2017-03-23 00:11:11 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:44

Hipotansiyon Nedir, Tansiyon Düşünce Ne Olur? Ani Tansiyon Düşmesi

Hipotansiyon düşük tansiyon için kullanılan tıbbi bir terimdir. Tansiyonun 9/6'dan düşük olmasına tansiyon düşüklüğü (Hipotansiyon) denir. Tansiyon için normal

Hipotansiyon Nedir, Tansiyon Düşünce Ne Olur? Ani Tansiyon Düşmesi

Hipotansiyon düşük tansiyon için kullanılan tıbbi bir terimdir. Tansiyonun 9/6'dan düşük olmasına tansiyon düşüklüğü (Hipotansiyon) denir. Tansiyon için normal değerler ise 12/8'dir. Tansiyon çeşitli nedenlerden dolayı ani olarak da düşebilir. İşte tansiyon düşüklüğünün nedenleri, belirtileri ve tedavisi;

Endokrin hastalıklar

Hipotiroidizm (troid bezinin az çalışması), hipertiroidizm (troid bezinin çok çalışması), böbrek üstü bezi yetmezliği, kan şeker düşüklüğü (hipoglisemi), Adrenal yetmezlik (Addison hastalığı) ve şeker hastalığı gibi endokrin hastalıkları da tansiyonu düşürebilir.

Vitamin veya mineral eksikliği

 B12 vitamini eksikliği, folat eksikliği, vücudunuzun yeterli kan hücresi üretemediği (anemi) demir eksikliği gibi vitamin ve mineral eksikleri de tansiyonun düşmesini tetikleyebilmektedir. Tansiyonunuzun düşüklüğünün nedeni vitamin eksikliği olduğunu düşünüyorsa bir Dahiliye doktoruna başvurup vitamin testi yaptırmalı, eksik olan vitaminleri gıdalarla yahut ilaçlarla temin etmelisiniz.

Dehidratasyon (Vücudun susuz kalması)

İshal, bulantı kusma, idrar söktürücü ilaçların kullanımı bu nedenlerden vücudun susuz kalması da tansiyon düşüklüğüne yol açabilir.

Kalp hastalıkları

Nabız düşüklüğü (aşırı düşük kalp hızı (bradikardi), kalp kapakçıklarında sorunlar, kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi kalple ilgili sorunlar da damarlarda genişleme yaparak düşük tansiyona neden olabilmektedir.

Gebelik

Kadın dolaşım sistemi gebeliğin İlk 24 haftasında genişler, bu da büyük tansiyonda yaklaşık 10, küçük tansiyonda yaklaşık 10-15 mm hg düşüşlere neden olur. Bu durum normal kabul edilir ve doğumdan sonra tansiyon gebelik öncesi seviyesine geri döner.

Anafilaksi ( ciddi allerjik reaksiyonlar)

Anafilaksi ciddi ve potansiyel olarak hayatı tehdit eden şiddetli alerjik reaksiyon durumudur. Kullanılan ilacın alerji yapması, gıda alerjisi ve böcek sokmaları şiddetli alerjik reaksiyon gösterip analifilaksiye yol açabilir, bunun sonucunda tansiyon düşebilir.

İlaçların yan etkisi

Tansiyon ilaçları, depresyon hapları, parkinson hastalığı ilaçları, ve diüretikler ( idrar söktürücüler) de yan etki olarak tansiyonu düşürebilmektedir.

Kan kaybı

Ciddi bir yaralanmadan veya iç kanamadan çok fazla kan kaybetmek vücudunuzdaki kan miktarını düşürür ve kan basıncında (tansiyonda) ciddi düşüşe neden olur.

Şiddetli enfeksiyon (septisemi)

Septikemi, vücuttaki bir enfeksiyonun kan dolaşımına karıştığında meydana. Bu durum septik şok olarak adlandırılan kan basıncında hayatı tehdit eden bir düşüşe yol açabilir.

Tansiyon düşüklüğü belirtileri

 1. Baş dönmesi
 2. Bulanık görme
 3. Soğuk, nemli, soluk cilt
 4. Hızlı nefes alıp verme
 5. Kalbin hızlı atması
 6. Halsizlik, yorgunluk
 7. Mide bulantısı
 8. Konsantrasyonda zorlanma
 9. Zihin bulanıklığı
 10. Bayılma

Tansiyon düşüklüğü için ne yapmalı?

 1. Düşük tansiyondan muzdaripseniz bir Dahiliye doktoruna başvurmalısınız. Hipotansiyonunuzun (tansiyon düşüklüğünün) nedenine göre doktorunuz size ilaç reçete edecektir. Fludrokortizon ve midodrin, doktorunuzun, düşük kan basıncını kontrol altına almaya yardımcı olmak için özel durumlarda reçete edebileceği iki ilaçtır. İşte doktorlardan düşük tansiyonu yükseltmek, normale döndürmek için tavsiyeler;
 2. Vücudunuzdaki kan akışını artırmaya yardımcı olmak için doktorun vereceği  varis çoraplarını kullanın.
 3. Tuz alımını kademeli olarak artırmak düşük tansiyonunuzun tedavisine yardımcı olabilir. Ancak aşırı miktarda tuz alımı kan basıncında sağlıksız bir artışa yol açacağından, bu tarz değişiklikler yalnızca doktorunuz tarafından önerilirse yapılmalıdır.
 4. Daha fazla su içmek: Su kan hacmini arttırarak dehidratasyondan ( vücudun susuz kalmasından ) bedeni korur. Hem tansiyonu yükselterek hem de dehidratasyondan koruyarak tansiyonu normale döndürmeye yardımcı olur
 5. Sağlıklı beslenin: sebze, meyve balık ve tavuk eti içeren besinlere ağırlık verin, doktorunuzun önerisiyle gerektiği kadar diyetteki tuz oranını arttırın.
 6. Günde 3 büyük öğün yemek yerine, öğün sayınız 5-6 küçük öğünden oluşsun. Bu yöntem kan şekerinin kontrol altına alınmasını sağlayacak ve böylece kan basıncı seviyesinin korunmasına yardımcı olacaktır.
 7. Taze, çiğ pancarın suyu, kişinin kan basıncını yükseltmek için günlük olarak tüketilebilir. Bunu günde iki kez yaklaşık bir hafta boyunca içelim. Yeni hazırlanmış havuç ya da nar suyu içmek de tansiyonu dengelemeye yardımcı olacaktır.

Dr. Feridun Kunak'dan Tansiyon Yükselten Kür Tarifi
Malzemeler

 1. 1 kase yoğurt
 2. 1 adet maden suyu
 3. 1 tatlı kaşığı kuru kahve ya da çörek otu tozu

Yapılışı: Tüm malzemeleri karıştırıp tüketin.

Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir? Kesin Çözüm Doğal Yöntemler Tıklayınız 

Küçük Tansiyon Neden Düşer, Düşükse Ne Yapmalı, Ne İyi Gelir? Tıklayınız

Adaçayı Ve Siyah Çay Tansiyonu Yükseltir mi, Düşürür mü? Tıklayınız

Yeşil Çay Tansiyonu Yükseltirmi, Düşürürmü? Bilimsel Çalışma Sonuçları Tıklayınız

Hamilelerde Tansiyon Düşüklüğü Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Mavi Kadın