washington Eyaleti Patates Komisyonu 1 orta boy patatesin günlük C vitamini ihtiyacınının %45'ini karşıladığını, ayrıca B6, tiamin, folat ve niasin gibi vücudumuz için gerekli önemli vitaminler barındırdığını bildiriyor. Patateste ayrıca muzdaki kadar potasyum bulunur, patatesin içerdiği diğer mineraller ise demir, fosfor, magnezyum ve çinkodur.

Uzmanlar zayıflamak isteyen kişilerin glisemik indeksi yüksek olan gıdalardan uzak durması gerektiğini fakat patatesin bunda istisna olduğunu bildiriyor. Patates besin değerleri ve glutamat açısından zengin içeriği sayesinde kilo vermeye bile yardımcı olabilir. Haşlanmış veya herhangi bir şekilde pişmiş patates gibi bol miktarda glutamat içeren gıdaların tüketimi uzun süre tokluk hissi verir, iştahı tatmin eder ve kısa sürede zayıflamakta önemli rol oynar.

100 gr haşlanmış patates 103 kaloridir. Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda ortalama 1800-2000 erkeklerde ise 2200-2400'dür. Patates tok tutucu, kilo almayı önleyen bir besin olmasına rağmen şayet beslenmenize patatesi ekleyip günlük kalori ihtiyacından daha çok kalori alırsanız, değil kilo vermek kilo almaya başlarsınız. 

Patates Diyeti İle Haftada 6 Kilo En Hızlı Kilo Verdiren Diyet Tıklayınız

Haşlanmış Patates Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Şok Diyet Listesi Tıklayınız

Salatalık Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatır mı, Salatalık Kaç Kalori? Tıklayınız

Kuru Kayısı Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı Yoksa Kilo Verdirirmi? Tıklayınız

Üzüm Kilo Yaparmı Ve Üzüm Kaç Kalori? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Bulgur Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatır mı? Bulgur Kalori Cetveli Tıklayınız

Nar Zayıflatırmı, Kilo Yaparmı, Kaç Kalori Ve Nar Diyeti Listesi Tıklayınız

Haşlanmış Patates Kilo Aldırırmı, Zayıflatır mı, Kalorisi Kaç?

 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.