10 Ağustos 2022, Çarşamba 04:42

Hormonal sivilcelerden kurtulmak için en etkili 8 doğal öneri

Hormonal sivilcelerden kurtulmak için en etkili 8 doğal öneri

Hormonal sivilce, hormonlarda dalgalanmalar, özellikle testosteron hormonundaki değişim nedeniyle meydana gelir. Testosterondaki artış, yağ bezlerinde aşırı sebum üretimini uyarabilir. Bu sebum kir, bakteri ve ölü deri hücreleri ile birleştiğinde gözenekleri tıkayıp hormonal sivilceye neden olabilir.Hormonal sivilcelerden kurtulmak için cildiye doktorunun verdiği ilaçları kullanabilir yahut aşağıda bildireceğimiz çay ağacı yağı, aloe vera jel, elma sirkesi gibi doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

Adet dönemi, ergenlik, hamilelik, menopoz, polikistik over sendromu ve artan androjen gibi hormon seviyelerini etkileyen durumlar hormonal sivilcenin ana nedenleri arasındadır. Genellikle kadınlarda, hamilelerde ve menopoza döneminde görülen hormonal akne erkeklerde de görülebilir. Hormonal sivilce genellikle yüzde T bölgesinde yani burun, çene ve alında ortaya çıkar.

HORMONAL SİVİLCE NEDEN OLUR?

Hormonal sivilce, vücudumuzun ürettiği hormon seviyelerindeki dalgalanmalar sonucu oluşan bir sivilce türüdür. Aşağıdaki nedenle hormonal akneye neden olabilir:

 1. Stres
 2. Uykusuzluk
 3. Testosteron tedavisi görme
 4. Ailede akne öyküsü (genetik yatkınlık)
 5. Menopoz, hamilelik, adet dönemi gibi hormonal dalgalanma dönemleri
 6. Aşırı sebum (cildinizdeki yağ bezlerinden üretilen yağlı madde).
 7. İlaçların yan etkisi (Örn: steroidler)
 8. Önceden var olan tıbbi durumlar ( polikistik over sendromu , diğer yumurtalık rahatsızlıkları ve metabolik durumlar).
 9. Ergenlik: Hormonal sivilceler daha çok ergenlik döneminde görülmektedir. Çünkü bu dönemde vücuttaki testosteron gibi androjen seviyesi de yükselmektedir. Buna bağlı olarak da ciltteki gözenekler de tıkanır ve bu da sebum artışı sebebiyle akne oluşumuna sebep olur.
 10. Polikistik over sendromu (PCOS) vücuttaki hormon seviyesini etkiler ve bu da vücuttaki androjen üretimini arttırdığı için hormonal akne oluşumuna yol açabilir.

HORMONAL SİVİLCE NASIL GEÇER?

Ergenlik ve gençlik yıllarından sonra görülen yetişkin aknesi olarak da anılan hormonal sivilcelerin oluşum sebebi birtakım genetik ve hormonal faktörlerdir. Tedavisi için atılacak adımlar şöyledir:

 1. Hormonal sivilce tedavisi için cildiye doktoruna gidilmeli. Hormonal sivilce tedavisinde; retinoidler, antibiyotikler, benzoil peroksit ve azelaik asit içeren sivilce kremleri kullanılır.

HORMONAL SİVİLCE DOĞAL YOLLARLA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hormonal sivilce tedavisi için aşağıdaki doğal yöntemleri deneyebilirsiniz:

DİYET DEĞİŞİKLİKLERİ

Hormonal sivilcelerin nedeni  tüketilen birtakım besinler olabilir. Dolayısıyla süt ürünleri, paketlenmiş gıdalar, kırmızı eti ve aşırı işlenmiş tahılları (beyaz ekmek, makarna, tatlılar) daha az tüketmeyi deneyebilirsiniz. Bu; iltihabı azaltmaya ve hormonal sivilceleri geçirmeye yardımcı olabilir.

ÇAY AĞACI YAĞI

Çay ağacı yağı; ciltteki yağ bezlerinin çalışmasını yavaşlatır ve hormonal sivilceyi geçirmeye yardımcı olabilir. Çay ağacı yağını cildinize topikal olarak uygulamalısınız. Bunun için bir parça pamuğa 1-2 damla çay ağacı yağı damlatıp sivilceye sürebilirsiniz.

BALIK YAĞI TAKVİYESİ

Balık sağlık açısından çok faydalı yağlar içermektedir. Bunların başında Omega-3 yağ asitleri gelir ve bunlar gözenekleri tıkanmasını engeller, ciltte hormonal sivilce oluşumuna yol açan iltihabı azaltır. Ayrıca, ciltteki nem oranını da arttırır.

STRESTEN UZAK DURUN

Hormonal sivilce oluşumunun bir sebebi de strestir. Stresin vücuda birçok zararından biri olan hormonal sivilceler; stres azaldığında da geçmeye başlayacaktır. Bunun için yürüyüş yapmak, sevdiğiniz insanlara görüşüp hoşlandığınız aktiviteleri yapmak strese iyi gelebilir.

ALOE VERA JEL

Aloe vera jelin yaprağını uzunlamasına kesip içerisindeki jeli çıkarın bunu sivilce olan yere sürün. Aloe vera jelde salisilik asit ve kükürt bulunmaktadır. Bu maddeler sivilce oluşumuna karşı savaşır ve ayrıca cilde nem vererek hormonal sivilce oluşumunu engeller.

LİMON SUYU

Hormonal sivilceye karşı iyi gelen doğal besin maddelerinden biri sitrik asittir. En iyi satrik asit kaynaklarından birisi olan limon suyu ve portakal suyu hormonal sivilceye karşı çok etkilidir. Bunun için limon suyu ve portakal suyunu karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı sivilce olan bölgeye sürüp  10-15 dakika bekletin. Sonrasında cildinizi suyla durulayın.

ŞEKER PEELİNGİ

Ciltteki hormonal sivilceleri geçirmek için şeker peelingi deneyebilirsiniz. Bunun için 2 tatlı kaşığı yoğurt ile 1 tatlı kaşığı şekeri karıştırın. Sonrasında bununla cildinize peeling yapıp ciltteki ölü derileri ve kirleri güzelce temizleyin. Uygulamadan 10 dakika sonra cildinizi suyla durulayın.

ELMA SİRKESİ

Ciltteki sivilcelere karşı en iyi etkili doğal yöntemlerden birisi elma sirkesidir. Bunun için 3 tatlı kaşığı su ile 1 tatlı kaşığı elma sirkesini karıştırın. Bu karışımı cildinizde akneli bölgeye sürüp 10 dakika bekleyip su ile cildinizi durulayın. 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT