Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Hormon Nedir Hormon Testi Tahlilleri Aç Karnına mı Yapılır Fiyatı Nedir?

Mavikadin>Sağlık>Hormon Nedir Hormon Testi Tahlilleri Aç Karnına mı Yapılır Fiyatı Nedir?

Endokrin bezinden veya vücudumuzdaki bazı organlardan salgılanıp kana salınan kimyasal maddeye hormon denir. Hormon testi ise vücudumuzdaki hormon seviyelerini

Hormon Nedir Hormon Testi Tahlilleri Aç Karnına mı Yapılır Fiyatı Nedir?

Endokrin bezinden veya vücudumuzdaki bazı organlardan salgılanıp kana salınan kimyasal maddeye hormon denir. Hormon testi ise vücudumuzdaki hormon seviyelerini tespit etmek için yapılan teste verilen isimdir. Bedenimizde salgılanan pek çok hormon türü bulunur ve bunların hepsinin ayrı ayrı görevleri vardır. Hastanelerde Endokronoloji bölümünde Endokrinolog doktorlar hormon bozukluklarına tanı koyar ve bunları tedavi ederler.Hormon testleri ilgili hormona bağlı olarak hastadan tükürük, kan veya idrar örneği alınarak yapılır. Vücudumuzda salgılanan hormonlar büyüme, gelişme, kilo alıp verme, ruh hali, sindirim sistemi, doğurganlık, genel sağlık gibi neredeyse her şeyi belirler.Hormonların yetersiz yahut fazla salgılanması durumunda çeşitli sağlık sorunları meydana gelir. Bu nedenle hastalıkların teşhisinde ve tedavisinde hormonların kan dolaşımındaki seviyelerinin belirlenmesi büyük önem taşır. Doktorunuz pek çok nedenden dolayı hormon testi yaptırmanızı isteyebilir.

Hormonlar vücudun işleyişini çeşitli şekillerde kontrol eder. Bir hormon, başka bir hormon salınımını uyarır veya engeller ve bağışıklık sistemi, sindirim sistemi, üreme sistemi, sinir sistemi gibi vücut sistemlerinin işlevlerini denetler. Hormonlar metabolizma hızını ve bireyin genel sağlık ve davranış kalıplarını da önemli ölçüde belirler.

Hormonlar, metabolizmaların bünyedeki bazı faaliyetleri denetim altında tutmak için ürettikleri salgılardır. Hormonlar genel olarak peptid hormonları, steroid hormonları ve monoaminler olarak 3 ana grupta sınıflandırılır. Hormonlar, kan dolaşımı tarafından hedeflenen hücrelere veya dokulara iletilirler, büyüme, metabolizma ve üreme ile ilişkili yaşamsal vücut süreçlerinde önemli rol oynarlar.

Hipotalamus, pineal bez, hipofiz bezi, adrenal bezler ve tiroid bezi hormon salgılayan bezlere örnek olarak verilebilir. Hormonlar yumurtalık ve testisler tarafından da salgılanabilir.. Hormonların üretimi ve salgılanması, insan vücudunun sağlıklı bir şekilde çalışması için şarttır. Hormonal dengesizlik yaşamak kişinin sağlığı üzerinde ciddi sorunlara neden olabilir. Şayet hormon üreten veya salgılayan bezler veya organlar olumsuz etkilenirse, çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkar.

Hormon Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hormonların seviyesinde gün içinde farklılaşmalar görülebilir. Bu nedenle en uygunu hormon testini sabah aç karnına yaptırmaktır. Günün farklı saatlerinde alınan kan ile yapılan hormon sonuçları yanıltıcı sonuçlar verebilir. Hormon testi fiyatı hastaneden hastaneye göre değişir. Özellerde fiyat 220 TL’dir. Ancak sigortalılara bir miktar indirim yapılabilir.

Doktorlar Genellikle Hangi Hormon Testlerinin Yaptırılmasını İsterler?

Doktorların en sık talep ettiği hormon testi türü troid bezlerinin çalışması hakkında bilgi veren tiroid fonksiyon testleridir. Tiroid fonksiyon testleri zaman içinde değişiklikler göstermiştir. Önceleri Total T3 ve Total T4 testleri yapılırken bunlara serbest T3 ve serbest T4 testleri eklenmiştir. Tiroid bezinin fonksiyonlarını incelemede hipofiz bezinden salgılanan TSH testi de kullanılır. Ayrıca Anti-T ve Anti-M testleri de yapılmaktadır. Progesteron, Testosteron, Östrojen, FSH, LH, PRL,ACTH, Kortizol, İnsülin, PTH, Büyüme hormonu gibi testler de sıklıkla yapılan diğer hormon testlerindendir.

Hormon Testi Sonuçları Normal Değerleri Tablosu

PROGESTERON:

Normal Değerler:

Erkek: 0.1-1 ng/ml

Kadın:

 1. Foliküler Faz: 0.2-1.4 ng/ml
 2. Luteal Faz: 4-25 ng/ml
 3. Menopoz: 0.1-1 ng/ml

 

FSH (FOLIKUL STIMUL HORMON):

Normal degerler:

Erkek: 1.7_12mlu/ml

Kadın:

 1. Ovulasyon: 6.3_24 mlu/ml
 2. Faliküler faz: 2.9_12 mlu/ml
 3. Luteal faz: 1.5_ 7.0 mlu/ml
 4. Menopoz: 17_95 mlu/ml

 

LH (Lütein Yapıcı Hormon):

Normal değerler:

Erkek: 1.1_7.0 mlu/ml

Kadın:

 1. Ovulasyon : 9.6_ 80 mlu/ml
 2. Faliküler faz:1.5 _ 8.0 mlu/ml
 3. Luteal faz : 0.2 _ 6.5 mlu/ ml
 4. Menopoz: 8_33 mlu/ml

 

E2 (ESTRADIOL,ÖSTROJEN):

Normal Değerler:

Erkek: <62 pg/ml

Kadın:

 1. Folüküler Faz: 1-147 pgr/ml
 2. Ovülasyon: 93-404 pg/ml
 3. Cuteal Faz: 29-318 pg/ml
 4. Menopoz: <58 pg/m

PROLAKTİN:

Normal Değerler:

Erkek: 1.5-19 mlu/ml

Kadın:

Siklüs : 1.3-25 mlu/ml

Meopoz: 0.7-19 mlu/ml

TSH (Tiroit Slimülon Hormon):

Normal Değer: 0,25-5 mlu/ml

T3 (Triiyodotrinin):

Normal Değer: 0.9 - 2.5nmol/L

T4 (Total Tiroksin):

Normal Değerler: 60-120 nmol/L

TSH Düşüklüğü Nedir? TSH Düşüklüğü Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi Tıklayınız

Progesteron İçeren Yiyecekler Nelerdir? Tıklayınız

Serbest T4 Nedir? Serbest T4 Düşüklüğü Ve Yüksekliği Belirtileri Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...