23 Eylül 2021, Perşembe 08:41

Her Gün 100 Kere İp Atlamak Zayıflatır Mı Kaç Kalori Yaktırır?

Her Gün 100 Kere İp Atlamak Zayıflatır Mı Kaç Kalori Yaktırır?

En etkili egzersizlerden biri de ip atlamaktır. İp atlamak vücudu zinde tutar ve kalori yakımını destekler. Bölgesel yağ yakımının en pratik yöntemlerinden biri olan ip atlama, tüm vücudun çalışmasına yardımcıdır özellikle karın kaslarını çalıştırarak yağ yakımını hızlandırır.

100 Kere İp Atlamak Kaç Kalori Yakar?

Her gün 100 kere normal bir hızda 100 kere ip atlamak, ortalama 60 kalori yakmanızı sağlayacaktır. Hızlı ve tempolu bir şekilde 100 kere ip atladığınızda yaklaşık 90 kalori yakmış olursunuz. Ancak şunu da belirtelim ki kalori yakımını etkileyen en büyük faktörlerden biri de ip atlarken zıplama aralığınızın sıklığıdır.

Örneğin; kilosu 60 olan bir kimse 1 saat boyunca yavaş tempoda ip atladığında ortalama 472 kalori yakacaktır. Ancak yine 60 kilo olan biri bu sefer hızlı tempoda 1 saat boyunca ip atladığında 708 kalori yakmış olacaktır.

İp Atlamak Zayıflatır Mı?

İp atlayarak sağlıklı bir şekilde kalori yakmanız hatta bölgesel zayıflamanız tabi ki mümkündür.  Aynı zamanda maliyet bakımından da herkes için uygun olan ip atlama zayıflamanızı sağlayan en etkili yöntemlerden biridir. İp atlama vücudumuzdaki kasların aktif çalışmasını sağladığından bütün spor antrenmanlarında yapılan bir egzersizdir.

İp Atlamak Kilo Verdirir Mi?

İp atlamak vücuttaki tüm kasları çalıştırdığından kilo vermeye yardımcı olur. Ancak unutulmaması gerekir ki zayıflamak için tek başına ip atlamak etkili olmayacaktır. Kilo vermek isteyen bir kişi bu süreçte sağlıklı bir beslenme programına uymalı ve düzenli olarak ip atlamalıdır.

Her gün düzenli olarak ip atlamalı, ip atlamaya başlarken önce ısınma hareketleri yapmalıdır. Ardından uygun bir ortamda belli bir zaman dilimi içerisinde ve doğru zıplama şekliyle ip atlamalıdır. Zıplayarak yaptığınız bu egzersiz aynı zamanda dengede durmanıza yani vücudunuzun koordinasyonunu artmasına ve düzenli nefes alışverişine yardımcı olmaktadır. İp atlarken sadece parmak uçlarınızda durarak zıplamaya özen göstermelisiniz. Dümdüz karşıya bakmalı ve düzenli bir şekilde nefes alıp vererek sağlıkla kalori yakımını gerçekleştirebilirsiniz.

İp Atlamak Ne İşe Yarar?

  • İp atlama esnasında tüm vücudun kaslarını çalışacağından aynı zamanda mutuluk yani endorfin salgısını arttırır. Böylece ip atlamak stresten uzaklaşmayı sağlar ve mutluluğu arttırır.
  • İp atlamak kalp atışını hızlandıran bir egzersizdir. İp atlama esnasında, kalbe kan pompalanır ve vücudun oksijeni yeterli bir şekilde kullanmasına yardımcı olarak kalp ve dolaşım sisteminin düzenli çalışmasını destekler. Aynı zamanda ip atlamak akciğer sağlığına iyi geldiğinden akciğer sistemini de aktifleştirecektir.
  • İp atlama esnasında bacaklarda meydana gelen kasılma hareketleri, bacak kaslarını geliştirme konusunda oldukça etkilidir. Alt bacakları baldırları ve kalça kaslarını kuvvetlendirerek daha sıkı bir bacak yapısına sahip olmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda kalçanın şekillenmesini sağlar.
  • İp atlamanın en muhteşem faydası da bölgesel zayıflamayı sağlayan bir egzersiz olmasıdır. İp atlama göbeğinden veya baseninden muzdarip kişiler için çok etkili yağ yakma yöntemidir.
  • Tempolu bir şekilde ip atlarken terleriz. Bu terleme ile beraber ip atlamak vücudumuzdaki zararlı toksinlerin atılmasını sağlar ve vücut hücrelerini yeniler.
  • İp atlamak vücudun dengesini arttırır. Yani kollar ve bacaklar aynı anda hareket ettiğinden vücut koordinasyonun artmasına yardımcı olur.
  • Düzenli bir şekilde ip atlamak vücudu sıklaştırdığı gibi selülitlerin de zamanla yok olmasını sağlar.
  • İp atlamak el ve ayak bileklerinin kuvvetini arttırır. Bilhassa en ufak bir kazada bileklerde meydana gelecek sakatlıkların oluşumunu önler ve sakatlık riskini azaltır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT