04 Temmuz 2020, Cumartesi 17:59

Hormonlu Spiral Takıldıktan Sonra Cinsel İlişki Hormonlu Spiral Kilo Aldırırmı

Hormonlu Spiral Takıldıktan Sonra Cinsel İlişki Hormonlu Spiral Kilo Aldırırmı

Spiral; en yaygın olarak kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir. Spiral; T biçiminde bir araçtır ve bu aracı da doktor rahim içine yerleştirmektedir. Hormonlu spiral ise progestin hormonu salgılayan bir spiral türüdür.

Hormonlu spiral; T şekilli ortalama olarak 3 cm uzunluğunda esnek plastikten yapılan esnek bir madde olup progestin hormonu salgılayan bir spiral türüdür. Bu alet doktor veya hemşire tarafından rahime yerleştirilir. Hormonlu spiralin doğum kontrol oranı %99 gibi yüksek bir ihtimaldir. Hormonlu spiralin diğer adı RİA ve Mirenadır.

Hormonlu spiral %99 etkinliği olan bir çok güvenilir bir doğum kontrol yöntemidir.Hormonlu spiral takıldıktan sonra kanama kesildikten sonra cinsel ilişkiye girilebilir.Hormonlu spiral bazı kişilerde iştah açılmasına bağlı kilo aldırabilir.

Hormonlu Spiral Nasıl Takılır?

Doktor öncelikle vajina içine bir spekulum (kanal genişletme cihazı) yerleştirir ve ardından vajina ve rahim bölgesi antiseptik bir sıvı karışımıyla temizlenir. Sonrasında hastanın rahim kanalı ve rahim boşluğu ölçüsü özel bir alet ile ölçülür. Sonrasında doktor hormonl spiralin yatay kollarını katlar ve aracı uygulamada kullanılan bir tüpün içine yerleştirir. Son olarak da bu tüpü rahim kanalı üzerinden rahim bölgesine yerleştirir. Hormon spirali rahime yerleştirildikten sonra ağrı ve kanama yaşanabilir.

Hormonlu Spiral Hamileliği Nasıl Önler?

Hormonlu spiralin hamilelik oluşmasını önleme yolu şu şekildedir:

 1. Hormonlu spiral; rahim ağzında bulunan mukusu yoğunlaştırarak spermlerin rahime girmesini önler.
 2. Hormonlu spiral; spermin yumurtaya ulaşmasını ve döllenme işlemini önler.
 3. Hormonlu spiral; rahim duvarını inceltir.

Hormonlu Spiral  Kaç Yıl Süreyle Gebelikten Koruyabilir?

Hormonlu spiralin takıldıktan 5 yıl süre gebelikten koruma sağlamaktadır. Bazen ise hormonlu spiral süresi 3 yıl sürmekte ve bu süre sonrasında yenisinin takılması gerekmektedir.

Normal Spiral İle Hormonlu Spiral Arasındaki Farklar Nelerdir?

Normal spiral kullanımı dış gebelik riskini yükseltir ancak hormonlu spiral kullanımı durumunda dış gebelik riski ise düşüktür.

Klasik spiralin takılması çok basittir ve hastada ağrı ve acı daha az olmaktadır. Fakat hormonlu spiral klasik spiralden daha kalın olması dolayısıyla ağrı ve acıya neden olmaktadır. Bu yüzden de hormonlu spiral kullanımında hasta uyutulur veya sedasyonlu hormonlu spiral uygulaması yapılır.

Klasik spirale oranla hormonlu spiral ücreti daha yüksektir ve hem daha yüksek korumalı ve konforludur.

Hormonlu spiral klasik spirale daha koruyucudur ve içeriğindeki progesteron hormonu sayesinde yüksek koruyuculuk sağlamaktadır.

Hormonlu Spiral Yan Etkileri Zararları Nelerdir?

Gebelik koruma yönteminden biri olan hormonlu spiral  kadınların ortalama %25’inde adet kanaması tamamen kesilmektedir. Adet kesilmesi durumunda hasta menopoza girmez, hastada hormonlu spiral takılıyken kişi adet kanaması olmamaktadır. Yani hormonlu spiral çıkarıldıktan sonra hastada adet görülmeye devam edilmektedir.

Hormonlu spiralin sonucunda yaşanacak yan etkiller şunlardır:

 1. Baş ağrısı
 2. İltihaplı sivilce
 3. Göğüs hassasiyeti
 4. Adet kanamalarında artış
 5. Spiral kullanıma başlanmasından 1 yıl sonra adet kanamalarının kesilmesi (amenore)
 6. Ruh halinde değişiklik
 7. Kilo alma
 8. Mide bulantısı
 9. Yumurtalık kistleri
 10. Kalça kemiği veya karın çevresinde ağrı
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT