27 Mayıs 2019, Pazartesi 02:03

Hidrosel Ameliyatı Ve Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Hidrosel Ameliyatı Ve Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Halk arasında su fıtığı olarak bilinen hidrosel, erkeklerde testislerin etrafında bulunan zarlar içerisinde normalden daha fazla sıvı birikimi sonucu testis torbasının şişmesine denir. Normal şartlar altında testis ile testisi çevreleyen zarlar arasında testisin kayganlığını sağlamak için 0,5 -1 ml. sıvı bulunurken hidroselde bu miktar 100–200 ml. hatta daha fazla miktara ulaşabilmektedir.

Hidrosel yeni doğan bebeklerde yaygındır. Bebeğin rahimde gelişme sürecinde, testisler karından bir tüp yoluyla testis torbasına doğru iner. Bu tüp kapanmadığında hidrosel oluşur. Sıvı, açık tüpten geçerek karından akar ve testis torbasına sıkışır. Bu, testis torbasının şişmesine neden olur. Çoğu hidrosel doğumdan birkaç ay sonra geçer.

Hidrosel Nedir?

Testisler testis torbasının içinde yer alır ve minimum miktarda sıvı ile çevrelenmiştir. Normal şartlar altında bu sıvı üretilir ve sürekli olarak absorbe edilir, böylece miktarı sabit kalır. Fakat bazı durumlarda sıvı, testis torbasının genleşmesine (genişlemesine) sebep olarak artar. Testislerin etrafında bu sıvı birikimi hidrosel olarak adlandırılır ve genelde sadece bir testiste oluşur. Hidrosel bebeklerde ve genelde hayatlarının birinci yılında yaygındır. Fakat büyük erkek çocuklarında ve hatta yetişkin erkeklerde de oluşabilir.

Hidrosel Belirtileri Nelerdir?

Genelde hidrosel bir belirti göstermez. Testis torbanızın genişlediğini fark edebilirsiniz. Semptomlar, bulunduğunda, ağrı, şişkinlik veya testis torbasında kırmızılık veya peniste baskı hissetme içerebilir.

Hidrosel, testis torbanızda sıvıyla dolu küçük bir balon varmış gibi hissedilebilir. Yumuşaktır ve genel olarak bir testisinizin önündedir.

Hidrosel normalde ağrısızdır. Büyük hidroseller boyutlarından dolayı rahatsızlık verebilir. Eğer çok büyük bir hidroseliniz varsa yürümek veya cinsel aktivite rahatsız edici olabilir.

Hidroseller boyut olarak değişiklik gösterirler. Çok büyük hidroseller bazen şişkinliğini bir doktora hiç göstermemiş yaşlıca erkeklerde görülür. Yıllar geçtikçe daha da büyüyebilir.

Hidrosele Ne Sebep Olur?

  1. Çoğu hidrosel yetişkinlerde oluşur ve 40 yaşından büyük erkeklerde yaygındır.
  2. Bazı durumda sebebi bilinmez.
  3. Testislerden birinde bir sorun olduğunda az sayıda hidrosel meydana gelir. Örneğin enfeksiyon, iltihap, testisinizin zarar görmesi veya kanserli olması, hidrosele sebep olan sıvının artmasına sebep olabilir.
  4. Hidroseller bazen sıvı birikmesine göre vücudunuzun yarısında genel bir şişkinlik oluştuğunda gelişir.

Hayatın ilerleyen dönemlerinde hidrosel gelişiminin risk faktörleri şunlardır:

Testis torbasının zarar görmesi veya iltihaplanması

Enfeksiyon, cinsel yollarla geçen enfeksiyon da dahil (STI)

Hidrosel Nasıl Geçer?

Bebek erkek çocukları için, hidroseller yıl içinde kendiliğinden kaybolur. Eğer bir hidrosel genişlemeye devam ettiği yıl içerisinde kaybolmuyorsa ameliyatla alınması gerekebilir.

Yetişkin erkekler için, hidroseller genelde 6 ay içerisinde kendiliğinden geçer. Hidrosel sadece rahatsızlığa sebep olacak kadar büyüdüğünde tedavi gerektirir. O zaman da ameliyatla alınması gerekebilir.

Hidrosel Ameliyatı

Eğer hidroseliniz büyük veya rahatsız vericiyse ameliyat tercih edilebilir. Hidrosel ameliyatı, testis torbasında veya alt karın duvarında küçük bir kesik açmadır. Sıvı testisin etrafından boşaltılır. Karın ve testis torbası arasındaki geçiş de kapatılacak ve böylece sıvı gelecekte yeniden şekillenemeyecektir. Bu gün içinde gerçekleşen küçük bir operasyondur, böylece genelde gece hastanede kalmaya gerek kalmaz. Hidrosel ameliyattan sonra tekrar oluşabilir fakat bu çok nadirdir. Hidrosel ameliyatı iyileşme süresi kişiden kişiye göre değişir.

Hidrosel ameliyatının riskleri:

  1. Kan pıhtısı
  2. Enfeksiyon
  3. Testis torbasının zarar görmesi
  4. Testis eksikliği
  5. Uzun süreli ağrı (kronik)
  6. Sürekli şişkinlik

Hidroselden ne gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir?

Bir hidrosel tipik olarak tehlikeli değildir ve doğurganlığı etkilemez, fakat doktorlar bir hidrosel için daha ciddi bir tıbbi hata (enfeksiyon, tümör, kanser vb.) yapabilir. Bu iki ciddi durum sperm azalmasının olumsuz yan etkilerine ve sperm verimliliğindeki azalmaya sahiptir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT