26 Mayıs 2022, Perşembe 04:24

Hipotiroidi beslenme listesi: Hipotiroit hastaları neler yemeli, nelerden uzak durmalı?

Hipotiroidi beslenme listesi: Hipotiroit hastaları neler yemeli, nelerden uzak durmalı?

Tiroid, boynumuzun önünde yer alan küçük, kelebek şeklindeki bir bezdir. Hipotiroidizm, tiroid bezinin vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli miktarda troid hormonu üretememesi demektir, troid yetmezliği olarak da bilinir. Hipotiroidizm tedavisinde ilaç tedavisi ile birlikte beslenmeye çok dikkat etmeli; Ceviz, balık, dana eti gibi selenyum içeren besinler tüketmeli, iyotlu tuz kullanmalı, günde 2 litre su içmeye özen göstermeli…

Troid vücudumuzda pekçok fonksiyonu olan boynumuzda bulunan bir bezdir. Kalp atış hızı, kilo alıp verme, sindirim sistemi, nefes alış veriş dahil vücudumuzun en önemli işlevleri troidler tarafından denetlenir. Hipotiroidizm, kan dolaşımınızda yeterli tiroid hormonu bulunmadığında meydana gelir. Kan testi ile teşhis edilir. Hipotiroidizm ilaçlar ve beslenme ile kontrol altına alınabilir.

HİPOTİROİDİZM HASTALARI NASIL BESLENMELİDİR?

Hipotiroidizm hastası iseniz diyetisyene gidip, diyetisyen yardımı ile beslenme programınızı oluşturabilirsiniz. Hipotiroidi hastaları şu şekilde beslenmeye özen göstermeli: 

Hipotiroid hastaları iyotlu tuz kullanmalı. Satın aldığınız tuz paketlerinde mutlaka iyotlu tuz yazmalı.

Selenyum tiroid hormonlarının düzenlenmesi ve tiroid bezinin sağladığı şekilde çalışması için önemli bir mineraldir. Dolayısıyla tiroidlerin iyi şekilde çalışması için içerisinde selenyum minerali bulunan besinleri tüketmek iyi olacaktır. Balık, dana karaciğeri, hindi ve dana eti, mercimek, mantar, susam, ceviz, ay çekirdeği ile tam tahılları yeterli miktarda tüketerek selenyum ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Hipotiroidi hastalarının yaşandığı en yaygın problemlerden birisi kabızlıktır. Dolayısıyla kabızlığı engellemenin en etkili yolu gün içinde bol su tüketilmesi ve içeriğinde lif bulunan besinler tüketilmesidir. Gün içinde mutlaka en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Ek olarak, lif açısından zengin meyve ve sebzeleri, tam tahıllı besinleri tüketmek de iyi olacaktır.

Tiroidlerin sağlıklı bir şekilde çalışması için Omega-3 kaynağı olan balıklar haftada 2 defa tüketilmeye çalışılmalı.

Hipotiroide karşı selenyum minerali dışında; E vitamini ve çinko alımı da iyi olacaktır. Çünkü E vitamininin vücuttaki iyodun kötü etkilerini ortadan kaldırıdığı bilinmektedir. Bunun için içeriğinde bolca E vitamini, çinko ve selenyum bulunan mantar, kuruyemiş, balık, yumurta ve tam tahıllılar gibi gıdaları tüketmelisiniz.

Sigara içmek tiroid işlevlerini olumsuz etkiler. Bu yüzden mutlaka sigara içmeyi bırakmalısınız.

Tiroitler ödem toplama riski yüksek olan dokulardır. Dolayısıyla bu ödemin atılması için günde en az 2-2,5 litre su tüketilmeli.

En zengin bitkisel protein kaynaklarından birisi kuru baklagillerdir. Bu yüzden de haftada en az 2 defa kuru baklagiller ve tam tahıllı besinleri tüketmelisiniz.

Tiroit sağlığı için içeriğinde yüksek miktarda kafein bulunan kahve, çay, kola ve kahve gibi içeceklerden uzak durmalısınız.

Tiroitlere iyi gelen besin gruplarından birisi de liflerdir. Bunun için de bol bol yeşil sebzeler, meyveler, salatalar ve tam tahıllı besinler gibi lif açısından zengin kaynakları tüketmelisiniz.

Tiroit bezlerinin daha aktif çalışması için domates, limon ve narenciye gibi C vitamini açısından zengin besinler hipotiroid tedavisinde yardımcıdır. Ek olarak, antioksidan özellikteki besinler ve iyotlu tuz da hipotiroid tedavisinde etkili besinlerdendir. 

Vücutta çinko eksikliği halinde tiroid hormon metabolizması bozulmaktadır. Bu sebepten ötürü de içeriğinde bolca çinko bulunan peynir, sığır eti, kepekli ekmek, tavuk, yumurta sarısı, süt ve süt ürünleri, balık, patates, ceviz, badem, tam tahıllar, kuru fasulye, lahana, ay çekirdeği ve kuzu eti besinlerin tüketimi tiroid sağlığı için birebirdir.

Lahana, karnabahar, brokoli, turp, brüksel lahanası, hardal, soya ürünleri, şalgam, şeftali, ıspanak ve çilek gibi guatrojenik besinler vücuttaki iyot emilimini engellediği için tiroid fonksiyonlarını baskılayabilir.  Dolayısıyla hipotiroidi olan kişiler bu besinleri fazla tüketmekten kaçınmalıdır. Ek olarak bu besinler ilaç kullanmaya yakın saatlerde kesinlikle tüketilmemelidir. Çünkü ilaçların vücutta emilip fayda sağlamasını engelleyecektir.

HİPOTİROİDİZM HASTALARININ YİYEBİLECEĞİ YİYECEKLER

 1. Hipotiroidzm hastaları beslenme düzenlerinde mutlaka temel olarak sebze, meyve ve yağsız et bulundurmalıdır.
 2. Yumurta: Sarısında iyot ve selenyum; beyazında ise protein ile dolu olan yumurta mutlaka düzenli olarak tüketilmeli.
 3. Et: kuzu, dana eti, tavuk vb. dahil olmak üzere tüm et çeşitleri
 4. Balık: somon, ton balığı, pisi balığı, vb. dahil deniz ürünleri.
 5. Sebzeler: tüm sebzeler (pişirilip yeterli miktarda tüketilmelidir).
 6. Meyveler: başta muz, portakal ve domates tüm meyveler.
 7. Gluten içermeyen tahıllar ve tohumlar: pirinç, karabuğday, quinoa, chia tohumları ve keten tohumları
 8. Süt: Süt, peynir, yoğurt vb. dahil olmak üzere tüm süt ürünleri
 9. İçecekler: su ve diğer kafeinsiz içecekler.

HİPOTİROİDİZM ÖRNEK DİYET LİSTESİ

Sabah Kahvaltısı

 1. 1 dilim beyaz peynir yahut 2 yemek kaşığı lor peyniri
 2. 2 dilim çavdar ya da tam buğday ekmeği
 3. 1 tane haşlanmış yumurta
 4. 5-6 tane zeytin
 5. Salatalık, roka, domates ile yapılmış salata

Ara Öğün

 1. 2 adet ceviz
 2. 2 adet mini mandalina yahut 1 adet küçük boy armut

Öğle Yemeği

 1. 100 gram ızgara balık, tavuk veya köfte
 2. 1 dilim tam tahıllı ekmek veya çavdar ekmeği
 3. 1 kase salata
 4. 3 yemek kaşığı bulgur pilavı veya  kepekli makarna

Ara Öğün

İkinci ara öğünde

 1.  1 fincan bitki çayı
 2.  1 tane küçük elma

Akşam

 1. Yukarıda bildirdiğimiz gibi guatrojen yiyeceklerden yapılmamış 1 porsiyon sebze yemeği
 2. 1 kase çorba
 3. 1 dilim çavdar ya da tam buğday ekmeği
 4. 4 yemek kaşığı yoğurt

Ara Öğün

 1. 1 su bardağı süt
 2. 1 adet küçük muz

HİPOTİROİDİZM HASTALARI HANGİ YİYECEKLERDEN ve İÇECEKLERDEN UZAK DURMALI?

 1. Kafeinli içecekler
 2. Gluten içeren besinler
 3. Lahana, karnabahar, şalgam, brokoli, ıspanak gibi yiyecekler tiroid hormonu üretimini engelleyen guatrojenik yiyecekler
 4. Soya, soya peyniri ve soya sütü,
 5. Akollü içecekler
 6. Şeker alımınızı sınırlayın: Hipotiroidi hastaları şekerli besin ve tatlı tüketimini azaltmalıdır.
 7. Yağlı gıdalar: Çok yağlı besin tüketimi vücutta tiroid hormonunu emme yeteneğini olumsuz etkilediği görülmüştür. Dolayısıyla vücuttaki tiroid seviyesini dengede tutabilmek için kişi her türlü kızarmış yiyecekleri tüketimini tereyağı, mayonez ve margarini bırakmalıdır.

HİPOTİROİDİZM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), hipotiroidizm hastalarında şu belirtiler görülebileceğini bildiriyor:

 1. Halsizlik
 2. Kilo alma sorunu
 3. Soğuğa karşı duyarlılık
 4. Eklem ve kas ağrısı
 5. Cilt veya saç kuruluğu
 6. Kabızlık
 7. Metabolizmanın yavaş çalışması
 8. Yavaş kalp atışı
 9. Düzensiz adet görme
 10. Kadınlarda doğurganlık sorunları
 11. Depresyon
 12. Guatr ( Boyunda genişlemiş olan tiroidin boynu şişmiş gibi görünmesine yol açar.  Bu durumda hastada nefes alma ve yutkunmada problemler meydana gelebilir.)

HİPOTİROİDİZM NEDEN OLUR?

Hipotiroidizm vakalarının %90'ı bir bağışıklık sistemi olan olan Hashimoto hastalığından kaynaklanır. Hipotiroidizmin aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenleri vardır:

 1. Hashimoto hastalığı: Hashimoto hastalığı, bağışıklık sisteminizin tiroidinize saldırdığı bir otoimmün bozukluk. Bu en yaygın nedendir.
 2. Tiroidit veya  tiroid iltihabı
 3. İyotlu gıdaların az miktarda tüketilmesi
 4. Tiroidin bir kısmının veya tamamının cerrahi olarak çıkarılması
 5. Tiroid radyasyon tedavisi
 6. Bazı ilaçların yan etkisi
 7. Konjenital hipotiroidizm: Bazı bebekler tam olarak gelişmemiş veya düzgün çalışmayan bir tiroid ile doğarlar. Bu duruma konjenital hipotiroidizm yani doğuştan hipotiroidizm denir.

HİPOTİROİDİZM NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hipotiroidizm teşhisi için kişiye tiroid uyarıcı hormon (TSH) testi isimli bir kan testi yapılır. Tanısı konmuş hipotiroidizm hastalarının vücutta tiroid hormonu salgılanmasını sağlayan ilaçlar reçete edilir. İlaç kullanımından 6-6 hafta sonra hastanın vücudundaki tiroid hormonu seviyesinin kontrol edilmesi için yeniden bir kan testi yaptırılır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT