17 Mayıs 2021, Pazartesi 15:52

Hipoksi Ne Demek Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

Hipoksi Ne Demek Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

Hipoksi Nedir Hipoksi Belirtileri Nedenleri Ve Tedavisi

Hipoksi vücutta oksijen yetersizliği demektir. Vücuttaki oksijen yetersizliği kişide yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, sindirim ve metobolizma problemleri, uyku problemleri gibi problemlere neden olmaktadır. “Hipo” eksiklik, “hipoksi” ise oksijen eksikliği anlamına gelmektedir. Hipoksi vücutta en başta beyin, kalp ve karaciğeri etkiler. Oksijen eksikliğinin ciddi vakalarında kardiyak ares yani kalp durması bile görülebilmektedir. Hipoksinin en büyük 4 tipi; hipoksik, hipoksemik, anemik ve histotoksiktir.

Hipoksi Nedir ?

Beynin fonksiyonlarının devam ettirilmesi oksijen varlığına yani buna bağlı olarak da kana bağlıdır. Vücutta herhangi bir yerde kan veya oksijen akışının kesilmesi hipoksiye neden olabilir. Hipoksinin 4 ana sebepleri şunlardır:

Beyne kan gitmemesi: Beyne kan taşıyan damarlarındaki full tıkanıklık hipoksiye neden olabilir. Bu durum nadir görülse de hayati riski çok yüksektir.

Beyne az kan gitmesi: Beyne kan taşıyan damarlarda kısmi tıkanıklık hipoksi nedenleri arasındadır.  Bu durum felç durumunda görülür ve beyni etkileyerek beyin fonksiyonlarını sekteye uğratır.

Kanda oksijen olmaması: Eğer vücut oksijen almazsa veya kalp ya da akciğerler kanda oksijen üretemezse, beyin başta olmak üzere tüm organlarda hipoksi görülür. Bu durum yüksek hayati risk taşır.

Kanda oksijen azlığı: Vücutta genellikle amfizem veya kalp krizi gibi durumlar nedeniyle kanı düzgün şekilde oksijenlendiremediğinde, beyne giden oksijen azalacağından beyin fonksiyonları sekteye uğrar.

Hipoksi Nedenleri Nelerdir?

Hipoksiye neden olabilen birçok farklı hastalık vardır. Bunlar:

 1. Yüksek rakımlara yolculuk etmek: Özellikle de sağlık durumu iyi olmayan kişilerde yüksek yerlere gidildiğinde hipoksi meydana gelebilir.
 2. Karbonmonoksit zehirlenmesi
 3. Boğulma: Nefesin kesilmesi hipoksiye yol açabilir.
 4. Sigara içmek
 5. Tansiyon düşüklüğü (hemoraji gibi sebepli)
 6. Kalp krizi veya felç
 7. Ciddi astım vakaları
 8. Alerjiler
 9. Anafilaktik şoka neden olan alerjik reaksiyonlar
 10. Ciddi kansızlık
 11. Bebeklerde yanlış uyku pozisyonları veya güvenli olmayan uyku ortamları. Örnek olarak küçük bebekler; beşik aralarına girip boğulabilir veya uyurken oksijen almaları yetersizleşebilir.
 12. Hipervantilasyon
 13. Amfizem gibi kronik akciğer hastalıkları
 14. Konjestif kalp yetmezliği

Hipoksi Belirtileri Nelerdir?

 1. Cilt renginde, maviden kiraz kırmızısına doğru renk değişimleri (siyanoz)
 2. Kafa karışıklığı
 3. Öksürük
 4. Kalp atışında hızlanma
 5. Hızlı nefes alma
 6. Nefes darlığı
 7. Kalbin yavaş atmaya başlaması
 8. Terleme
 9. Baş dönmesi
 10. Şiddetli baş ağrısı
 11. Zihin ve kas yorgunluğu
 12. Mide bulantısı
 13. Sıcak ve soğuk flaşlar
 14. Karıncalanma
 15. Görme problemleri
 16. Öfori
 17. Priapizm
 18. Nefes darlığı
 19. Nöbetler
 20. Koma
 21. Bazı durumlarda ölüm

Hipoksi Neden Olur?

Vücudun oksijensiz kaldığı herhangi bir durum hipoksiye neden olabilir. Hipoksinin en başlıca sebepleri kalp krizi, astım, pulmoner emboli, şiddetli kafa travması, kronik alveolar hipoventilasyon, karbon monoksit zehirlenmesi ve boğulmadır.

Hipoksi Nasıl Tedavi Edilir?

Hipoksi vücuttaki doku ve organlara giden oksijen akışının engellenmesi sebebiyle meydana gelmektedir. Bu yüzden de hipoksi tedavisi vücuttaki oksijenlenmeyi iyileştirerek ve kandaki kısmi oksijen basıncını (pO2) artırarak yapılmaktadır.  Genel itibariyle hipoksi tedavisi sebebine bağlıdır.

Hipoksi tedavisi için oksijen tedavisi kişinin daha rahat nefes almasını sağlamaya yardımcı olmaktadır. Hipoksi hastalığının nedenini tedavi etmek için ilaç tedavisi gerekli olabilir. Daha ileri vakalarda mekanik ventilasyon ve IV sıvılarının kullanılması gerekebilir. Ayrıca ventilatör kullanımı da hastanın nefes alışını kolaylaştırmaktadır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT