Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
31-08-2019 19:31 | Güncelleme : 12-09-2022 16:59

Hindistan Cevizi Yağı Zararlı mı? Uzman Doktorlar Anlatıyor

Google News

Hindistan cevizi yağı sağlık için çok faydalı bir yağdır; Kabızlığı giderir, bunamayı önler, sindirim sistemini güçlendirir, Kandida mantarının tedavisine yardımcı olur. Tüm bu faydalarının yanı sıra Hindistan cevizi  yağının sağlık için bazı zararları

Hindistan Cevizi Yağı Zararlı mı? Uzman Doktorlar Anlatıyor

Hindistan Cevizi Yağı Zararları Yan Etkileri Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı sağlık için çok faydalı bir yağdır; Kabızlığı giderir, bunamayı önler, sindirim sistemini güçlendirir, Kandida mantarının tedavisine yardımcı olur… Tüm bu faydalarının yanı sıra Hindistan cevizi  yağının sağlık için bazı zararları da mevcuttur. İşte Hindistan cevizi yağının yan etkileri;

Hindistan Cevizi Yağının Zararları Nelerdir?

Tansiyonu Yükseltebilir

Hindistancevizi yağında bulunan doymuş yağ asitleri vücutta zamanla birikmeye başlar ve bu da zamanla kan damarlarında tıkanıklığa yol açar. Bu tıkanıklıklar kan akışını azaltır ve bu da tansiyonun yükselmesine neden olur. Bu durumda da vücutta farklı birçok kalp ve damar yolu hastalıkları meydana gelebilir.

Karaciğer Zarar Verebilir

Hindistancevizi yağı içerisinde orta zincirli yağ asitleri (MCFAs) bulundurur ve bu da karaciğerin daha fazla enerji üretmesine yardımcı olur. Birçok farklı tıp uzmanı bu tür yağ asitlerinin karaciğere zaman içerisinde zarar verdiğini ifade etmektedir. Bu yüzden karaciğer hastalıkları veya şeker hastalığı olan kişilerin hindistancevizi yağı tüketmeleri önerilmez.

Alerji Oluşumlarına Sebep Olabilir

Diğer alerji türleri gibi yaygın olmasa da hindistancevizi yağı hassasiyeti olan kişilerde alerjiye neden olabilir. Bu durumda görülebilecek yan etkiler arasında bulantı, kaşıntı, egzama, kusma ve sayılabilir.

İshale Neden Olabilir

Hindistancevizi yağı ishale sebep olabilir mi? Hindistancevizi yağı yenilerek tüketildiğinde bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmak için tüketilmektedir. Bakterilerin yok edilme sürecinde vücutta birtakım kısa süreli yan etkiler görülebilir. Bunlardan birisi de ishaldir.

Hindistancevizi veyahut hindistancevizi yağı çok fazla tüketildiği zaman vücutta ishale neden olabilir. Bu yönüyle hindistancevizi yağı kabızlık problemleri olan kişiler tarafından kullanılabilmektedir. Ancak fazla tüketilmesi zararlıdır. Hindistancevizi yağı tüketimi konusunda miktara dikkat edilmesinde fayda vardır.

Kötü Kolesterolü Yükseltebilir

Geçen yıl Amerikan Kalp Derneği hindistancevizi yağının içeriğinde çok yüksek oranda doymuş yağ sebebiyle kalp hastalığına yol açan LDL’yi (kötü kolesterolü) yükselttiğini bildirmiştir. Bunun üzerine dernek kanola, ayçiçeği, zeytinyağı ve aspir gibi doğal bitkisel yağların tüketilmesini önermektedir.

Kardiyolog Dr. Robert Segal hindistancevizi yağı kullananların kolesterollerini kontrol ettirmelerini önermektedir. Ayrıca hindistancevizin tüketilmesinden ziyade harici olarak kullanıldığı zaman cilde faydasının çok olduğunu ifade etmektedir.

Hindistancevizi yağı  makul oranda kullanıldığında cilt, saç ve sağlık için çok faydalıdır. Ancak bu hindistancevizi yağının vücutta kolesterol seviyesini yükselten yağlar içerdiği gerçeğini gizlemez. Bu açıdan da hindistancevizi yağı aşırı oranda asla tüketilmemelidir.

Hindistancevizi yağının kısa süreli ilaç olarak kullanımı güvenilir olduğu bilinmektedir. Günde 1-3 defa 10 ml’lik dozda 12 hafta kullanabilirsiniz.

Kilo Almaya Neden Olabilir

Hindistancevizi yağında yüksek oranda bulunan yağlar vücutta kilo vermeyi zorlaştırmaktadır. Bu yüzden hindistancevizi yağı düzenli olarak tüketildiğinde kilo alışına sebep olmaktadır. Hindistancevizi yağı çok yüksek kalori bulundurması yönüyle dikkatli olarak tüketilmesi önerilmektedir. Bu yağın kontrolsüz aşırı tüketimi vücutta kilo alımına yol açacaktır. Dahası bu yağ fazla tüketildiği durumda karaciğeri yolabilir ve hatta beyin ve sinir sistemi üzerine problemlere yol açabilir.

Hindistan Cevizi “Saf Zehir”

Harvard Üniversitesi profesörlerinden Dr. Karin Michels hindistancevizi yağını “saf zehir” olarak tanımlamıştır. Dr. Michels’in “Hindistan Cevizi Yağı ve Diğer Beslenme Hataları” başlıklı konuşmasında hindistancevizi yağının doymuş yağ olduğunu ifade etmiştir. Doymuş yağ vücutta kalp ve damar hastalıkları oluşma riskini yükselten bir yağ türüdür. Dr. Michels dahası hindistancevizi yağının oda sıcaklığında %80 civarında doymuş yağ içerdiğini ve bu miktarın  %40 oranında doymuş yağ içeren domuz yağından bile fazla olduğunu bildirmektedir. İçeriğindeki bu yüksek doymuş yağ içeriğiyle hindistancevizi yağı vücutta kötü kolesterolü yükseltir ve kalp damar hastalıkları riskini artırır.

Hindistan cevizi yağı ne işe yarar? Nerelerde kullanılır? 25 farklı kullanım örneği Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.