15 Ağustos 2022, Pazartesi 06:21

Haşlanmış yumurtanın besin değeri, sağlığa 9 faydası ve zararları

Haşlanmış yumurtanın besin değeri, sağlığa 9 faydası ve zararları

Haşlanmış yumurta; yüksek kaliteli protein,  A, D, E, B12 gibi vitaminler ve folat, demir, selenyum, riboflavin, kolin ve antioksidanlar lutein ve zeaksantin gibi besin maddeleri içerir. Bu besinler kas kütlesi oluşturmaya, metabolik hızı artırmaya, beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye, sizi kalp hastalığından ve makula dejenerasyonundan korumaya , hormon üretmeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Yumurta ihtiyacınız olan hemen hemen her besinden bir miktar içeren, dünyadaki en besleyici yiyecekler arasında yer alır. Özellikle haşlanmış yumurta çok sağlıklı bir besindir. Makalemizde haşlanmış yumurtadaki besin değerleri, haşlanmış yumurtanın faydaları ve zararları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

1 ADET HAŞLANMIŞ YUMURTANIN BESİN DEĞERİ, HAŞLANMIŞ YUMURTADA BULUNAN VİTAMİN VE MİNERALLER NELERDİR?

 1. Kalori: 77
 2. Karbonhidrat: 0.6 gram
 3. Toplam yağ: 5,3 gram
 4. Kolesterol: 212 mg
 5. Protein: 6.3 gram
 6. D Vitamini: 1 mg
 7. A Vitamini: 80 mg Günlük ihtiyacın %8’i
 8. Folat: Günlük ihtiyacın %5'i
 9. Protein: 6 gr. Günlük ihtiyacın %12’si
 10. B5 Vitamini: Günlük ihtiyacın %7'si
 11. B12 Vitamini: Günlük ihtiyacın %9'u
 12. B2 Vitamini: Günlük ihtiyacın %15'i
 13. Biotin: 11 mg Günlük ihtiyacın %15’i
 14. Fosfor: 99 mg. Günlük ihtiyacın %14’ü

 1. Riboflavin: 0,2 mg Günlük ihtiyacın % 15 ‘i
 2. İyot: 28 mg. Günlük ihtiyacın %20’si
 3. Kolin:150 mg. Günlük ihtiyacın %25’i
 4. Selenyum: 15 mg. Günlük ihtiyacın %22'si Selenyum kanserle savaşan bir antioksidandır.
 5. Yumurta ayrıca yeterli miktarda D vitamini, E vitamini, K vitamini, B6 vitamini, kalsiyum ve çinko içerir.
 6. Çinko bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur.
 7. Fosfor: 86 mg Fosfor, sağlıklı kemik ve dişler için yardımcı olur.
 8. Selenyum: 15.4 mcg

HAŞLANMIŞ YUMURTANIN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

 1. Texas Tech Üniversitesi Beslenme Bilimleri Bölümü’nden Dr. Allison Childress yumurtanın, dokuz temel amino asidin tümüne sahip, yüksek kaliteli bir protein kaynağı olduğunu, yumurtanın ayrıca A vitamini, D vitamini, E vitamini ve çinko dahil 18 vitamin ve mineral içerdiğini bildiriyor.
 2. Proteinler vücudumuzun yapı taşlarıdır. Bir yumurta 6.5 gram protein içerir. Yumurta gibi yüksek proteinli gıdalar kişiyi uzun süre tok tutarak zayıflamaya yardımcı olurlar.
 3. Kanser riskini düşürür. Alberta Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmada, yumurtanın antioksidan içeriği sayesinde kanser riskini azalttığı ve kardiyovasküler hastalıkları önlediği görülmüştür.

 1. Yumurtada bulunan antioksidanlar, yani lutein ve zeaksantin, retinanın göz pigmentlerinde bulunur. Bu antioksidanlar retinadaki hücre hasarını önler ve makula dejenerasyonu riskini azaltır. Göz sağlığını korumaya yardımcı olur.
 2. Omega-3 yağ asitleri, B12 ve D vitaminleri ve kolin açısından zengin olan beyin için harika bir besindir. Beyin gücünü artırır, yaşa bağlı bunama riskini azaltır. Yumurtada bulunan kolin, çeşitli metabolik ve sinirsel faaliyetlerde önemli rol oynar. B12 vitamini beynin düzgün çalışması için gereklidir. Bu besinin eksikliği, Alzheimer hastalığını tetikler.
 3. Yumurta, kasların yapı taşı olan protein bakımından zengin olduğu için kas gelişimi için mükemmel bir besin olarak kabul edilir.

 1. Meme kanserine yakalanmayı önler. Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, yumurta tüketmenin meme kanseri riskini azaltabileceğini gösterdi. Yumurtadaki kolin de meme kanseri riskine karşı koruyucudur.
 2. Ruh halinizi iyileştirir. Yüksek  B12 vitamini içeren yumurta, ruh halinizi iyileştirmeye ve stresi uzak tutmanıza yardımcı olabilir. Zihinsel ve duygusal sağlığınızı destekleyen B6 vitamini ve folat gibi bir dizi başka B vitamini türlerini içerir.
 3. Yumurta fosfor, D vitamini ve kalsiyum içerdiğinden kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlü tutmanıza yardımcı olur.

HAŞLANMIŞ YUMURTANIN ZARARLARI NELERDİR?

Sık sık ve çok fazla yumurta yemek kolesterolü yükseltebilir. Ayrıca ciltte kızarıklık, kaşıntı, şişkinlik gibi alerji belirtilerine neden olabilir.

Her ne kadar yumurta düşük kalorili olsa da, günlük kalori ihtiyacını aşacak şekilde çok miktarda yumurta tüketmek kilo almaya neden olabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT