28 Mayıs 2022, Cumartesi 14:31

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar, Nerede Satılır?

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar, Nerede Satılır?

“Bu makalemizde Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir, fiyatı ne kadar, Katı Hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır, Alzheimer’a iyi gelir mi, zayıflatır

“Bu makalemizde Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir, fiyatı ne kadar, Katı Hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır, Alzheimer’a iyi gelir mi, zayıflatır mı?” Konuları hakkında bilgiler verdik.

Hindistan cevizi yağı tüm dünyada popilaritesi hızla artan, sayısız faydası olan doğal bir üründür. Hindistan cevizi yağı kullananlar ondan bir daha vazgeçemezler. İçeriğinde bulunan laurik asit sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, antibakteriyal içeriği ile cilt bakım ürünü olarak kullanıldığında cildi mikroplardan arındırır, tüm bunların yanında saç bakımı, ağız temizliği ve vücut losyonu gibi çok geniş bir kullanım alanı vardır. 24,5 derecenin altında katı haldedir. Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi meyvesinin beyaz kısmının soğuk sıkım tekniği ile elde edilir. Bu yağdan faydalandığımız alanlar çok geniş bir yelpazede olmakla beraber biz bu yazımızda tüm dünyada en çok olumlu dönüş alınan alanları sizin için derledik. Bu makalede geçen Hindistan cevizi yağının faydalarından yararlanmak için “Katı Hindistan cevizi yağını” kullanmalısınız. Katı Hindistan cevizi yağının bir diğer adı Organik doğal Hindistan cevizi yağıdır. Katı Hindistan cevizi yağını internet üzerinden temin edebilir, Watsons, Gratis gibi kozmetikçilerden satın alabilir. Aktarlarda bulabilirsiniz. 150 ml Katı Hindistan cevizi yağının fiyatı 25 TL’dir.

Hindistan cevizi yağının faydaları, Hindistan cevizi yağı ne işe yarar?

Doğal Makyaj Çıkarıcıdır

Katı Hindistan cevizi yağı etkili makyaj temizleyici özelliği ile kimyasal makyaj çıkarıcılara elveda demenizi sağlayacak doğal bir makyaj temizleyicidir. Bu sayede kimyasal temizleyicilerin yan etkilerine maruz kalmazsınız.

Göz Altı Morluklarına, Göz Altı Torbalarına Son!

Katı Hindistan cevizi yağı içeriğinde pek çok vitamin ve mineral barındıran harika bir üründür. Göz altı nemlendiricisi olarak da kullanabileceğiniz Hindistan cevizi yağı ile göz altı morluklarından ve göz altı torbalarından kurtulabilirsiniz.

Cilde Çok Faydalıdır

Tüm vücudunuzda gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz, doğum sonrası oluşan çatlaklar, nasırlaşmış topuklar ve yüzünüzdeki ince çatlakların giderilmesinde inanılmaz etkili olan Hindistan cevizi yağını sizde denemelisiniz.

Doğal Dudak Kremidir

Çatlamış ve solgun dudakları yüz güzelliğimize vurulan en büyük darbelerdendir. Hindistan cevizi yağı burada da devreye girerek bizi bu dertten kurtarır. Gece yatmadan önce dudaklarımıza süreceğimiz Hindistan cevizi yağı sayesinde çatlamayan, kurumayan, sağlıklı dudaklara sahip oluruz.

Bitlerden Kurtulmakta Önemli Rol Oynar

Saçınızı güzelce yıkadıktan sonra, 1 bardak elma sirkesi ile 1 bardak suyu karıştırın ve bu karışımı saçlarınıza yedirerek sürün. Saçlarınızı kuruttuktan sonra saçınıza ve saç diplerinize yeterli miktarda Hindistan cevizi yağı sürün ve 2 saat bekleyin. Bit tarağı yardımı ile bitlerden kurtulun ve en son duş alarak uygulamayı sonlandırın.

Tiroit Bezine Etkisi

Tiroit bezlerinde oluşan sorunlar, birçok hastalığın ya sebebi ya da tetikleyicisidir. Ayrıca çocuklarda büyüme bu bezlerin ürettiği hormonlar sayesinde olur. Bu nedenle Hindistan cevizi yağını tereyağını kullandığınız her türlü yiyeceğe tereyağına alternatif olarak yani tereyağ kullanmak yerine Hindistan cevizi yağını tercih ederek gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Saç Bakım

Kuru ve yıpranmış olan saçlarınız içinde kullandığınızda bırakamayacağınız besleyici saç kremi vazifesi görür. Temiz ve kuru saça 2 parmak ucu ile (saç jölesi alır gibi) aldığınız yağı, saç dibinden uçlara doğru olacak şekilde tüm saçınıza yedirin. 20 dakika sonra saçınız kuru halde iken saçınıza şampuan dökün ve o şekilde saçınızı ovun ve hemen su ile durulayın. Haftada 1-2 defa uygulayın.

Doğal Peeling Etkisi Sağlar

Katı Hindistan cevizi yağı yüz veya vücudumuza uygulayabileceğimiz doğal peeling malzemesi olarak da etkili bir üründür. Bu yağ sayesinde yüzünüzdeki ölü hücrelerden, sivilce ve akne gibi izlerden kurtulabilirsiniz, ayrıca selülitlerin giderilmesinde de kullanabilirsiniz. Yüz için peelingi yöntemi; 1 yemek kaşığı türk kahvesi ile 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırarak yüzünüze hafif hafif masaj yapabilirsiniz. Dudak Peelingi; 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ile bir tatlı kaşığı toz şekeri karıştırarak dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Vücut Peelingi; 1’er yemek kaşığı tuz, şeker ve Hindistan cevizini karıştırın ve selülitli bölgeye masaj yapın.

Hindistan Cevizi Yağı Zayıflatıyor!

Normalde yağların kilo aldırdığını biliriz. Ancak Hindistan cevizi yağı söz konusu olduğunda durum tersine döner. Yani Hindistan cevizi yağı kilo aldırmaz, aksine zayıflamaya yardımcı olur. Bunun nedeni; asit bağının orta zincirli oluşu ve suda çözünüyor oluşundan gelir. Ayrıca tokluk hissi vermesi kolayca enerjiye dönmesi de eklenince Hindistan cevizi yağı sağlıklı bir besin kaynağı haline gelir. Günde 1-2 yemek kaşığı “Katı Hindistan cevizi yağını” tüketebilir, yemeklerinize katabilir ve ılıtıp sütünüz ile karıştırıp içebilirsiniz.

Ağız Sağlığını Korur, Doğal Gargaradır

Vücut sağlığının ağız sağlığından başladığını unutmayın. Ağzınıza attığınız bir kaşık Katı Hindistan cevizi yağı (ağız sıcaklığında sıvı hale geçer), antibakteriyal özelliği sayesinde ağız, boğaz ve diş sağlığında koruyucu görevi görür. Bu yağı ağzınızda tüm bölgelere dilinizin yardımı ile ulaştırın ve lavaboya tükürün.  Akşamları yatmadan önce 5-6 dakika bu şekilde uygulamanız durumunda aftların oluşumunu, diş çürümelerini ve ağız kokusunu önlersiniz.

Diş Macunu

Bu müthiş yağın bir diğer kullanım alanı diş sağlığı ve beyazlatılmasıdır. 1 tatlı kaşığı karbonata, 1 çay kaşığı “Katı Hindistan cevizi yağı” katarak mükemmel bir diş macunu elde edersiniz. Bu macun bakteri ve mikropları uzaklaştırarak ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olacağı gibi gece uyguladığınızda uykuda ağız kurumasının da önüne geçerek daha rahat bir uyku uyumanızı da sağlar.

Alzheimer’e(Bunamaya) Şifadır

Hindistan cevizi yağı beynin sağlıklı işleyişi için yararlı olduğu bildirilmiştir. Journal of Alzheimer’s dergisinde yayınlanan 2014 tarihli bir araştırma, Hindistan cevizi yağının alzheimer ın etkilerini hafiflettiği belirtilmiştir.

Egzamayı Tedavi Eder

Hindistan cevizi yağı; egzamadan kurtulmanıza yardımcı olacak etkili bir krem görevi görür. Bu yağ antioksidan özelliklere sahip doğal bir antibakteriyel özellik gösterir. Vücutta uygulanışı; avucunuza bir miktar “Katı Hindistan cevizi yağı” alın ve egzamalı bölgeye sürün. 1-2 dakika sonra parmaklarınız yardımı ile bu yağı masaj yaparak cilde yedirin. Gün içinde 3-4 defa ve en son gece yatarken de bir defa olarak uygulayın. Kafanızda uygulanışı; hafifçe ısıttığını 1 çay bardağı Katı Hindistan cevizi yağını saç diplerinize masaj yaparak sürün. 2-3 saat sonra başınızı şampuan ile yıkayın. Bunu yanında günde 1-2 yemek kaşığı katı Hindistan cevizi yağını yiyerek bu tedavilere takviye sağlayabilirsiniz.

Basur Tedavisine Yardımcıdır

Hemoroit olarak bilinen basurlarda çok can sıkıcı sağlık sorunlarından biridir. Hindistan cevizi yağı burada da imdadımıza yetişir. Bağırsak sorunlarını giderir, iltihaplı damarları temizler ve daha rahat boşaltım imkânı sağlar. Bunlarda totalde basurunuzun iyileşme sürecini hızlandırırlar. Günlük 2-3 tatlı kaşığı tüketmeniz bu etkilerinden faydalanmanız için yeterlidir. Bunun yanında basurlu bölgeye katı Hindistan cevizi sürebilir ve faydasını anında hissedersiniz.

Kronik Yorgunluk

Bu yağı kullanmanız durumunda hızlıca ve uzun vadeli bir enerji kaynağı elde edersiniz. Özellikle bedensel faaliyetler, spor gibi aktiviteler veya kronik yorgunluk çekenlerin kullanması durumunda etkisini hızlıca gördükleri bildirilmiştir. Bu etkiden faydalanmak için günlük 1-2 yemek kaşığı  Katı Hindistan cevizi yağı yemeniz gerekmektedir.

Kolesterolü Düşürür

Hindistan cevizi yağı içindeki sağlıklı doymuş yağlar, kolesterol seviyelerini kontrol altında tutar. İyi kolesterolü (HDL) arttırır, Kötü kolesterolü(LDL) düşürür. Bu sayede kalp rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur.

Tavsiye Edilen Günlük Kullanım Oranları

 1. Yetişkinler günde en fazla 3 yemek kaşığı
 2. Yaşlılar ve gençler günde en fazla 2 yemek kaşığı
 3. Çocuklar günde en fazla 1 yemek kaşığı

Not: Hindistan cevizi yağının müshil etkisi yapabildiğini ve her yiyecek gibi aşırıya kaçıldığında farklı sağlık sorunlarına neden olabileceğini unutmadan tüketmeliyiz. Ayrıca kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Hindistan Cevizi Yağı Zayıflatırmı, Kilo Aldırırmı Ve Kaç Kaloridir? Tıklayınız

Hindistan Cevizi Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır, Saça Nasıl Uygulanır? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

3 Yorum

 1. kerem

  çok güzel kokuyor

 2. Pelin Ç.

  Hindistan cevizi ile beraber maske çok etkili oluyor benim saçımın vazgeçilmezi oldu diyebilirim

 3. adsız

  kopya içerikle sıralamaya girmişsiniz tebikler

 4. Mavikadın özgün hazırlanan, yabancı dillerden tercüme ile hazırlanan bir sitedir konudaki bir kaç cümleyi arattığınızda bu cümlelerin yalnızca mavikadinda olduğunu görebilirsiniz.

 
 
KAPAT