07 Ağustos 2022, Pazar 21:40

HOMA-IR Yüksekliği Belirtileri Nasıl Düşürülür Dr. Osman Müftüoğlu

HOMA-IR Yüksekliği Belirtileri Nasıl Düşürülür Dr. Osman Müftüoğlu

HOMA-IR insülin direncini belirlemek amacıyla yapılan bir kan testidir. Yani Homa IR insülin direnci testi demektir. HOMA-IR normal değeri 2.5 mg/dL'nin altında olması gerekir. Bu rakamın üstü hastada insülin direnci olduğunu gösterir. Rakam ne kadar

HOMA - IR Nedir?

HOMA-IR insülin direncini belirlemek amacıyla yapılan bir kan testidir. Yani Homa IR insülin direnci testi demektir. HOMA-IR normal değeri 2.5 mg/dL'nin altında olması gerekir. Bu rakamın üstü hastada insülin direnci olduğunu gösterir. Rakam ne kadar yüksekse, bu direncin o kadar yüksek olduğu anlamına geliyor.

HOMA-IR Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Dr. Osman Müftüoğlu anlatıyor;

"İnsülin direnci birtakım işaretlerle kendini gösterir. Onlardan bazıları; nişastalı-unlu besinlere düşkünlük, tatlı krizleri, sık aralıklarla çabuk acıkmak, hızlı yemek, geceleri yemek yeme ihtiyacı, yemeklerin ardından çarpıntı, halsizlik, yorgunluk, uyuklama, terleme gibi durumlar; acıkınca sinirlilik, acıkınca ve yemeğin ardından konsantrasyonda bozulma, sabah yorgunluğu, unutkanlık, ödem ve şişlik, baş ağrıları."

HOMA-IR Yüksekliği Nasıl Düşürülür? Dr. Osman Müftüoğlu Anlatıyor

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu  insülin direncini yani HOMA-IR yüksekliğini düşürmek için şu önerilerde bulunuyor:

"Yapılması gereken ilk şey doğru beslenmektir. Bununla birlikte düzenli egzersiz yapmak gerekir. Birinci kural, bütün şeker çeşitlerinden uzak durmaktır. Buna meyve şekeri de dahildir. Böyle bir sağlık problemi olan kişinin unlu ve nişastalı gıdaları hayatından çıkarması gerekir. Rafine karbonhidratlardan mümkün olduğu kadar kaçınmalıdır. Kuskus, beyaz pirinç, fırın-pastane ürünleri ve beyaz ekmek tüketmemelidir. Bal, pekmez, reçel, şekerleme, tatlı meyve, ister taze sıkılmış ister hazır olsun tüm meyve suları, gazlı-gazsız meşrubatların hepsi ve tatlıları yasaklılar listesine eklemek, bunları tüketmemek gerekir. Öte yandan insülin direncini kontrol altına almak için egzersiz yapmak şarttır. Peki ya ilaçlar? diye soracak olursanız; bu rahatsızlıkta kullanılabilecek en etkili ilaç Metformin'dir.  Fakat kim, hangi dozda, günün hangi saatlerinde kullanmalı, bu tedaviye ne zamana kadar devam etmeli; onları herkes kendi doktorundan öğrenmelidir."

Doktorun verdiği insülin direnci düşürücü ilaçlar kullanılabilir.

İnsülin direncini düşürmek için her gün en az yarım saat yürüyüş yapmalıdır. Günlük 5000 adım atmak gerekir. Ancak bu, tempolu yürüyüş dahilinde olmalıdır. Her gün bu şekilde düzenli yürüyüş yapmak insülin direncinin yükselmesini önler. Günde 7500 adım tempolu yürümek ise -deyim yerindeyse- insülin direncini kırar geçer.

Cipsler, kraker, bisküviler, gofret ve poğaçalardan; un, nişasta, ekmek, pilav, unlu tatlılardan uzak durup sebze ağırlıklı beslenmelidir.

Yemekler iyice çiğnenerek ve yavaş yavaş yenmelidir.

Beslenmede yağsız protein kaynaklarına ağırlık verilmelidir. Örneğin; hindi, balık, tavuk, yoğurt, yumurta, peynir gibi yiyecekler daha çok tüketilmelidir. Bu gıdalar vücutta glukagonun üretimini hızlandırır. Glukagonun, insülin karşıtı bir maddedir.

Kişi her ay bel çevresini ölçmelidir. Bel çevresinin uzunluğu kadınlarda 85 cm'in, erkeklerde ise 95 cm'in altında olmalıdır. Daha fazla çıkıyorsa bu durumun dikkate alınması lazımdır.

HOMA-IR Yüksekliği Hangi Hastalıklara Nelere Yol Açar? Dr. Osman Müftüoğlu Anlatıyor

İnsülin direnci yükseldikçe vücut direnci düşer. İnsülin direnci ile sağlık arasında ters orantı vardır. Yani insülin direncinin artması, sağlığın azalması demektir. Hatta bu rahatsızlığın çiçek, veba gibi müzmin hastalıklar kadar tehlikeli olduğu söylenebilir. İnsülin direncinin sonu şeker hastalığıdır. İnsülin direncinin en kritik sonuçlarından biri; bel çevresinin genişlemesi, göbeğin çıkması, karın bölgesinde yağ birikimi yani kısaca obezitedir. Safra kesesi taşla dolar, karaciğer yağlanır, damarlar sertleşip kalınlaşır ve plaklarla dolup taşar.

  1. İnsülin direnci yüksek olan kişilerin kilo alması kaçınılmazdır. Bu kişilerin ideal kilosunu muhafaza etmesi mümkün değildir.
  2. İnsülin direnci kalp, karaciğer ve pankreast yağlanmaya neden olur. Hipoglisemi atağına sebebiyet verir.
  3. Trigliseridi yükselterek damar sertliğine yol açar, kalp krizini ve inmeleri tetikler.
  4. Şeker hastalığının sinyallerinden biri olabilir. Başlangıçta gizli, sonraları açık şeker hastalığı görülebilir.
  5. İnsülin direnci bazı kanser türleriyle de ilişkilidir. Karaciğer kanseri ve meme kanseri bunlardandır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT