15 Ağustos 2022, Pazartesi 07:44

Hidrojen Peroksit Nedir Nerede Satılır Nasıl Kullanılır?

Hidrojen Peroksit Nedir Nerede Satılır Nasıl Kullanılır?

Oksijenli su nesillerdir ilk yardım kutularının ve ilaç dolaplarının olmazsa olmazı olmuştur. Suyun fazladan bir atom oksijen içermesiyle oluşur ve mikrop

Oksijenli su nesillerdir ilk yardım kutularının ve ilaç dolaplarının olmazsa olmazı olmuştur. Suyun fazladan bir atom oksijen içermesiyle oluşur ve mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Oksijenli suyun diğer adı hidrojen peroksittir. Alternatif bir tedavi yöntemi olmasının yanı sıra, oksijenli su, ufak yaralar ve kesikler için dezenfektan olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca bakteriler ve enfeksiyonları yok ederek, toksinleri ve mikropları öldürür. Sağlık ve ev kullanımı amacıyla kullanılan oksijenli su %3 oranında hidrojen peroksit ihtiva etmektedir. Oksijenli suyu (hidrojen peroksiti) eczaneden 6, 50 TL’ye satın alabilirsiniz. Bu makalemizde oksijenli suyun 10 farklı kullanım alanından aşağıda söz edeceğiz.

Dişlerinizi İnci Gibi Yapar

Konu diş beyazlatmaya gelince oksijenli suyun üstüne yoktur. Hatta diş beyazlatma vaatleri olan çoğu diş macununda hidrojen peroksit yani oksijenli su bulunmaktadır. Oksijenli suyun beyazlatma etkisi haftalar içerisinde etkisini gösterir ve bembeyaz dişlere sahip olmanızı sağlar.

 1. Eşit oranda oksijenli su ile ılık suyu karıştırın. Karışımı ağzınıza alıp birkaç saniye boyunca ağzınızı çalkalayın ve daha sonra tükürün. Normal su ile tekrar ağzınızı çalkalayın. Beklediğiniz sonuca ulaşıncaya kadar bu yöntemi günde bir veya iki kez uygulayın.
 2. Alternatif olarak, biraz oksijenli suyu, yarım tatlı kaşığı karbonat ile macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Bir pamuklu çubuğu karışıma batırıp dişlerinize sürün. Ağzınızı su ile iyice çalkalayın. İnci gibi bembeyaz dişlere kavuşmak için bu yöntemi haftada bir veya iki kez uygulayın.

Not: Oksijenli suyu yutmamaya dikkat edin. Ayrıca oksijenli suyu oldukça dikkatli bir şekilde kullanın. Oksijenli su diş etlerinizi zedeleyebilir ya da dişlerinizi hassas hale getirebilir.

Sivilceleri Yok Eder

Oksijenli su ile tedavi edebileceğiniz bir diğer cilt problem ise sivilcedir. Oksijenli su, aknenin oluşmasına sebep olan bakterileri öldürmede oldukça başarılıdır. Eğer aknenin üzerine uygulanırsa o bakterinin kimyasal yapısını bozarak zarar verir. Ölen bakteriler zamanla vücuttan atılır ve sivilceler iyileşir. Ayrıca cildin yağ oluşumu dengesini düzene sokarak ileride akne çıkma ihtimalini en aza indirir.

 1. Hafif bir temizleyici ile cildinizi temizleyin.
 2. Bir pamuk parçasını oksijenli su içerisine soktuktan sonra hafif bir şekilde sivilceli bölgeye dokundurun.
 3. 1-2 dakika boyunca bekleyin.
 4. Bölgeyi iyice yıkayın ve yağsız nemlendirici ile cildinizi nemlendirin.
 5. Sivilceden kurtulana dek bu yöntemi günde bir veya iki defa uygulayabilirsiniz.

Not: Eğer cildiniz hassas ise oksijenli su kullanmayın.

Tırnakları Beyazlatır

Eğer tırnaklarınız sarı renkte ise ve beyazlatmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan şey oksijenli sudur. Oksijenli suyun beyazlatma etkisi, tırnaklardaki sarı lekelerden kurtulup, beyazlamalarını sağlar.

 1. 3-4 yemek kaşığı oksijenli suyu yarım bardak su ile karıştırın. Tırnaklarınızı bu suya batırıp 2-3 dakika boyunca bekleyin. Sonra tırnaklarınızı nazikçe yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalayın ve yıkayın. Birkaç ay boyunca, haftada bir veya iki kere bu yöntemi uygulayın.
 2. Eğer tırnağınızdaki lekeler çıkmamakta diretiyorsa bir miktar oksijenli suyun içerisine pamuğu batırıp, tırnaklarınıza dokundurun. Sonrasında yumuşak bir diş fırçasıyla tırnaklarınızı fırçalayın ve yıkayın.

Oksijenli suyun aşırı kurutma etkisi olduğundan dolayı, bu yöntemlerin her ikisini de uyguladıktan sonra tırnaklarınıza bir miktar zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı sürmenizi tavsiye ederiz.

Ayak Tırnağı Mantarını Yok Eder

Oksijenli suyun antiseptik etkisi, ayak tırnaklarında oluşan mantarı yok etmeye yardımcı olur. Mantar düşmanı özellikleri probleme sebep olan mantarı öldürmeyi sağlar. Ayak tırnaklarındaki mantarı yok etmesinin yanı sıra, oksijenli su ile ayaklarda oluşan nasırdan da kurtulabilirsiniz.

 1. Eşit miktarda su ve oksijenli suyu bir kaba koyup karıştırın.
 2. Hazırladığınız karışımı bir sprey şişesine doldurun.
 3. Yatmadan önce, hazıladığınız spreyi ayak parmaklarınıza sıkın.
 4. Sabah ayaklarınızı ılık su ile yıkayın.
 5. Yıkadıktan sonra yumuşak bir diş fırçası ile tırnaklarınızı fırçalayın.
 6. Bu yöntemi bir ay boyunca uygulayarak mantardan tamamen kurtulabilirsiniz.

Kulak Kirini Giderir

Birikmiş kulak kirinden kurtulmak için oksijenli su kullanabilirsiniz. Köpüren yapısı sayesinde, oksijenli su kulak içerisinde birikmiş kir, toz gibi şeylerden kolayca kurtulmanızı sağlar. Ayrıca fazla kulak kirinden kaynaklanan, kulakta kaşınma ve rahatsızlık hissini ortadan kaldırır.

 1. Eşit miktarda oksijenli su ile suyu karıştırın.
 2. Kulak damlalığını bu karışım ile doldurun.
 3. Kulağınızı tavana bakacak şekilde çevirin ve karışımdan birkaç damla damlatın.
 4. 5 dakika bu şekilde bekleyin ve kulağınızı yere bakacak şekilde konumlandırarak kirin çıkmasını bekleyin.
 5. Temiz bir havlu yardımıyla çıkan kiri temizleyin.

Ağız Sağlığını Korur

Oksijenli suyun antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleri ağız sağlığınızı korumada size yardımcı olur. Diş eti iltihabı ve plak oluşma riski oluşturan patojenlerin büyüme hızını kontrol eder. Antibakteriyel özellikleri sayesinde diş ağrısından kurtulmanızı bile sağlayabilir.

 1. Eşit miktarda su ile oksijenli suyu karıştırın. Karışımı ağzınıza alarak birkaç dakika gargara yapın. Tükürün ve ağzınızı su ile iyice çalkalayın.
 2. Alternatif olarak, dişlerinizi mikroplardan arındırmak için, diş fırçanızı oksijenli suya batırıp bu şekilde dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Hatta diş fırçanızı arada bir oksijenli suya batırarak diş fırçanızı mikroplardan arındırabilirsiniz.

Enfeksiyonu Kontrol Altında Tutar

Antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleri sayesinde kandida enfeksiyonuna karşı, oksijenli su doğal bir çözümdür.Uygulanırken oksijenli su yapısındaki hidrojen ve oksijen ayrılırken, mantar enfeksiyonunu yok etmeye yardımcı olur.

 1. 1 bardak su içerisine 1 tatlı kaşığı oksijenli su ekleyin. Bu karışımı enfekte olmuş alana sürün. Ilık su ile bölgeyi yıkamadan önce 10 dakika bekleyin. Birkaç gün boyunca bu yöntemi günde bir veya iki kere uygulayın.
 2. Ağız içindeki enfeksiyonlar için, 1 bardak su içerisine 5 ila 7 damla arası oksijenli su ekleyin. Günde iki kere, birkaç dakika boyunca bu karışım ile gargara yapın. Karışımı asla yutmayın. Bu yöntemi ağızdaki enfeksiyon geçene kadar uygulayabilirsiniz.
 3. Vajinal enfeksiyon için, 1 bardak dolusu oksijenli suyu, 1 küvet dolusu ılık su içerisine ekleyin. 15-20 dakika boyunca küvet içerisinde oturun. Günde bir kere uygulayın.

Küfü Yok Eder

Küflü odalar birçok insana uykusuz geceler geçirtmiştir. Küf, zayıf bir bağışıklık sisteminden kansere kadar birçok soruna yol açabilir. Küfe yol açan mantar üremesini oksijenli su ile durdurabilirsiniz. Mantar öldürücü yapısı, hiçbir toksik artık bırakmaksızın küfe yol açan mantarları öldürür.

 1. Bir sprey şişesine oksijenli su koyun.
 2. Küflenmiş bölgelere bu karışımı bolca sıkın.
 3. 10 dakika sonra küflü bölgeleri biz bez yardımıyla küf lekeleri geçene kadar silin.
 4. Küflerden tamamen kurtulana kadar tekrar edin.

Halı Lekelerini Temizler

Oksijenli su mükemmel bir leke temizleyicisidir. Kahve, sos ve hatta şarap lekesini bile halınızdan temizlemekte başarılıdır. Halınızın rengini hiç değiştirmeden lekelerin tamamen çıkmasını sağlayan bir temizlik aracıdır.

 1. Kağıt havlu ile ıslak lekeyi kurulayın.
 2. Sıvı bulaşık deterjanı ile 1 yemek kaşığı oksijen suyunu karıştırın.
 3. Lekeli bölgeye bu karışımı püskürtün ve nazik bir şekilde bir sünger yardımıyla lekeli yüzeyi ovun.
 4. Sabun kalıntılarını su yardımıyla giderin.
 5. Pamuk bir giysi veya havlu yardımıyla ıslak bölgeyi kurulayın.

Meyve ve Sebzeleri Temizler

Oksijenli su, meyve ve sebzelerin üzerinde kalmış olan tarım ilaçlarını temizlemede çok başarılıdır. Zirai ilaçlara maruz kalmış meyveleri yemek, hem doğrudan hem de dolaylı yoldan sağlığınızı çok kötü etkiler. Ayrıca, oksijenli su, bağırsakta enfeksiyona sebep olan bakterileri öldürmede oldukça iyidir. Bunlara ek olarak meyve ve sebzelerinizi daha uzun süre taze tutmanıza olanak sağlar.

 1. Oksijenli suyu bir sprey şişesine doldurun.
 2. Meyve ve sebzelerinizin üzerine sıkın.
 3. 5 dakika boyunca bekletip, iyice yıkayın. Sonrasında durulayın.

Karbonatın Ve İngiliz Karbonatı Faydaları, Kullanım Alanları Nelerdir? Tıklayınız

Evde Hidrojen Peroksitle Saç Nasıl Açılır? Resimli Anlatım Tıklayınız 

Karbonatın Cilde Müthiş Faydaları Ve Karbonatla Yüz Maskesi Tarifleri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT