21 Ekim 2021, Perşembe 21:47

Hindistan Cevizi Tozu İle Zayıflatan Kür Diyet Tarifi

Hindistan Cevizi Tozu İle Zayıflatan Kür Diyet Tarifi

Hindistan Cevizi Kaç Kalori Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı?

Palmiye ağaçlarının bol miktarda vitamin ve mineral içeren lezzetli meyvesine Hindistan cevizi denir. Hindistan cevizi tatlılarımızı süslemek için kullanırız, tatlılarımıza ekleriz. Hindistan cevizi ile merak edilen durumlardan biri de kaç kalori olduğu ve kilo yapıp yapmadığıdır.

Hindistan Cevizi Kaç Kaloridir?

 1. Taze yenilebilir 100 gram Hindistan cevizi meyvesi 354 kaloridir.
 2. 25 gramlık yani 1 orta boy Porsiyon Hindistan cevizi 90 kalori içerir.
 3. 1 adet orta boy Hindistan cevizi meyvesi 397 gramdır ve 1.405 kaloridir.
 4. Pasta ve tatlıların yapımında sıklıkla tercih edilen rendelenmiş Hindistan cevizi tozunun 50 gramı 306 kalori bulundurur.
 5. 1 tatlı kaşığı toz Hindistan cevizi 31 kaloridir.
 6. 1 yemek kaşığı toz Hindistan cevizi 61 kaloridir.
 7. 1 su bardağı toz Hindistan cevizi 917 kaloridir.

Hindistan Cevizinin Zayıflamaya Faydaları

Beslenme Uzmanı Bersu Ekinci'nin konuyla ilgili açıklamalarına kulak verelim:

"Hindistan cevizi zayıflamaya ve formda kalmaya katkı sağlar. Obeziteye karşı koruyucudur. Metabolizmayı aktif tutar ve yağ yakımını hızlandırır. Besinlerden alınan karbonhidratları enerjiye dönüştürerek vücutta depolanmasını önler. Hindistan cevizinin lif oranı yüksektir. Hatta en büyük lif kaynaklarından biri olduğu rahatlıkla söylenebilir. Orta büyüklükte bir Hindistan cevizi meyvesinin %61'i liften oluşmaktadır. Hindistan cevizi bu özelliğiyle sindirim sistemini dengede tutar ve kan şekerini düzenler. İşte Hindistan cevizi ile zayıflama ve kilo kontrolü bu şekilde sağlanır. Hindistan cevizi karın bölgesinde biriken yağları da eriterek fit bir görünüme kavuşturur. Kısaca Hindistan cevizi zayıflamak isteyenlerin en büyük yardımcılarından biridir."

Hindistan Cevizi İle Zayıflatan Kür Tarifi İçin Malzemeler

 1. 200 gr light yoğurt
 2. 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi tozu
 3. 2-3 tane yaban mersini kurusu

En fazla yağ yaktıran besinlerden biri de Hindistan cevizidir. Bu kür, her sabah aç karna saat 09:00 gibi tüketilmelidir. Ancak yine aç karna olmak üzere akşamları da yenebilir. Diyet yaparken uygulanabilir. Hindistan cevizi tozuyla yoğurt karıştırılır ve yaban mersinleri eklenerek afiyetle tüketilir. Tadı oldukça lezzetlidir. Besleyici ve doyurucudur, kilo vermeyi kolaylaştırır. Şimdiden afiyet olsun.

Hindistan Cevizinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Hindistan cevizi tropikal bölgelerde yetişmektedir. İshal, hazımsızlık ve kusma gibi şikayetlere iyi gelir.
 2. Potasyum, kalsiyum ve magnezyum bakımından zengindir.
 3. Düzenli tüketilirse dişleri ve kemikleri güçlendirir.
 4. Diüretik bir besindir yani idrar söktürür. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarını da önler.
 5. Vücut direncini artırır ve bağışıklık sistemini dengede tutar. Bundan dolayı sağlıklı beslenmek isteyenlerin Hindistan cevizini ihmal etmemeleri gerekir.
 6. Bütün aminoasitlerin bulunduğu yüksek kaliteli protein içeriğiyle Hindistan cevizi, hastalıklara karşı koruyucudur. Sodyum, magnezyum, sülfür ve potasyum açısından iyi bir kaynak niteliği taşır.
 7. Balgamı giderir.
 8. Ağız kokusundan kurtarır. Ağızdaki zararlı bakterileri yok eder ve nefesi tazeler. Hindistan cevizinin suyu atılmamalı ve gargara niyetine kullanılmalıdır. Hindistan cevizi ağız bakımında kullanılabilecek doğal bir üründür.
 9. Titreme ve felç gibi rahatsızlıkların iyileştirilmesinde etkilidir.
 10. Barındırdığı antioksidanlarla hücre duvarını onarır, yıpranmayı ve yaşlanma belirtilerini geciktirerek daha genç görünmeyi sağlar. Bu yüzden vücut losyonlarının, şampuanların, makyaj malzemelerinin, kremlerin ve birçok kozmetik ürünün içeriğinde Hindistan cevizine yer verilir.
 11. Hindistan cevizi meyvesinin kanser riskini azalttığı tespit edilmiştir.
 12. Elektrolit, mineral ve su oranı oldukça yüksektir. Hatta bu nedenle 2. Dünya Savaşı sırasında kan plazmaya alternatif olarak vücudun elektrolit dengesini korumak için Hindistan cevizi kullanıldığı bilinmektedir.
 13. Böbrek taşlarını yumuşatır ve idrarla atılımını kolaylaştırır.
 14. HIV, herpes, grip virüsü gibi hastalık yapıcı virüslerin ve diğer patojen mikroorganizmaların zararlarını engellemek için kullanılır. Mevcut etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla anti-mikrop olarak tercih edilir.
 15. Ateşli bir hastalık olan Dang humması, tifo ve sıtma gibi çeşitli rahatsızlıklarda bulantı ve kusma gibi durumlar yaşanabilir. Hindistan cevizi suyu tüketmek mideyi nötralize eder ve semptomları hafifletir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT