17 Ekim 2021, Pazar 06:00

Highlighter (Aydınlatıcı) sürülmesi gereken 7 bölge

Highlighter (Aydınlatıcı) sürülmesi gereken 7 bölge

Highlighter, Türkçe 'aydınlatıcı' demektir. Cildi parlak göstermek ve ciltte ön plana çıkarmak istediğimiz yerlere sürerek kullanılır. Özellikle kontür makyaj yaparken mutlaka Highlighter işlemi yapılır.

Highlighter Yüze Nasıl Sürülür?

Son zamanlarda yüz makyajının en popüler ürünlerinden biri haline gelen highlighter birçok kadın tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Highlighter yüzde her bölgeye uygulanmaz çünkü daha görünür hale getirilmek istenen bölgelere highlighter sürülür. Tüm yüze uygulanan highlighter ciltte çok yağlı ve aşırı parlak bir görünüme sahip olmanıza sebep olur. Dolayısıyla likit, pudra veya stick highlighterı yüzünüzde ön plana çıkarmak istediğiniz yerlere fırça, parmak ucu veya sünger ile sürmelisiniz. Sürdükten sonra yine fırça veya parmak ucunuzla yaymanız daha iyi bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır. Ek olarak, yüzünüze highlighterı çok uygulamaktan kaçınmalısınız, hafif ve az highlighter makyajı çok daha güzel ve doğal bir hale getirecektir.

Highlighter İşlemi Nerelere Uygulanır?

Türkçe aydınlatıcı olarak isimlendirilen highlighter yüzde belirginleştirilmesi arzulanan elmacık kemikleri, kaş altı, dudak çizgisi üstü, burun, göz pınarı, çene ve kaş kemiği üstü gibi bölgelere hafif olarak uygulanır. 

Burun

Highlighterı burun üzerine biraz sürdüğünüzde burnunuz daha kalkık görünecektir. Buruna uygulayacağınız highlighterı çok az miktarda tutmanız iyi olacaktır. Aksi taktirde burundaki fazla parlaklık komik bir görünüm oluşturacaktır.

Göz Pınarları

Highlighter göz pınarlarına sürdüğünüzde gözler daha büyük gözükeceği için yüzdeki dikkati göz bölgesi çekecektir.

Elmacık Kemikleri

Highlighterın en çok uygulandığı bölge elmacık kemikleridir. Çünkü bu bölgeye uygulanan highlighter yüzün çok daha genç görünmesine yardımcı olmasının yanısıra yüze boyut kazandırarak yüz yapısını belirginleştirir. 

Dudaklar

Dudak üst çizgisine uygulayacağınız highlighter sayesinde dudaklarınız daha dolgun ve kalkık görünebilir. Dudağınızın M kısmının hafif altına ve üst dudağın başladığı çizgiye highlighterı yatay fırça hareketleriyle uygulayın. Highlighterı bu bölgeden daha ileriye yani dudağın kenarlarına doğru uygulamamalısınız. Dudağınıza doğru uygulayacağınız highlighter ile dudaklarınız çok daha güzel ve dikkat çekici görünecek.

Kaş Altları

Highlighterı kaş altlarına sürerek daha kavisli bir kaş görünümü elde edebilirsiniz. Ek olarak bu bölgeye uygulayacağınız highlighter göz makyajını ön plana çıkaracaktır. Highlighterı kaşın alt kavis bölgesinden kaş bitimine kadar ince şekilde uygulayın. Çok kalın olmadan uygulayacağınız highlighter kaş çizgisini belirgin hale getirecektir.

Çene

Highlighterı çenenizin alt kısmı ve orta bölgesine doğru sürebilirsiniz. Bu sayede çene hattınız çok daha belirgin ve dikkat çekici görünecektir.

Ev Yapımı Highlighter Tarifi

Malzemeler

  1. TheBalm Mary LouManizer ( farklı bir toz aydınlatıcı yahut sedefli-ışıltılı far )
  2. El kremi
  3. Fondöten veya bb,cc krem
  4. Boş küçük bir kase
  5. Çay kaşığı
  6. Kozmetikçilerde satılan minik saklama kaplarından

Hazırlanışı

Ev yapımı highlighter hazırlamak için ilk olarak uygun bir kabın içine biraz el kremi, toz aydınlatıcı ya da ışıltılı farı ekleyip karıştırın. Miktarını siz ayarlayabilirsiniz, karıştırdıktan sonra eğer gözünüze az gözükürse malzemeleri arttırabilirsiniz.  Sonrasında içine çok koyu renkte olmayan bir fondoten, bb veya cc kremi göz kararı çok aşırıya kaçmadan ekleyin çünkü yalnızca renk vermesi yeterlidir. Daha sonra elde ettiğiniz karışımı güzelce karıştırın ve topak kalmamasını sağlayın. Son olarak hazırladığınız highlighterı cildinizin ufak bir yerinde deneyin. Eğer aydınlatıcı etkisi az ise içine biraz daha toz aydınlatıcı ekleyebilirsiniz. İşte ev yapımı highlighterınız hazır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT