Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Hayat kalitesini düşürüyor, solunum problemlerine yol açıyor! Psikolojik faktörlerin yanı sıra çevresel nedenler de etkiliyor

Mavikadin>Sağlık>Hayat kalitesini düşürüyor, solunum problemlerine yol açıyor! Psikolojik faktörlerin yanı sıra çevresel nedenler de etkiliyor

Gece sık sık uyanmanın birçok nedeni olabilir. Bu durumda psikolojik faktörlerin yanı sıra çevresel ve fizyolojik faktörleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Tuba Erdoğan konu hakkında bilgiler paylaştı...

Uyku düzenini sağlamak için bir sağlık profesyonelinden yardım almanız tavsiye ediliyor...
Uyku düzenini sağlamak için bir sağlık profesyonelinden yardım almanız tavsiye ediliyor...

Psikiyatri Uzmanı Dr. Tuba Erdoğan geceleri sık sık uyanmamızla alakalı bilgiler verdi... Dr. Tuba Erdoğan psikolojik faktörlerin yanı sıra çevresel ve fizyolojik faktörleri de unutmamız gerektiğini ifade ediyor. 

GECE SIK SIK UYANMADAKİ FAKTÖRLER:

 - Stres ve Anksiyete: Zihinsel sıkıntılar stres ve anksiyete uyku durumunuzun bozulmasına neden olabilir. Gece sizi meşgul eden düşünceler uykunuzun bölünmesine yol açar.

- Depresyon: Uykunun en büyük düşmanlarından biri de depresyondur. Gece boyu uyanmaya yol açabilir. 

- Uyku Bozuklukları: Gece sıkça uyanmaya neden olan şeylerden biri de uyku apnesidir. Bu türde ki bozukluklar solunumun düzensizleşmesine neden olur. 

- İlaç ve madde kullanımı: Kullanılan bazı madde ve ilaçlar uykunun kalitesini bozabilir.

- Ağrı ve farklı rahatsızlıklar: Fiziken çekilen ağrı ve rahatsızlıklar gece sık sık uyanmanıza neden olabilir. Sürekli devam eden ağrı ve hastalık hali uyku kalitesini maalesef ki kötü anlamda etkileyecektir. 

Hayat kalitesini düşürüyor, solunum problemlerine yol açıyor!  Psikolojik faktörlerin yanı sıra çevresel nedenler de etkiliyor

- Çevresel faktörler ve içsel saat: Çevresel faktörler ve içsel saat (sirkadiyen ritim) uyku düzeninin bozulmasına yol açabilir. Gürültülü ortam, sıcaklık, ışık durumu uykuyu bölmeye neden olan faktörler arasındadır. 

- Uyku Hijyeni:  Uyku rutinini bir düzene sokmak önemlidir. Eğer rutin oluşturulmamışsa uyuma alışkanlıkları gözden geçirilmelidir. Tam teri olan durumlarda da gece uykularının bozulması çok normaldir. 

Uyku düzenini sağlayamamak veya koruyamamak hayat kalitenizi kötü anlamda etkileyecektir. Bu duruma çözüm bulmak için bir sağlık profesyonelinden yardım almanız tavsiye ediliyor. Uyku uzmanları dışında psikologlar da sağlıklı bir uyku için neler yapılmasını söyleyebilir. 

UYKU DÜZENİNİ SAĞLAMAK İÇİN İPUÇLARI

- Uyku için bulunduğunuz odanın serin ve havadar olması gerekir. Isının sabitlenmiş olması da çok önemlidir. 

- Her sabah aynı saatte uyanmak uykuyu düzene sokmaya yardımcı olacaktır.

- Yatma saatini de bir düzene sokmak çok önemlidir. 

- Gündüz uyuyorsak bunu hayatımızdan çıkarmalıyız. 

- Düzenli yapılan egzersizler uyku düzenini korumaya yarayacaktır. Yatma saatinden yaklaşık 3-4 saat önce yorucu aktivitelere son vermek önemlidir. 

- Yatak odası sesten arınmış olmalı.

- Uyku saatine yakın yemek yemekten kaçınmalı.

- Yatma saatine yakın gazlı ve alkol içeren içecekler içilmemeli.

- Uyku haline geçilemiyorsa zorlamamalı. 

- Yatmadan önce solunum egzersizi yapılabilir. 

 
  

Kaynak : Mavi Kadın, kolanhastanesi.com.tr
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...