10 Nisan 2020, Cuma 07:15

Havlular Nasıl Yıkanır Nasıl Yumuşak Olur?

Havlular Nasıl Yıkanır Nasıl Yumuşak Olur?

Havlular Hangi Programda Kaç Derecede Yıkanır?

Havlular, günlük hayatımızda sıklıkla kullanmakta olduğumuz özel eşyalarımızdan biridir. El, yüz kurulamakta ve diğer pek çok amaç doğrultusunda sürekli kullanıldığı için, havluların daima temiz olması gerekmektedir. Havlular sık aralıklarla uygun sıcaklık ve programda yıkanmalıdır.

Mikrop ve bakterilerin havlularda barınmasını istemiyorsanız onları periyodik olarak yıkamanız gerekmektedir. Örneğin daha duştan çıkar çıkmaz havlu ile vücudunuzu kuruladığınızda bile, ölü deri hücreleriniz havlunuza yerleşecektir. Havlunun yapısına geçen bu hücreler, ortamdaki nemin de etkisiyle mikropların çoğalmasına yol açacaktır. Bundan dolayı havluların her hafta veya birkaç kullanımda bir kez yıkanması önerilir. Kullandıktan sonra mutlaka havlunuzu tam olarak kuruyabilmesi için düzgün bir şekilde asmalısınız.

Renkli Ve Beyaz Havlular Kaç Derecede Yıkanır?

Beyaz havluların 60 derecede, renkli havluların ise 40 derecede yıkanması doğru olacaktır. Bu ölçüler, havlularınızın tertemiz olmasını sağlama konusunda tam anlamıyla kâfî gelecektir. Bilhassa renkli havluları 40º’nden daha yüksek bir programda yıkamanız, havlularda leke ve izlerin kalmasına sebep olacak ve üstelik giysilerinizin çekmesine ve küçülmesine yol açacaktır.

Gereğinden çok deterjan kullanmak, havluların sertleşmesine neden olur ve eğer tam olarak durulanmazsa küf ve bakterilerin de üremesine zemin hazırlanır. Havlular yıkanırken tavsiye edildiği ölçüde deterjan kullanılmalı ve aşırı deterjan koymaktan sakınılmalıdır. Bu sâyede hem deterjanlar daha tasarruflu kullanılmış olur hem de havlularınız temizliğinden ve yumuşaklığından bir şey kaybetmez.

Havluları Yıkarken Uyulacak Püf Noktaları Nelerdir?

Havlularınızın pamuk gibi olmasını istiyorsanız, her markette bulabileceğiniz yumuşatıcı ürünler sizin için en iyi çözüm olacaktır. Yapmanız gereken tek şey, çamaşır makinesinin yumuşatıcı bölmesine bildirilen ölçülerde yumuşatıcı eklemektir.

 1. Makineye atmadan evvel havlularınızı renklerine göre gruplandırın. Renkliler ve beyazlar olarak ayırın.
 2. Havluların etiketinde yazılı olan yıkama yönergelerine dikkat edin. Çünkü havluların kenarlarında bulunan dantel ve benzeri işlemelerin, aşırı sıcaklıktan zarar görme ihtimali vardır.
 3. Havluları toplu olarak yıkamanız daha uygundur.
 4. Havlularınız çok kirlendiyse ön yıkama yapmanızı tavsiye ederiz.
 5. Yumuşatıcıların renkli havlularınızda renk değişimine sebep olabileceğini unutmayın.
 6. Şebeke suyunun kullanımı, havlularınızı sertleştirebilir. Havluların yıkanmasında beyaz sirke kullanılabilir.
 7. Renkli ve işlemesiz havlular 50-60 derece sıcaklıkta yıkanabilir. Beyaz ve işlemesiz havluların ise, 90-95 derece sıcaklıkta yıkanması idealdir.
 8. Havlular yıkandığında vakit kaybetmeksizin hemen asılmalıdır.
 9. Beyaz havlularınızı 60 derecede yıkamanız önerilir. Kullanılacak deterjan oranının, suyun sertlik derecesiyle orantılı olarak ayarlanması tavsiye edilir. Aynı zamanda yumuşatıcının da daha az kullanılması önerilir.
 10. Eğer yumuşatıcı kullanmadıysanız havlularınız yıkanırken büyük ihtimalle sertleşecektir. Kuruyunca havlunun ters yöne doğru fırçalanması, sertleşmiş olan havlunun yumuşamasını sağlayacaktır.
 11. Devamlı aynı havlunun kullanılması da havluların kullanım süresinin azalmasına yol açmaktadır. Bunun için 4 set havlu bulundurmanız ve bunları sırayla kullanmanız daha doğru olacaktır. Bu sayede havluların her biri 2 hafta arayla kullanılmış olacak ve buna bağlı olarak kullanım süresi de uzayacaktır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT