Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
31-03-2017 19:52 | Güncelleme : 12-09-2022 17:00

Hipertiroidi Nedir, Tiroidin Fazla Çalışması Fazla Çalışırsa Ne Olur?

Google News

Tiroid bezi, insan vücudunun önemli bir organı olup, tiroit hormonunu üretir.  Tiroid bezinin aşırı çalışmasına bağlı olarak tiroid hormonlarının fazla miktarda

Hipertiroidi Nedir, Tiroidin Fazla Çalışması Fazla Çalışırsa Ne Olur?

Tiroid bezi, insan vücudunun önemli bir organı olup, tiroit hormonunu üretir.  Tiroid bezinin aşırı çalışmasına bağlı olarak tiroid hormonlarının fazla miktarda salgılanmasına hipertiroidi denir. Hipertiroidi hastalığı yapılacak kan testi ile tespit edilebilir. İşte hipertiroidi belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Hipertiroidi belirtileri

 1. Depresyon
 2. Kilo kaybı
 3. Saç dökülmesi
 4. Osteoporoz ( kemik erimesi ve düşük kemik yoğunluğu)
 5. Kolesterol düşüklüğü
 6. Tırnakların kolay kırılması
 7. Kan basıncında düşme
 8. Kaslarda ağrı
 9. Cildin incelmesi
 10. Aşırı sinirlilik
 11. Mide bulantısı
 12. Periyodik paralizi
 13. Uykuya dalmakta zorluk
 14. Göz kapağı retraksiyonu
 15. Göz kapaklarında göz çevresinde şişme
 16. Göz ağrısı, çift görme
 17. Saç dökülmesi, ince kırılgan saçlar
 18. Endişe ve sinirlilik
 19. El ve / veya parmaklarda titreme
 20. Adet döneminde azalma
 21. Isıya karşı tahammülsüzlük
 22. Aşırı susama
 23. Kalpte çarpıntı ve nefes darlığı
 24. Amyotrofik lateral skleroz
 25. Libido kaybı
 26. Ciltte kırmızı yumrular
 27. İshal, sık büyük abdeste çıkma
 28. Aşırı terleme ve ılık nemli eller
 29. Boynun ön tarafında şişme (guatr)
 30. Konsantrasyon güçlüğü ve hafıza kaybı
 31. Hiperaktivite

Hipertiroidi neden olur?

Graves hastalığı

Hipertriodinin en yaygın nedeni bu hastalıktır. Graves hastalığı, vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla tiroid bezini hedeflediği ve çok fazla tiroid hormonu üretmesine neden olan bir tür bağışıklık sistemi hastalığıdır.

Nodüler tiroid hastalığı

Tiroit nodülleri, tiroit bezinin içinde gelişen yumrulardır. Bu yumruları genellikle hastalar kendileri fark eder, boyunlarının ön kısmında hissettikleri bir şişlik nedeniyle doktorlarına müracaat ederler. Tiroid bezinde nodüllerin bulunması da Hipertiroidiye yol açabilir. Bunların neden meydana geldiği belli değildir. Nodüllerin yüzde 85 hatta 90'ı iyi huyludur.

Tiroidit

Tiroid bezinin iltihaplanmasına troidit denir; Genellikle viral enfeksiyon sonucu meydana gelir. Tiroidit belirtileri arasında ateş, boğaz ağrısı, yutkunurken ağrı ve boyunda ağrı sayılabilir

Aşırı iyot alımı

Tiroid bezi, deniz ürünleri, ekmek ve tuz gibi gıdalardan gelen kandaki iyotu giderir. Daha sonra tiroit hormonları üretmek için tükettiği iyodu kullanır.Çok fazla iyot alımı tiroid bezinin çok fazla hormon üretmesine neden olabilir.

Tiroid kanseri

Bazı nadir görülen hipertiroidi vakalarının nedeni foliküler tiroid kanseri olmaktadır.

Özensiz hipotiroidi tedavisi

Hipotiroidi (tiroid yetmezliği) hastalarına verilen yapay tiroid hormonunun dozu sağlıklı şekilde takip edilmezse hipertiroidiye yol açabilir.

  Hipertiroidi nasıl tedavi edilir?

  Hipertiroidi için çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Tedavi, hastanın genel sağlık durumuna ve Hipertiroidinin hafif veya ağır derecede olup olmadığına bağlı olarak değişir.  

  İlaç kullanımı

  Hipertiroidinin en yaygın tedavi şekli anti-tiroid ilaçların kullanılmasıdır. Bu ilaçlar tiroit hormonlarının oluşumunu engeller. En çok kullanılan ilaç metimazol'dür. Troid bezinin tedavisinde genellikle 2 tür ilaç kullanılır; Tionamid ilaçlar: Tiroid bezlerinin çalışmasını yavaşlatan ilaçtır. Beta bloker ilaçlar: Titreme, taşikardi ve hiperaktivite gibi hipertiroidi belirtilerinin kaybolmasına yardımcı olurlar.

  Radyoaktif iyot tedavisi

  Tiroid bezi fazla aktif ve çok fazla tiroid hormonu üretiyorsa, radyoaktif iyot tedavisi (ablatif terapi) uygulanabilir. Radyoaktif iyot, tek doz halinde ağızdan verilir. Tiroid bezi, tiroit hormonu üretmek için iyota ihtiyaç duyar. Radyoaktif iyot, tiroid hücrelerine alınır ve onları yok eder. Radyoaktif iyot, yalnızca tiroid dokusunda etkilidir, diğer vücut dokularını sağlam tutar. Tiroid, radyoaktif iyotla yok edildiğinde, hastalar hayatlarının geri kalanında tiroid hormon replasmanı tedavisine ihtiyaç duyarlar.

  Ameliyat

  Hipertiroidi tedavisinde ilaçların veya radyoaktif iyotun kullanımı hipertiroidi için ameliyat olmayı çok daha az yaygın hale getirmiştir. Ameliyatta tiroid bezinin hastalıklı kısımlarının boyundaki açık kesi ile çıkarılması gerekir.

  Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan Hipertroidi İçin Bitkisel Tedavi Kürü

  Dereotu kürünün uygulanışı: Sabah, öğle ve akşam aç karnına, öğünlerden 15 Dakika önce 1 yemekkaşığı dolusu taze yeşil dereotu bir kaç kere çiğnendikten sonra 2-3 yudum Su ile yutulacaktır. Bu küre hiç ara verilmeden 3 Ay devam edilir. Kürün ikinci ayından sonra tiroid hormonlarınızı zaman zaman kontrol ettirin, çünkü kullandığınız ilacın miktarını azaltmanız gerekebilir. İlaç azaltımını doktorunuza danışmadan kesinlikle kendi kendinize karar vermeyin.

  Tiroid Hormonu Yüksekliği Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

  Paratiroid Nedir, Paratiroid Adenomu Belirtileri, Nedenleri Tedavisi Tıklayınız

  Etiketler
  Mavi Kadın
  UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.