Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
20-11-2023 17:10 | Güncelleme : 20-11-2023 17:36

Her 13 kişiden birinde görülüyor! Sabahları bu şekilde uyanıyorsanız dikkat

Google News

Gece başımızı yastığa koyduğumuzda ne kadar halsiz ve yorgun olmuş olursak olalım sabaha daha iyi ve dinç uyanmak isteriz. Ancak bu her zaman mümkün değildir. Yapılan araştırmaya göre her 13 kişiden biri güne baş ağrısıyla birlikte başlıyor. 

Sabah baş ağrıları ile uyanmak kronik hale geldiğinde migren ya da gerilim tipi baş ağrısına işaret etmektedir
Sabah baş ağrıları ile uyanmak kronik hale geldiğinde migren ya da gerilim tipi baş ağrısına işaret etmektedir

Güne kötü bir baş ağrısı ile başlamayı kimsenin istemeyeceğini düşünüyoruz. Altında yatan sebepler kişiden kişiye değişse de bu durum genellikle kötü bir duruma işaret etmiyor. Örneğin önceki günden yediğiniz bir yiyecek ya da yetersiz sıvı alımı gibi durumlar baş ağrısına neden olabilir.

Baş ağrısı ile uyandığınız günlerin sayısı her geçen gün artıyorsa mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki her 13 kişiden biri güne baş ağrısıyla uyanıyor. Sabahları baş ağrısıyla uyanmanın nedenleri: 


UYKU APNESİ 

Nörolog Nasima Shadbehr'e göre sabah baş ağrıları ile uyanmak kronik hale geldiğinde migren ya da gerilim tipi baş ağrısına işaret etmektedir. 

-Migren genel olarak başın bir tarafında zonklayan ağrının yanı sıra ışığa karşı da hassasiyet olarak kendini gösterir. Ayrıca bu duruma ek olarak kişide mide bulantısı görülebilir. 
-Gerilim baş ağrıları olarak başınızın etrafında sıkı bir baskı hissi olur. Anksiyete veya depresyon haliniz varsa bu durumu sık sık yaşayabilirsiniz. 

Baş ağrısı türünüz hangisi olursa olsun bu durum uyku apnesinden kaynaklanabilir. Uyku apnesi uyku halindeyken nefesinizin durup başladığını anlatan bir durumdur. 

Tek başına uyuyan kişilerde uyku apnesinin fark edilmesi oldukça zordur. Ancak yanınızda eşiniz varsa uyku halindeyken nefesinizin kesildiğini veya tuhaf boğulma sesleri çıkardığınızı söyleyecektir. Ayrıca yüksek sesle horlama şikayetiniz olabilir. Bu durumlar uyku apnesinin belirtileridir. 
 
Uzmanlar bu hastalıktan muzdaraip olduğunuzu gösteren diğer işaretleri şu şekilde sıralıyor:

Uyku uyunmasına rağmen yorgun olmak
Konsantre olamamak veya zorlanmak
Ruh hali değişimleri yaşamak
Baş ağrısıyla uyanmak

 

GECELERİ DİŞ GICIRDATMA

Baş ağrısıyla uyanmanın diğer nedenlerinden biri de gece boyu diş gıcırdatmasıdır. Birçok insan bu davranışının farkında bile değildir. Bu alışkanlık çenede fazlasıyla gerginliğe yol açar ve sabahları baş ağrısıyla uyanmaya neden olur. 

Diş gıcırdatmasının belirtileri arasında şunlar olabilir:

Çenede ağrı
Yüzde, boyunda ve omuzda ağrı hissi
Baş ağrısı
Rahatsız uyku uyumak
Kulak ağrısı yaşamak 
Dişlerde kırılma
 

Her 13 kişiden birinde görülüyor! Sabahları bu şekilde uyanıyorsanız dikkat

UYKU KALİTESİNİN DÜŞÜKLÜĞÜ

Yetişkin insanların hayatlarının bir noktasında uykusuzluk yaşaması çok normaldir. Uyku uyurken çekilen zorluklar gece uyanmaya neden olabilir. Bu nedenle de uyandıktan sonra yorgun hissetmek olağan bir durumdur.

Dr. Shadbehr'e göre uykuyla baş ağrısı arasında bir ilişki vardır. Kötü uyku uyumak baş ağrısına yol açabilir. Düzene sokulmuş ve iyileştirilmiş uyku kalitesi baş ağrılarının azalmasına yardımcı olur. 

Uzmanlar bu konuyla alakalı olarak aynı saatte yatıp kalkılmasını öneriyor. Ayrıca uykudan önce kitap okumak ya da banyo yaparak dinlenmek, düzenli egzersiz yapmak tavsiye ediliyor.  
 
Uyku sorununuz aylarca sürüyorsa mutlaka bir uzmandan yardım almanız öneriliyor. 

AĞRI KESİCİLERİ ÇOK FAZLA KULLANMAK

Ağrı kesici ilaçlar çok uzun süre kullanıldığında baş ağrılarına neden olabilir. Dr. Shadbehr, bu durumdan muzdarip kişilerin ağrı kesicileri ayda en fazla 10 gün kullanmasını öneriyor. 


YEDİKLERİNİZ VEYA İÇTİKLERİNİZ

Journal of Headache and Pain dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre gıda alerjileri ve hassasiyetleri baş ağrısına ve migrene yol açabilir. 

2020 yılında Nutrients dergisinde yayınlanmış bir araştırmaya göre; işlenmiş gıdaların baş ağrısına neden olduğu ortaya çıktı. 

Aynı zamanda kahvenin de sabahki baş ağrısına neden olduğu düşünülüyor. Gün içinde her zaman aldığınız enerjiyi alamıyorsanız vücudunuz bunun yokluğunu hissedecektir.

Bu öğleden sonra kahveden uzak durmanız ve kafeinden kaçınmanız gerektiğine dair bir işarettir.


KAYGI VE DEPRESYON

Sabahları dahil olmak üzere yaşanan baş ağrılarının bir nedeni de anksiyete veya depresyondan muzdarip olmaktan kaynaklıdır. 

Dr. Shadbehr'e göre; migreni olan kişilerin depresyon veya anksiyete yaşama riskleri daha fazladır. 


BEYİNDE TÜMÖR OLMASI

Sabah yaşadığınız baş ağrıları beyin tümörünün yaptığı basınçtan kaynaklı olabilir. 

Cancer Research UK, aşağıdaki belirtilerin beyin tümörüne işaret edebileceğini söylüyor:

Gece baş ağrısından uyanma
Daha önce olmayan ağrılar yaşamak
Yanıp sönen ışıklar ya da kör noktalar görme gibi göz sorunları
Birkaç hafta içinde belirtilerin daha da kötüye gitmesi

Kaynak : sabah.com.tr/roza
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.