2016-08-26 04:45:41 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:40

Hindi Yumurtasının Faydaları Nelerdir, Nasıl Pişirilir, Nerede Satılır?

(Hindi yumurtasının faydaları nelerdir?) isimli makalemizde bu yumurtanın tüketimi hakkında bilgiler verdik.

Hindi Yumurtasının Faydaları Nelerdir, Nasıl Pişirilir, Nerede Satılır?

Hindi yumurtası, tavuk yumurtası gibi her yerde bulunan bir yiyecek değildir. Hindi üretiminin yaygın olduğu bölgelerden temin edilebilir ve dengeli beslenmenin bir parçası olabilir. (Hindi yumurtasının faydaları nelerdir?) isimli makalemizde bu yumurtanın tüketimi hakkında bilgiler verdik.

Hindi yumurtası, yumurta başına 135 kalori içermesiyle hem enerji verir hem de temel besinleri almanızı sağlar. Bu yumurta aynı zamanda doymuş yağ alımınızı da destekler ancak kolesterol oranı yüksek olduğundan aşırıya kaçmadan tüketmelisiniz.

Hindi yumurtasını aynı tavuk yumurtası gibi haşlayabilirsiniz, omlet yapabilirsiniz, yahut haşlayıp, salatalarınıza katabilirsiniz.

Hindi yumurtasındaki temel maddeler: Karbonhidrat, Protein ve Yağlardır

Hindi yumurtasının kalorisinin çoğu içindeki yağdan gelmektedir. Bir adet hindi yumurtası toplam 9.4 gr yağ içermektedir bu da toplam kalori içeriğinin %63’ünü karşılar. Bu yağ, aktif ve sağlıklı bir yaşam stili için enerji sağlar, sağlıklı hücre oluşumu için yağ asidi kaynağıdır ve besinlerin emilimini kolaylaştırır.

Hindi yumurtası 10.8 gr protein içerir ki bu da kalori içeriklerinin %32’sine karşılık gelir. Protein minerali bağışıklık sistemini güçlendirir, yeni hücre oluşumunu destekler ve kas kütlesini de artırır.

Hindi yumurtasının karbonhidrat içeriği ise düşüktür.

Hindi yumurtasının fiyatı 4 tl'dir ve e-ticaret sitelerinden satın alınabilir.

Hindi yumurtasındaki mineraller: demir ve selenyumdur

Hindi yumurtası özellikle selenyum ve demir olmak üzere, mineral deposu bir besindir. Vücudunuz, demiri oksijen depolama ve taşıma için sorumlu proteinlerin bir bileşeni olan heme dönüştürür. Her hindi yumurtası 3.24 mg demir içerir, bu oran, kadınların günlük alması gereken demir miktarının %41’i erkeklerin ise %18’idir. Selenyum, troid fonksiyonunu ve sağlıklı hücre gelişimini de destekler. 27.1 mikrogram selenyum değeriyle günlük ihtiyacın yarısını karşılar.

Hindi yumurtasındaki vitaminler: B9 ve B12, her iki vitamin de kırmızı kan hücrelerinin yapımına, ve sağlıklı oksijen taşınması sürecine yardımcı olur. Hindi yumurtası 56 mikrogram B9 içerir ki, bu oran günlük ihtiyacın %14’üne tekabül eder. 13.4 mikrogram B12 içerir, bu da günlük miktarın %56’sıdır. Düşük B9 seviyeleri doğum kusurlarına neden olabilir. Hindi yumurtasında bulunan B9 vitamini ise fetal gelişimi destekler.

Hindi yumurtasının dezavantajları: Kolesterol ve Doymuş Yağ

Her bir hindi yumurtası, 2.9 gr doymuş yağ asidi ve 737 miligram kolesterol içerir. Amerikan Kalp Derneğinin belirttiği limitlerin neredeyse iki katından daha fazladır. Yüksek kolesterol ve doymuş yağ içeren gıdaları tüketmek, kan lipit seviyelerini etkiler ve kandaki zararlı kolesterolü artırır. Kardiyovasküler hastalık riski altında iseniz, hindi yumurtası yemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Deve Kuşu Yumurtasının Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Ördek Yumurtası Yenir mi, Ördek Yumurtasının Faydaları Ve Zararları Tıklayınız

Bıldırcın Yumurtası Protein Değeri Ve Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Tıklayınız

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Tekno Kadın
|
09 Eylül 2022 - 13:09
Apple Watch 8 Serisi kadınları da düşündü: Doğurgan dönemi haber veriyor
Apple'ın beklenen lansmanı gerçekleşti! Apple, her yıl Eylül ayında gerçekleştirdiği ve yeni ürünlerini tanıttığı ‘Apple Event’ı düzenledi. Tanıtımda başta İphone 14 modelleri olmak üzere Apple Watch Series 8 özellikleri ile dikkatleri üzerine çekti. Peki, Apple Watch 8 Serisi özellikleri neler? Detaylar haberimizde…
Tekno Kadın
|
14 Aralık 2021 - 01:05
En az yakan, elektrik faturasının en az geleceği, uygun fiyatlı 6 elektrikli ısıtıcı
Elektrikli soba olarak da bilinen elektrikli ısıtıcılar, elektrik enerjisini ısıya dönüştürür ve ortamı ısıtır. Doların yükselmesi ve elektrik faturalarına gelen zamlarla beraber vatandaşlar sıcak bir evde oturmak için tasarruflu, az yakan ısıtıcıya ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Peki hem ekonomik hem de en az yakan elektrikli soba markaları hangileri?
Yaşam
|
24 Eylül 2022 - 12:00
Oscar ödüllü ‘Avatar’ 4K olarak yeniden beyazperdede
Başarılı yönetmen James Cameron'un gişe rekorlarını alt üst eden filmi Avatar, tam 13 yıl aradan sonra devam filmiyle gösterime girdi. Avatar 2 filminin konusu nedir?' sorularının cevabı sorgulanmaya devam ederken; Avatar 2 The Way Of Water (Suyun Yolu) filmin vizyon tarihi, konusu ve oyuncu kadrosu haberimizde...
Yaşam
|
28 Temmuz 2022 - 18:21
5 farklı yöntem ile ayna temizliği nasıl yapılır? Ayna iz bırakmadan nasıl silinir?
Evinizdeki aynaların yüzeyinde bulunan lekeleri bir türlü çıkaramıyor musunuz? Leke ve iz bırakmadan aynalarda kusursuz parlaklık sunacak yöntemler yazımızın devamında sizleri bekliyor. Ayna temizliği nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…