10 Ağustos 2022, Çarşamba 04:18

Havyarın sağlığa 7 faydası: Bağışıklığı güçlendiriyor, Alzheimer’ı önlüyor…

Havyarın sağlığa 7 faydası: Bağışıklığı güçlendiriyor, Alzheimer’ı önlüyor…

İçerdiği vitaminler, besleyici özelliği ve çeşitli faydaları ile bilinen havyar yüksek fiyatı ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Peki dünyanın en pahalı yiyecekleri arasında bulunan havyar nedir? Havyarın sağlığımıza faydaları neler? Havyar nasıl elde edilir ve nasıl yenir? İşte tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

TV8 ekranlarında yayınlanan MasterChef 2021 yarışma programında şefler, yarışmacılardan havyar kullanarak yemek hazırlamalarını istedi. Bunun üzerine yarışmacıların hazırlamış olduğu havyara ilgi arttı. MasterChef programı ile gündeme gelen havyar hakkında. ‘Havyar nedir?’ Havyar nasıl yenir?’ gibi soruların yanıtı merak edildi. İşte havyar hakkında merak edilen tüm detaylar…

HAVYAR NEDİR?

Halk arasında oldukça yüksek fiyatı ile bilinen havyar her türlü dişi balığın yumurtasına verilen isimdir.  Ancak bazı balıkların yumurtaları diğer balık yumurtasına göre daha değerlidir. Bu balıklar dişi mersin balığı ve çiroz balığıdır. Havyar elde etmek için önce mersin ve çiroz balığı canlı olarak yakalanır ve içlerinden yumurtaları çıkarılır. Ardından karınları dikilir ve tekrardan suya bırakılır. Havyarlar tuzlanır kutulanır. Yüksek fiyat biçilen havyarlar tüm dünyaya satılır. Havyar siyah, kırmızı türleri ile bilinse de gri, beyaz ve kahverengi türleri de mevcut. Ancak lezzet bakımından siyah ve kırmızı havyarın yerini tutmaz. Bilinen en iyi iki havyar türü şöyle:

Siyah Havyar

Siyah havyar nadir üretildiğinden çok değerledir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde üretilir ve ticareti yapılır. Siyah havyarın en pahalı cinsi, beluga havyarıdır.

Kırmızı Havyar

Kırmızı havyara ise daha sık rastlanılır. Siyah havyara göre daha düşük besin değerine sahip. Ülkemizdeki çeşitli balık türlerinden kırmızı havyar elde edilir.

HAVYAR NASIL YENİR?

İnsan sağlığı açısından önemli olan havyarı, çeşitli şekillerde tüketmek mümkün. Havyar nasıl yenir? Sorusu hakkında bilgi vermeden önce şu konuda uyarıda bulunalım; havyar hakkında bilinmesi ve unutulmaması gereken rakam 5’tir. Satın alınan havyarın paketi açılmadan 5 hafta, paketi açıldıktan sonra ise 5 gün içerisinde tazeliğini kaybetmesi nedeniyle 5 kuralını unutmamanız sağlık açısından yararınıza olacaktır. Bununla birlikte havyar muhakkak buzdolabında muhafaza edilmeli. Havyarın derin dondurucuda saklamaya uygun bir ürün olmadığını da söylemeden geçmeyelim. Çünkü buzu çözüldüğünde hem lezzet olarak hem de görüntü olarak özelliğini kaybedecektir. Şimdi gelelim havyarın nasıl yenileceğine:

Havyarı sade tüketebileceğiniz gibi kremalarla, salatayla, yemeklerle, limonla ve soğanla birlikte yiyebilirsiniz. Bir başka alternatif olarak kahvaltılarda hafif kızarmış ekmeğe tereyağı sürüp üzerine de havyar koyabilirsiniz.

HAVYAR FİYATI NEDİR?

Protein ve vitamin açısından son derece zengin olan havyar, sağladığı faydalarla olduğu kadar pahalı fiyatıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Havyar elde etmek için; balık yakalanır, karnı kesilir, içerisinden yumurtası alınır, tekrardan karnı dikilir ve denize atılır. Bu şekilde aynı balıktan 3-4 defa havyar elde edilir. Havyarın oluşma ve çıkarılma aşamasının zahmetli olması da fiyatının bir hayli yüksek olmasına yol açmakta. Piyasada satılan kaliteli siyah havyarın kilogramı ortalama 15.000 dolar civarındadır. Bu nedenle havyar, oldukça küçük porsiyonlarda hatta adetle tüketilir.

HAVYAR FAYDALARI NELERDİR?

A, C, E vitaminleri ve protein bakımından zengin olan havyarın sağlığa olan faydaları saymakla bitmiyor. Havyarın vücut sağlığına olan faydaları şöyle:

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Omega 3 ve diğer temel yağlar bakımından zengin olan havyar, bağışıklık sistemini güçlendirir. Yapılan araştırmalar siyah havyarın, günlük ihtiyaç duyduğumuz temel yağın 1000 miligramını karşıladığı yönünde.

HASTALANMAYI ÖNLER

Havyarın içerisinde bol miktarda mineral bulunur. Vücut sağlığı için önemli olan havyarın içerisinde özellikle soğuk algınlığı, grip, nezle gibi mevsimsel hastalıklara iyi gelen çinko minerali bulunur. İhtiva ettiği çinko minerali sayesinde mikroplara karşı antikor üretir ve vücudu virüslere karşı dirençli kılar.

BEYNİ GÜÇLENDİRİR

Havyar B12 vitamini içeriği sayesinde, kişinin zihnini kuvvetlendirerek beyin gelişimini destekler. Hatta yapılan araştırmalara göre, düzenli olarak tüketilen havyar Alzheimer hastalığının bile önüne geçiyor. Bu nedenle özellikle 40 yaşından sonra düzenli olarak havyar tüketilmesi tavsiye ediliyor.

CİNSEL GÜCÜ ARTTIRIR

Yüksek enerji verici özelliği ile bilinen havyar, afrodizyak besinlerden olduğundan cinsel gücü de artırıyor. Erkeklerin cinsel sorunlarının çözülmesine yardımcı oluyor. Özellikle siyah havyar erkeklerde sperm sayısını arttırır ve kaliteli sperm üretimini destekler. Bununla birlikte cinsel istek ve libido arttıran ilaçların içerisinde de havyar olduğu biliniyor.

CİLDE İYİ GELİR

Havyar aynı zamanda cilde olan muhteşem faydaları ile de bilinir. İçerdiği A vitamini, cilt elastikiyetini arttır ve cilt hücrelerini yeniler. Zengin içeriği sayesinde ciltteki ince kırışıklıklara savaşır ve cildin daha parlak, canlı görünmesini destekler. Pek çok kozmetik firması da havyarın bu özelliğinden yararlanmakta. Piyasadaki birçok kozmetik ürünün üretiminde havyar kullanıldığı biliniyor.

GECE KÖRLÜĞÜNÜ ENGELLER

Havyarın faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle ışığın az olduğu ortamda görme problemi yaşayan kişilere ya da görme duyusunu kısmen kaybeden hastalara havyar tüketmesi tavsiye edilir. Havyar içerdiği retinol sayesinde gece körlüğünün de önüne geçer ve görme duyusunu kuvvetlendirerek göz sağlığını korur.  

HALSİZLİĞE İYİ GELİR

Yüksek besin değerine sahip olan havyar yorgunluk ve halsizlik karşısında da oldukça etkili. Havyar içerdiği zengin mineraller ve protein sayesinde kişiye doğal enerji verir. Kendisini sürekli yorgun hisseden kişiler havyar tüketerek, halsizliğin önüne geçebilir.

HAVYAR NASIL ELDE EDİLİR?

Çeşitli balık türlerinin yumurtalarının alınması ile elde edilen havyarın, asıl değerli olanı taze balık yumurtalarıdır. Havyar elde etmek için balık yakalanır. Karnı kesilir. İçerisinden havyar adı verilen yumurtalar çıkarılır. Ardından kesilen karnı dikilir ve balık tekrardan suya bırakılır.  Bu şekilde bir balıktan 3-4 defa havyar elde etmek mümkün.

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT